34 bin arıza...!


Bu makale 2020-01-18 00:34:33 eklenmiş ve 1860 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Ordu Büyükşehir Belediyesi' nin yatırımcı kurumlarından  Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (OSKİ) 2019 yılı faaliyetleri sonuçlarını açıkladı.

Dolu dolu geçen bir faaliyet yılında OSKİ' nin  yatırımlarının yanında en önemlisi hiç şüphe yok ki il genelinde yıl içerisinde içme suyu şebekesinde meydana gelen su arızalarına yaptığı müdahale sayısı.

Ordu ölçeğinde bir ilin bu kadar arıza sayısı çok mudur, az mıdır, normal midir bilmiyoruz. Elimizde  bir başka ilin su arıza sayısı verisi olmadığı gibi bilimsel bir çalışmada yok.

Geçen 2019 yılında Ordu' da içme suyu hatlarında 34 bin 309 arızaya müdahale edilmiş, patlayan, çatlayan, kırılan su borusu onarımı gerçekleştirmiş.

İçme suyu şebekesinde bir yılda 34 bin küsür arıza meydana geliyorsa bu rakam ciddi bir rakamdır. 

OSKİ çalışanları mesaisinin büyük bir bölümünü onarımla geçirmiş demektir. Yatırımcı kurum kaynaklarını tamir masraflarına harcamıştır.

Bu durumun somut göstergesi Ordu ilinin su şebekesi eskimiş, borular artık su taşıyamaz hale gelmiştir.

Yıllarca belediye başkanları tarafından bu alana yatırım yapılmamış, borular yenileriyle günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre değiştirilmemiş,  belediye yönetimleri su şebekesi işini "görülmeyen, vitrine konulamayan" yatırımlardan sayarak anlaşılan o ki eskiyle idare etmeye çalışılmışlar.

Başkanlar arasında şaka yollu da olsa konuşulan "akıllı başkanlar yer altına yatırım yapmazlar" söylemi sonuç itibarıyla Ordu'da geçen yıllarda gerçekleşmiş gibi...

Su şebekesindeki arıza sayısının yoğunluğunun bir sonucu daha var ki o da bizlerin bütçesine kara delikler açıyor olması...

Patlayan, çatlayan her su borusundan arızaya müdahale edilinceye kadar geçen sürede boşa akan sular "atık su bedeli" olarak bizlerin su faturalarına yansırken, tüketici olarak çok daha fazla su parası ödemek durumunda kalıyoruz.

Aile ekonomisini denkleştirebilmek için kırk dereden su taşıdığımız şu günlerde cebimizden boşa giden para bir yana, içilebilir suların yok olup gitmesi kaynaklarımızın tükenmesi de apayrı bir durum.

Dünyada su savaşlarından söz edilirken, insanlık için geleceğin en büyük  tehlikesinin sussuzluk olduğundan bahsedilirken "34 bin 309 su arızasına müdahale ettik" verisi çok da övünülecek, başarı sayılacak bir faaliyet değil. Keşke daha az sayıda arıza meydana gelseydi.

Dilerim gelecek yıllarda yeraltına yapılacak yatırımlara belediye yöneticilerimiz öncelik verirler. Su kaynaklarımız uzun yıllar gelecek nesillerimize yetecek düzeyde korumaya alınır, paralarımız da boşa gitmez.

Sizlerle OSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında yapılan diğer çalışmalardan yerel basında yer alan haberin bir bölümünün özetini paylaşarak yarınlarımıza daha güvenle bakmak umuduyla noktayı koyalım...

2019 YILINDA...

"170 bin 502 metre içme suyu, 45 bin 453 metre kanalizasyon hattı, 6 adet su alma yapısı ve 1 adet arıtma tesisi inşası gerçekleştirdi. 

İçme suyu ve atık suların kontrolünü de sağlayan ekipler, içme sularından 4 bin 560 adet, atık sulardan bin 278 adet numune aldı. 

2019 yılı içerinde 18 bin 762 adet yeni abone yapılırken, 13 bin 261 adet su sayacı yenileri ile değiştirildi. 

Ayrıca 4 bin 21 adet kanalizasyon ve 34 bin 309 adet içme suyu hattı arızasına müdahale edilerek onarımı yapıldı."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş