Yattıkları Yerden Ahkam Kesen Sorumsuzlar.....


Bu makale 2020-02-22 07:22:13 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Sizin ayaklarınız,kollarınız, bacaklarınız, elleriniz veya parmaklarınız bu ana kuzusu vatan evladı şanlı şerefli gerçek kahramanımız gibi vatan savunmasında bastığı mayınla bedeninden ayrılarak yerlerine metal malzemelerden yapılmış takma ayaklarınız,kollarınız, bacaklarınız, elleriniz veya parmaklarınız olsa,size yattıkları yerden ahkam kesen sorumsuzlar sosyal medya üzerinden yazdıkları mesajlarla geçmiş olsun kahramanlar diye hitap etmiş ne dersiniz, haklarında ne düşünürsünüz Allah aşkına..

Sosyal medya üzerinden geçmiş olsun kahramanlar diye mesaj yazmayı bilen siz yada sizin gibiler sizler hiç mayın gördünüz mü..? Mayın nedir ne yapar.Etkisi zararları nedir?Mayın; Toprak altına, üstüne veya suyun içine yerleştirilen, doğrudan doğruya, çarpma veya basınç etkisiyle patlayarak zarara yol açan patlayıcı maddedir.Tabii görmediniz.Ancak sadece adını ve yarattığı tehlikesini duydunuz basında ve televizyonlarda.Mayın üzerine basan Ordulu vatan evladına yaptığı gibi el ayak koparan vücudu paramparça eden nice insan evlatlarını takma bacak kol ve ellere mahkum eden çok acımasız bir silahtır...

Senin dediğin geçmiş olsun kahramanlar ifadesini metal ayak bacak üstünde yandaki demir korkuluklara tutunarak ayakta güçlüklede olsa durabilen Ordulu vatan evladının yerinde sen olsan ve senin geçmiş olsun kahramanlar mesajını sana deseler sen ne der, nasıl düşünürsün....

Aylak, aylak başıboş dolaşmaktan kahve köşelerinde biri çay söylese de beleş içsem diye düşünmekten başını kaldırıp ta vatan savunmasında eli ayağı, kolu bacağı parmaklarını kaybetmiş bir ana kuzusuna vatan evladına sordun mu bu takma ayaklar kollar eller parmaklar ile nasıl rahat mısın diye hiç sordun mu yok.

Sormadın, sordun ise öylesine laf ola beri gele misali dostlar alışverişte görsün, desinler diye sorup geçtin.

Elden ayaktan, koldan bacaktan yoksun birine, eli ayağı kolu bacağı şimdilik yerli yerinde Allah başına bir kötülük felaket vermesin korusun yinede ama sorar geçmiş olsun kahraman evlatlar kahraman kardeşlerim diye mesaj yazarken kendini onun ve ailesiyle varsa evlatlarının yerine koyarsan böyle kuru kuruya geçmiş olsun kahraman deyip geçmezsin..

İnsanlık,iyi ve güzel ahlaklı örnek insan olmak böyle insani davranmayı gerektirir.Öyle kuru kuruya, boş duaya amin demek geçmiş olsun,kahramanlar sağ olun var olun demek,bu şekilde mesaj yazmak hele, hele insani sorumluluktan nasibini düşünmeden yaşayan sorumsuz insanların yüzünden neredeyse her gün şehit gelen ülkemizde doğru değil.

O ana kuzusunun,o güzel vatan evladının metalden yapılmış bacaklar ile.kollar,eller,ayaklar veya parmaklar ile Allah'ın yarattığı orijinal el ayak bacak ve parmaklar ile aynı özellikte ve orijinal, esneklikte hareket ederek sana eskisi gibi rahat bir hayat yaşatacağını mı sanıyorsunuz da sosyal medya üzerinden yattığınız yerden geçmiş olsun kahramanlar diye kuru kuruya mesaj yazıyorsunuz..!

Allahın yarattığı mevcut haliyle kolun bacağın yok, elin ayağın yok,yerine metalden yapılmış bir başkasının yardımıyla yerlerine konan metal el ve ayaklar,kol bacak ve parmaklar ile nerede öyle aklına estiği gibi yataktan kalkmak…Nerede öyle eski halinde olduğu gibi oturduğun yerden kalkmak..Nerede öyle o madeni metal parçalar ile eski halinde olduğun gibi rahat yürüyebilmek,rahat bir şeyleri alıp tutup ağzına götürebilmek, rahatça tutup eşine çocuğuna vermek.

Geçti o yüce Allah'ın yarattığı haliyle hareket ederek hoplayıp zıplayarak kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan istediğin dakikada değil,aklına estiği saniyede ayağa kalkmak,elini kolunu bacağını ayağını şakır,şakır hareket ettirerek yüzünü gözünü yıkamak, eline aldığın havlu ile elini yüzünü kurulamak,kimsenin yardımı olmadan orijinal halinle yaşayıp istediğin gibi tek başına hoplamak zıplamak koşmak eğlenmek ve insanca yaşamak mazide kaldı artık..

İşte bu yüzdende öyle sağlam el ayak bacak kol ve parmakla takma ayaklı bacaklı kollu elli parmaklı insana bak eskisine yakın hale gelmişsin geçmiş olsun diye bedavadan kahramanlar diye yalandan yere ahkam keserek bedavadan gönül almaya kalkmak insanlık değil.

Bütün mesele o ana kuzusunun o güzel vatan evladının başına bu ve benzeri olumsuzlukları getirecek hareketlerden şiddet içerikli söylem ve eylemlerden kaçınmak.

Burada bütün mesele anayasanın öngördüğü masa başında karşılıklı diyaloglar ile huzurlu ve güvenli sonuç almak varken, bu ve benzeri durumlarda insan odaklı işleri can alacak,ölümle sakatlanmalar ile sonuçlanacak sınırlara seviyelere noktalara getirmeden akıl yoluyla sevgi sözleriyle masa başında olumlu sonuca ulaştırmaktır..

Yoksa son yıllarda ve halen daha olduğu gibi ölmek, öldürmek, ya da koldan bacaktan yoksun sakat bırakıp metal el ayak kol bacaklara mahkûm etmek görüldüğü gibi o kadar da zor değil,

Sosyal medya üzerinden geçmiş olsun kahramanlar diye mesaj yazarak insanlık görevlerini yaptıklarını sanan baylar ve bayanlar,elden ayaktan koldan bacaktan,parmaktan mayına basmak suretiyle yoksun olup da sonradan metal malzemelerden yapılıp orijinal yerlerine monte edilmiş takma bacak ve el ayaklarla yaşamak mecburiyetinde olan insan evlatlarının yerine kendilerini koyarak geçmiş olsun mesajı yazanlar bu bilinçle hareket ederek mesaj yazsınlar ki kendileri de mağdur olmasın.

Geçmiş olsun ya da kahramanlar diyenler, aynı durumda sizin bacaklarınız kopmuş olsa da onlar yada başkaları sizler için geçmiş olsun. Kahramanlar diye sizin dediklerinizi size deseler nasıl değerlendirirsiniz. Ne düşünürsünüz Allah aşkına...

Unutmayın, unutmayalım, huzur ve güven içerisinde tüm insanlar ve insan dostu bütün canlılar ile beraber yaşam sürmenin ilk ve tek yolu hakkı, hukuku ve adaleti bünyesinde barındıran herkes hepimiz için elzem olan sevgi dilini kullanmaktır...

Ateş düştüğü yeri yakar, yakıyor. Ama bizim ülkemizde oldukça çoğunlukta olan düşünmeden yaşayanlar var işte böyle sosyal medya üzerinden geçmiş olsun kahramanlar diye mesajla kendilerini göstermeye çalışanlara ne diyelim, nasıl diyelim.

Yüce Allah tüm insanlara okuyup öğrenerek önce tüm insanlığın baş belası olan cehaletten cahillikten kurtulmayı nasip ve müyesser eylesin..

Yüce Allah yarattığı tüm kullarını okuyup öğrenerek cehaletten ve cahillikten kurtulmayı nasip eylesin ki;fani dünyayı paylaştığımız bütün insanlar ve insan dostu tüm canlılar ile hayatı hep birlikte huzur ve güven içerisinde paylaşarak yaşamayı nasip ve müyesser eylesin diyor,saygılar sunuyorum..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş