EVLER CEZAEVİ


Bu makale 2020-01-22 07:58:21 eklenmiş ve 548 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Kışın ortası

  Faturalar can yakmaya başladı

  Kısılacak yer de kalmadı

  Libya, Suriye, Kanal İstanbul derken millet üşüyor. Evler cezaevlerine döndü. Kapatılan petekler, kullanılmayan odalar, kısılan kombiler.

  İnsanlar  tasarruf etme adına, tecritte yaşar gibi evlerinin belli bölümlerini kullanıyorlar. Gerekmedikçe diğer odalara girilmiyor.

  Kazakla, battaniyeyle kış çıkacak. Bu saatten sonra soba kurulup oduna, kabuğa dönülmez. Zaten yeni binalarda baca deliği de yok.

  Seneye ne olacak? Ondan sonraki senelerde. Gelecek her zamda biraz daha titrenecek.

  Sadece doğal gaz değil. Elektrik, su, market, giyim…..Vatandaş her alanda tasarruf etmeye çalışıyor. Sonucunda hayattan kopup, dar alanda gün geçiriyor.

  Geçmişte kahvelerde futbol, siyaset konuşulurdu. Malum erkek topluluğu. Bugün kahvelerin gündemi faturalar, market fiyatları.

  Öte yandan yönetenler ısrarla durumun düzeldiğini, iyiye gittiğini söylüyorlar. Faizler düştükçe ekonominin canlanacağını, kredilerle vatandaşın ev sahibi olacağını anlatıyorlar.

  Diyelim ki herkes ev sahibi oldu. O evleri nasıl ısıtacaklar? Bir yandan kredi öderken faturalar nasıl çevrilecek? Kredi kartları olmasa millet açlıktan ölür. Evir devirle idare edilmeye çalışılıyor.

  Rahata alışıldı. Çocuklar, gençler yok bilmiyorlar. Onların suçu da değil. Piyasada sıcak para dönerken, kartlar çevrilirken bol derin harcandı. Şimdi görülenden geri kalındığında travma.

  Toplumda farklı bir yanılsama var. Deniyor ki; alışveriş merkezleri, yeme, eğlence yerleri hep dolu. Doğru. Fakat nüfusa oranı ne? Şehrin hangi bölümlerinde? Kaldı ki Ordu artık üniversite şehri. Nüfus arttı. Karayolunun alt tarafı ile üst tarafı iki ayrı dünya oldu.

  Güneşli havada, mahkumların avluda volta atması gibi vatandaş sadece yürüyor. Vitrinlere bakmadan, fiyat sormadan, oturup bir şeyler yiyip, içmeden. İleri geri yürüyen insan seli.

  Daha garibi sahilde değil, şehrin içinde trafiğe kapalı caddelerde yürünüyor.

  Şartlanmışlık oluştu. Günün belli saatlerinde evlerden çıkılacak. Aynı caddelerde gezilecek. Saat dolduğunda eve gelinecek. Evde de tasarruf tedbirleriyle kış çıkartılacak.

  Hatırlayalım. Ordu uyumazdı. Gece yarılarına kadar sahil dolu olurdu. Çay bahçelerinde müzik sesi eksik olmazdı. Oturmaya yer bulunmazdı.

  İşimiz zor. Böyle devam ederse ki görünüş o; evrim geçirip soğukta yaşamaya alışacağız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş