BÜYÜKŞEHİR = 6 YIL...


Bu makale 2020-01-11 07:39:44 eklenmiş ve 1397 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Büyükşehir belediyeciliğinde Ordu ilimiz 6'ncı yılını doldurmasına çok az bir zaman kaldı.

Dünün Ordu'su ile bugünkü Ordu'yu  karşılaştırdığımızda çok gelişmeler kaydedildi. Ordu büyüdü.

Ancak aradan geçen yıllara rağmen bazı sorunların çözülemediğini, günümüze kadar taşındığını görürüz.

Mesela hafta içerisinde yağan yağmur biraz şiddetini artırmasıyla Düz Mahalle Fidangör bölgesinde yine su baskınlarına neden oldu.

Çok esnafın giriş ve zemin katlarındaki dükkanlarına su bastı. Yeni yönetimin altyapı çalışmaları devam ettiği için diyecek sözümüz yok.

Ancak şehrimizin düz semtlerinin tamamında esnaflarımızın her yağmur yağdığında eli yüreğinde. Yeni Mahalle'deki sanayi esnaflarımız iş yerlerine su basma tehlikesi  veya su basacak korkusu yaşıyorlar. Bu durumda yıllardır alt yapıya yatırım yapılmadığının göstergesidir. 

Ordu'muzun geçmiş 10, 20, 30 yılında da durum aynıydı. Hatta o yıllar bu günkü kadar riskli de değildi. Çünkü geçmişin Ordu sokakları ya kilitli parkeyle kaplanmış, ya da kesme taşlarla caddeler, sokaklar örülerek halkın hizmetine sunulmuştu. Parkeli, taşlı sokaklar yağan yağmur suyunun büyük bir bölümünü toprağa çekiyor, tehlikeyi azaltıyordu. Dolayısıyla eskinin Ordu kentinde hemşerilerimiz bugüne göre daha güvendeydiler.  

Günümüzün sokakları, caddeleri asfalt kaplı ve yağmur suyu şebekesinin yetersizliğinden olsa gerek, yağan yağmurlar genelde yüzeyden akıp kendi yolunu buluyor. Karadeniz'e ulaşana kadar çoğunlukla yolunu şaşırıyor evlere iş yerlerine giriyor.

Birileri diyebilir ki asfalt yol " medeniyettir"  hizmetin "kaliteli" halidir.

Yapılmasın mı?

Yapılsın yapılmasına da "şeklinin" "nasılının" nereye uygulanması gerekliliğinin hesabının yapılması daha yararlı olur...

Hizmetin "nasılına" karar veren yetkililerimiz biz sokakların sahiplerine tek bir örnek sorsalar; "Eskinin kesme taşlı Tahıl Pazarı veya Çarşamba Pazarı mı daha güzeldi, bu günkü asfalt, mermer taşlı hali mi?" deseler eski Ordu'yu yaşayanlar, bilenler eminim ki deste deste paralar harcanarak yapılan bugünkü halini beğenmezler.

O kesme taşların  üzerinde dolaşan, her santimetre karesinde ayak izileri bulunan annelerinin, babalarının, dedelerinin bıraktığı pazar yerlerinin daha güzel olduğunu söylerler.

Mesela bir başka örnekte önceki belediye yönetimi tarafından yapılan Süleyman Felek Caddesi'nin mermer kaplamalı zemini kesme gri taşlarla kaplansaydı, tarihin Ordu sokakları yaşatılsaydı daha anlamlı olurdu?

Seçilmişler, kerameti kendinden menkul bir görev anlayışı ile "ben yaptım doğrudur" demek yerine ortak akılla, bilimle, gelenekle, kültürle, tecrübeden yararlanarak, yapacağı hizmeti dünya kentleriyle kıyaslayıp, geleceği düşünüp karar verseler daha isabetli iş yapmış olurlar.

Yoksa aradan yıllar geçmeden yanlışlar bir bir ortaya çıkınca, şikayetler artar, "bugünkü aklım olsa böyle yapmazdım" noktasına gelirler..

O zamanda iş işten geçmiş olur.

Haa diyeceksiniz ki hiç mi doğru  hizmet yapılmıyor?

Yapılmaz olur mu? 

Yapılan çok.

Yaşamın var olduğu yerde mutlaka süreç içerisinde birşeyler yapılır. Önemli olan en az yanlışla hizmet üretmektir. Halkın ihtiyaçlarında hizmette öncelikleri görmektir.  

Mesela Durugöl Mahallesi'ne şehrin nefes alacağı bir noktaya yapılan stadyum oraya yakışmış mıdır? 

2'nci ligde bile futbol takımı bulunmayan büyükşehrimizin önceliği bu devasa yapı mıdır?

*

Ordu ilimiz Yüce Tanrının imarıyla Türkiyemiz sınırları içerisinde bizlere bahşedilmiş çok müstesna bir coğrafyaya sahip. Ne kadar şükür duası yapsak az gelir.  Bu coğrafya güzelliğine hep birlikte sahip çıkalım. Rant, çıkar, menfaat  uğruna kötülük yapmayalım. Gelecek nesillerimize "ihanet" edilmiş bir kent, köy, şehir, çevre bırakmayalım....

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş