KORONA VE AÇLIK


Bu makale 2020-03-20 17:09:51 eklenmiş ve 1220 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

Adeta bir seferberlik yaşamaktayız. Düşman Korona.

Devlet düşmana savaş açtı, sağlık ordusu vatanın her yerinde canla başla çalışırken diğer kurumlar ve asayiş birimlerimizde iş başında.

Medya edindiği ve doğruluğuna inandığı her haberi yayınlıyor, sosyal medyada boş durmuyor yalan yanlış haberleri de paylaşıyor insanları tedirgin ediyor.

Sağlık bakanlığının haberlerini dikkate alınmalı, önerilerini ve tavsiyelerini kesinlikle yerine getirmeliyiz.

Buraya kadar doğrudur. Yapılması gerekendir.

Çarşamba saat 18.00 civarlarında Cumhurbaşkanımız kameraların karşısına geçerek ulusa seslendiği bir konuşma ve ekonomik tedbirleri açıkladı.

Ekonomik olarak bankalarla ve diğer kurumlarla ilişkileri olanları rahatlatmış olabilir. Emeklilerin en az maaş alanlarının 1500.- Tl. alacağını müjdelerken 1000.- Tl. bayram harçlığını 1 nisanda verileceğini de söyledi. 

Anladığım kadarı ile bankalar ihtiyaç kredisi verecek dedi işte burası karışık. Bankalar, Esnaf Kefalet kooperatifleri mutisine 10.- Tl. kredi kartı borcu olsa 5 Krş. kredi açmıyor. Çözümünü sordum sicil affı getirilmesi gerekirmiş. Buda Hükümetimizin işi.

Korona belası yüzünden Hükümet tedbirler aldı uygulama başladı. Bankalar müşterisini kapısından 3 lü 5 li guruplar halinde içeriye alıyor vatandaş yağmur, güneş altında kapıda sırasını bekliyor. Belediyemizin cenazelerde kullandığı çadır sokağa konabilir.

Kahveler, Kefeler, Sazlı Sözlü ve İçkili mekânlar, Sinemalar, Tiyatrolar, Düğün Salonları, Toplantılar, Kongreler vs. insanların toplu olarak bulunabilecekleri yerler kapatıldı. Doğruda yapıldı.

Halkın çoğunluğu uyarılara uymaya başladı. çoğunluk lüzum görmediği takdirde dışarıya çıkmıyor. Okullar artık evde eğitimlerine iletişim kanalları yolu ile devam edecek. Hatta masa başı şirket elamanları da evlerini Hom ofisleri gibi kullanıp şirketinin işlerini yürütecekler. Buda güzel.

KARINLAR NASIL DOYACAK?

ABD vatandaşına 1000.- Dolar karşılıksız her ay para verecek. 

Anlayamadığım şu, esnafın çoğu iş yerlerini kapattı, birçok iş yerlerinin satışlarında düşüşler var, birçok esnaf tahsilatını  yapamıyor müşterisi çok azaldı, insanlar en lüzumlu alışverişlerini askeriye indirdi, kira ödemesi gerekenler var, personel maaşlarını ödemesi gerekenler var, kredi borcu olanlar var, emtia borcu olanlar var,  çek senet günü gelenler var, bakmakla yükümlü insanlar var, günlük yevmiye usulü çalışanlar var, en berbatı kayıt altına alınamamış kaçak çalışan mülteciler var, işten çıkarılanlar var, üretimi durduran fabrikalar var, ürettiği malı satamayanlar var.

Yukarıda saydığım nedenleri çoğaltabilirim. Dün Tv. de bir aşçı ile sokak röportajını izledim, diyor ki “ ben aşçıyım benim gibi birçok arkadaşım işyerinin kapanması nedeni ile işsiz kaldık. 3 gündür iş arıyorum bulamadım, şimdi ben nasıl geçin ecem ” demesi yazdıklarımı teyit eder gibi.

Emeklinin maaşına (e) devletten haciz konulması düşündürücü değimli? 

Fakir, fukara, gruba, işinden olan, gelir elde edemeyenler ne yapacak cevap bulması gereken esas mesele bu.

Kalın sağlıcakla

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş