DEMET AKALIN (SKRT)


Bu makale 2020-02-21 10:13:12 eklenmiş ve 659 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

 

              Hava kapalı (BUZ) ama akalım (YES)

            Arabaya bindim yürü bakalım (SKRT)

            Rap dünyasında sıkça kullanılan “skrt” sözcüğü ani fren yaptığınızda lastikten çıkan sesin müzikte taklidiymiş. Telaffuzu fren sesine pek benzemese de rap müziğinin gençlere yansımasında epey popüler. Mesela hızlı konuşurken konuşmanızın bittiğini ima etmeniz için ‘konuşmam bitti, birden sustum’ manasında acı fren yapmak gibi heyecanı vurgulamak maksadıyla “skrt” demeniz gerekiyor. Seviyorum gençliği, yeni ilginç terimler ekliyorlar yaşantımıza. Cıvıl cıvıllar, hep yenilik peşinde, doğaları gereği yaratıcılık telaşı içindeler. Düşünüyorum da genç beyinler olmasa nasıl yaşanır bu dünya…

            Akılda kalır (YES) tipim havalı (ATEŞ)

            Bu gecede hızlı takılmacalı (OKEY)

            Ben Fero’nun ‘Demet Akalın’ isimli popüler şarkısı epey takıldı bu aralar dilime. Pek rap müziğini sevmesem de bu şarkı orijinal, kıpır kıpır. İnsanı genç hissettiriyor, kalkıp oynayasın geliyor, heyecanlandırıyor. Eeee zaten popülarizmin gerekliliği bu duyguların tamamı. Heyecan verebilmek popülerliğin ön koşulu.

            Siyasette de durum aynı aslında. Özellikle bizim toplumumuzda güven vermek daha arka planda. Öncelik popülistlikten geçiyor, yani zamanın şartlarına göre heyecan uyandırabilmek geçerli olan. Bu zamana kadar hep böyle oldu, yine böyle olacak. Kilit kelime “heyecan”.

            İşin ilginç yanı popülist politikalar dendiğinde hep statüko eksenli çağdışı fikir yapısı algılanıyor. Ama gerçek o değil. Popülist popülizmden, popülizmde popülerlikten geliyor. Gözüken o ki terimin kendisi değil, kullanımı yanlış bir algı yaratıyor. Mantık olarak popülerlik gençlikle özdeş zamanın en çağdaşlığı, yenilikçiliği. Muhakkak ki yaşamda bireysel olarak nerede durduğunuza, nereden baktığınıza göre durum değişkenlik gösteriyor, fakat literatür açısından gerçek bu. Geçmiş zamanın koşullarına göre geçmişe baktığımızda en popülist politikalar en heyecan uyandıran politikalar olarak karşımıza çıkıyor. Son 50 yıl mesela, herkesin hafızalarında heyecan yaratan 3 siyasi figür hemen düşünülebilir.

            “Umut beklentisi mi heyecan uyandırıyor, yoksa heyecan uyandırabilmek mi umut oluyor?” sorusu paradoks. Yumurta tavuk ilişkisi misali gibi bir düşünsel çıkmaz bu. Ama düşünüyorum da heyecanın kendisi tüm zamanların en popüler geleneği.

            Başka ilginç bir durumda var. Eğer tarihteki popülist söylevler örnek olarak sunuluyorsa karşı tepkime olarak bir öncesi kabul görüyor. Daha da öncesi tanıtılıyorsa, ondan çok daha öncesi seviliyor. Bu durum ayrım yapmaksızın toplumun tüm kademeleri için geçerli. Bu kördüğüm mitolojik efsanelere kadar gidebiliyor, daha da öteye geçmek insanın hayal gücüne kalıyor. Matruşka gibi bir şey bu, aç aç bitmiyor. Oysa ki günümüzde merak uyandıran paralel evren teoremini saymazsak insanoğlunun algıladığı zaman, doğrusal düzlemde tek yönde ilerliyor. “Irmaklarda dokunduğunuz su akıp giden suyun sonu, akıp gidecek suyun başıdır.” diye bir söz var. Zaman içinde aynı durum geçerli. Tarihi bilmek ile tarihi yaşamayı karıştırıyoruz bazen. Tarihten ders çıkarmak başka, dersi tarih sunumuyla geçiştirmek başka…

            Bir Fransız Mareşali bahçivanına muayyen bir ağaç dikmesini ister. Bahçivan mareşalin istediği ağacın en az yüz senede olgunlaşacağını söyleyerek itiraz eder. Mareşal der ki; o halde hiç vaktimiz yok, ağacı bugün dik. Geçmişe dair söylevler popülist değil, genç beyinlere göre yeni sunumlar ancak heyecan yaratabilir. Geçmişle övünmek, gururlanmak, örnek almak, onunla yaşamak keyifli şey ama matruşkanın kimseye faydası yok.”Hayat, silgi kullanmadan resim yapma sanatıdır.” diye bir sözde var mesela. Bu anı nasıl yaşayabilirim diye sorarsak cevap kesin ve acımasızdır; yaşadınız bile sadece farkında olmadınız.(SKRT)

            Konuşulur hep geri geri (LAF) Beklerim yeni gündemi (OKEY) Düşünmez kimse seni beni (HOP)…Eski okul dedi adı Metehan (BİN) Dedim bunu yazcam paso bana sarcan (YOK YA) Arka fonda kardaşımdır derman (SLOW) Türkçe rapte her şey nasıl süt liman (HAYDA)

            Ama akalım (YES) hadi bakalım (PAS)

            Radyomuzda yine Demet Akalın (SKRT)

            Bu rap müziği de güzelmiş, Ben Fero “Demet Akalın”, tavsiye ederim. İyi hafta sonları…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş