TEDBİR ŞART


Bu makale 2020-03-20 04:59:52 eklenmiş ve 328 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

Başka ne yazılabilir ki bu zamanlarda. İnsanın eli varmıyor başka bir şey yazmaya.

Çok kısa bir zaman içerisinde dünyada korona virüsünden dolayı 8000 kişiyi bulan ölüm sayısı her geçen gün katlanarak tüm dünya ülkelerini alarm durumuna geçirdi. Temas ve hava yoluyla bulaşan virüsün tehlikesi ölümcül. İnanılmaz derecede çok çabuk yayılabiliyor. İlacı ve aşısı henüz bulunabilmiş değil, açıklanan sevindirici gelişmeler yok henüz. Bu bağlamda da bazı haberler asparagas gibi gözüküyor. 

Covid-19 ismi ile de bilinen bu virüsün virüs olmasından dolayı tıbben grip olarak tanımlanıyor ancak gelişmelere, yaşananlara ve sonuçlara bakıldığında grip haksız basit bir algı yaratıyor. Virüs vucuda girdikten sonra 14 günlük bir kuluçka dönemi mevcut. Yurt dışından gelenlere 14 gün kuralı buradan geliyor. Evlerden dışarı çıkmamak ve kendini karantinaya almak virüsün yayılmasına bir önlem. Bu süre zarfında hastalığın belirtileri burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yüksek ateş şeklinde. Bağışıklık sistemi zayıf olanlara ve 60 yaş üzerindekilere ölümcül sonuçları olabildiği gözlemleniyor. En önemli korunma yöntemi hijyen deniyor. Sık sık eller yıkanmalı, ağız ve burun içi tuzlu su ile temizlenmeli. Kolonya gibi alkol bazlı dezenfektan kullanılması tavsiye ediliyor.

En önemli konu ise grip olduğunu hisseden kişinin bu zamanlarda evde kendini karantinaya almasıdır. Her grip korona virüsünden kaynaklı olacak değil ama bu zamanda bu tedbir önemlidir. Çevremize, yakınlarımıza, özellikle de yaşlılarımıza bulaştırmak hem ölümcüldür, hem de yayılmasını yaygınlaştırır.

Sosyal medyada ki paylaşımlar insanları paniğe sürüklüyor önyargısı bence yanlış. Tabii ki panik havası en kötü olanı ve bu bağlamda bazı yalan, yanlış paylaşımlarda var, ancak sosyal medya insanların haberleşme yönünden farkındalığın arttırılmasında çağımızın en güçlü ve etkili aracı. Hayat devam ediyor ve birazda neşe lazım fikriyle bu konu hakkında benimde katılımcı olduğum bazı mizahi durumlar, argo tabiri ile geyikler dönse de durum aslında çok ciddi.

İnsanları korkutmak ve panik havasına sokmak doğru değil ama durumun ciddiyetini de biraz aktarmak gerekiyor. Mesela; İtalya’da şu anda büyük bir trajedi yaşanıyor. Her şey bir anda oluverdi. Hastalar akın akın hastaneye akıyorlar. Hastanelerde artık ameliyat yapılmıyor, ameliyathaneler olmuş yoğun bakım ünitesi. İlaç yok, yatak yetersiz, oksijen maskeleri altın değerinde. Doktorlar hasta seçiyorlar, kurtarılabilir gördüklerini alıyorlar. Cerrah, ortopedist, göz, cildiyeci ne kadar, ne çeşit uzman varsa hepsi hemşire. Sonuç aynı, yapılabilecek pek bir şey yok. Hastalar ölmeden bilinçlerini kaybetmiyorlar, komaya girmiyorlar, can çekişiyorlar, boğuluyorlar. Çünkü virüs üst solunum yollarını hedef alıyor.

Toplu yerlerden uzak durmak, birbirimiz arasındaki mesafeyi korumak, tokalaşmamak önemli. Bir süre eyvallah de, elini kalbine götür, öyle selamlaş ne olacak. Kolonya kokla, deniz suyu veya tuzlu su çek burnuna, boğazında ki mikrobu öldür, süt iç aslan gibi ol, elini yıka.

Fransa’da maçlar seyircisiz oynanmasına rağmen binlerce kişi stat önlerinde toplanıyormuş. Allah akıl fikir versin ne diyeyim. Devletimizin bu yönde aldığı tüm tedbirler doğrudur. Eksik var ise duruma göre tedbirler arttırılmalıdır. Olağanüstü hal, sokağa çıkma yasağı şu durumda gereklimidir bilemiyorum ama büyükşehirlerde özellikle de İstanbul’da toplu taşıma çok büyük bir risk. Yurtdışından gelenler nereden gelirlerse gelsinler teste tabi tutulmalı, karantina mekanizması çalıştırılmalıdır. Erken tedbirde ki radikal kararlar felaketi önler. Öngörü zekasına pek gerek yok, İtalya örneği önümüzde. Virüs salgını hafiye gibi an be an takip edilmeli, gereken ne varsa yapılmalıdır.

Zamanında tüm dünyada Aids korkusu var iken bizde “atın ölümü arpadan olsun”, “bize bir şey olmaz”, “Türk korkmaz” mantığıyla durum pek kaale alınmamıştı. Ama bu farklı, bunda virüsü bulaştırmak için özel bir çabaya, aktiviteye gerek yok, öksür, tokalaş yeter. Tedbir şart… Tıp konusunda da ahkam kesemem, bilgim bu kadar, daha fazla bilgi isteyen doktora…

Sevgi, saygı ve sıhhat ile...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş