DEPREM


Bu makale 2020-01-14 00:35:08 eklenmiş ve 1237 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

İnsani ve dünyevi gündem ağır. Dilimiz döndüğünce bilgi ve birikimimiz yettiğince anlatıyoruz. Ancak herkes anlamak istediğini anlıyor. Veya işine geleni…

Fakat bir de tabiatın gündemi daha doğrusu mutlak gerçeği var. Deprem….. (Mecazi değil gerçek)

Bilim insanları her platformda anlatıyorlar. Geliyor, ayağınızı denk alın diye. Onu da anlamıyoruz ya da anlamak işimize gelmiyor.

Öncelikle şunu bilmemiz lazım. DEPREM ÜLKESİYİZ.

En önemlisi de deprem; olmazsa olmazımız, gözbebeğimiz, aziz İstanbul’umuzu en üst seviyede tehdit ediyor.

Bingöl, Muğla, Antalya, Adana, Bolu, Çorum depremi herkesi çok yakinen ilgilendirmez. (Elbette üzülür ve yardımlarımızı eksik etmeyiz) Lakin İstanbul’da olacak (beklenen) büyük bir deprem, istisnasız TC’de yaşayan herkesi yakından ilgilendirir.

Çünkü; Bingöl, Muğla, Antalya, Adana, Bolu, Çorum’da herkesin akrabası, eşi, tanıdığı olmayabilir. Ama İstanbul’da eşi, dostu, akraba taallukatı olmayan yoktur.

Onun içindir ki İstanbul, ruhumuzdur, kalbimizdir.

Depremlerin felaket boyu sadece insan kaybıyla ilintili değildir. Aynı zamanda sosyo-ekonomik bağımsızlığı da tehdit eder.

Ekonomik bağımsızlık birçok fedakârlıkla tekrar kazanılabilir. Bedeli çok ağır ve uzun süreli olur.(Marmara depreminden sonra hayatımıza giren vergiler, hala devam etmektedir.)

Ancak vatan topraklarına, bağımsızlığımıza yönelik tehditleri bertaraf etmek o kadar da kolay değildir. Balkanların Osmanlı’dan kopmasına depremlerin etkisi araştırılmalıdır. Rahmetli Prof. Işıkara (Deprem Dede) konferanslarında bu tehlikelere dikkat çeker ve Batılıların, (İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya) Balkanları kaybetme sürecinde, deprem felaketlerine karşı yetersiz kalan Osmanlı’nın aciziyetinden nasıl istifade ettiklerini ve deprem felaketlerinin etkilerinden, uzun uzun bahsederdi.

Devletimiz deprem konusunda 1999’dan sonra ciddi atılım ve yatırımlar yaptı. Bilim insanları ve üniversitelerin yaptığı çalışmalar, maalesef devlette olan ciddiyetin yerel yönetimler ve vatandaşlarımızda oluşmadığını göstermektedir.

Vatandaş olarak bizlerin deprem vb. felaketlere karşı eğitimli ve bilinçli olmamız, olası meydana gelecek afet hasarlarını en aza indirecektir. Toplanma, barınma, sevk ve idare alanları ile tüm felaketlerde, ortak kullanılabilecek kamusal arazilerden, kenafir gözlerimizi çekmezsek, “Nerde bu devlet” diye daha çok bağıracağımızı asla unutulmamalıyız.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş