Biz kazanacağız!


Bu makale 2020-03-20 17:03:02 eklenmiş ve 658 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Dünya'yı etkileyen Koranavirüs yayılmaya ve ölümlere devam ediyor. 

Özellikle "gelişmiş, zengin, eğitimli !" Avrupa ülkeleri virüse karşı yenildi. 

Avrupalı liderler halkını istenilen düzeyde koruyamadı. 

Hele de Dünya'yı karıştıran Amerika' nın koltuk değneği İngiltere'nin şaka gibi virüs tedbirleri bu ülkeyi yönetenlerin ne denli cahilce karar alabildiklerini veya kararlarıyla halklarına karşı seviyesizce acımasız olduklarını ortaya koydu. 

Gerçi İngiliz ve çevre ülke halklarının baskısı ile sonradan politikalarında "çark" ettiler ama ülkelerinde virüsün yayılmasına adeta baştan destek vermiş oldular.

Ülkemiz ise virüse karşı Sağlık Bakanlığı' nın zamanında aldığı tedbirler sayesinde etkisini minimum seviyede tutmayı başardı gibi...

Şimdilik Virüs ülkemizde etkili olamadı ama bu olamayacağı anlamına gelmiyor. 

Önümüzdeki günler neleri getirir, halkımız hangi sorunlarla karşı karşıya kalır bilemiyoruz.

Tedbirler gevşetilir veya yenilerinin alınmasında gecikilir ise Allah korusun çok daha vahim sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Mesela Dünyada uygulanan sokağa çıkma yasağı ülkemiz içinde ciddi ciddi düşünülmelidir. Özellikle büyük kentlerde ileri adım tedbir olarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi yabancı nüfusunun yoğun yaşadığı illerimizde şehir sınırları içinde sokağa izinli çıkma uygulaması getirilmelidir.

Dünyada yaşanan trajedi gözler önünde sanki korku filmi izler gibi seyredilirken, ülkemde bir veya bilemedin 2 ay süreyle alınacak en katı tedbirlere kimsenin "hayır" diyeceğini düşünemiyorum. Kaldı ki her alınacak tedbirin arkasında insanlarımızın sağlığını koruma söz konusu...

Ordumuza gelince; yerel yönetimlerin ve ilimiz idarecileri virüs ile mücadele noktasında özellikle hijyene yönelik temizlik çalışmalarını gözle görülür şekilde yapıyorlar.

Burada önerimiz mücadelenin temeli hijyen olduğu için Büyükşehir Belediyesi alacağı bir kararla il genelinde su fiyatlarında farkedilir düzeyde mesela, 2 aylık her türlü kullanımda ( işyeri, konut, v.s)  indirime gitmelidir. Hatta yetmez, belirlenecek tonajda suyu halka bedava kullandırmalıdır.

Halkımız ekonomik koşulların ağırlığını hafifletmek için genelde tasarrufa  önce su, doğalgaz vanalarını kısmakla, elektrik düğmelerini kapatıp tv. ışığında oturmakla başlıyor.

Yine Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitime bağlı Halk Eğitim Müdürlüğü kurslarında biçki- dikiş atölyelerinde piyasada yokluğu çekilen maske başta olmak üzere sağlık personeli ve virüs ile mücadelede görev alan personelin giyebileceği koruyucu giysilerin dikimine başlamalıdırlar.

Unutulmasın ki her savaş birlik olup ortak hareket etmekle, inanarak, dayanışmayla kazanılır.

Geçen hafta yazıma UNICEF' in halka tavsiye niteliğinde Koranavirüs ile mücadele yöntemleriyle noktayı koymuştum. Bu hafta da uzman doktor çevrelerin açıklamalarından Koranavirüse yakalanan insanlarımızda ki belirtileri ile noktayı koyalım.

İŞTE KORONAVİRÜSÜN BİLİNEN BELİRTİLERİ

Kuru öksürük: 

Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: 

Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: 

Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: 

Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: 

Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: 

Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: 

Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş