İNŞAAT


Bu makale 2020-01-08 07:26:46 eklenmiş ve 1401 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Ekonominin lokomotifi

  Durduğunda kriz

  Betona bağlanmış durumdayız

  Günü kurtarma, görece rakamlar yaratma adına abartılan inşaat sektörü çöktü.

  Yanlış kurgulanan, fabrikalarla sürekli ve ihracata yönelik üretim hedefi olmayan süreç tıkandı.

  Özel okullarda sıkıntı var. Nedenlerini sorguladığınızda önünüze inşaat çıkıyor. Sahipleri olan şirketler topladıkları sıcak parayı betona gömmüşler. Çark durunca aldıkları paraları okullara aktaramıyorlar.

  Fındık tüccarlarından özel hastane sahiplerine herkes bu alana girmiş.

  Şimdi yeniden sektörü canlandırma telaşı var. Yalnız anlaşılmayan vatandaşta para yoksa, işsizlik bu boyutlara gelmişse kredi faizlerini eksiye indirseniz yürümez.

  Parası olanlar açısından eskisi gibi ev, iş yeri alıp kiraya vermek artık cazip değil. Boş kalan mülklerin vergileri, giderleri işliyor.

  Çalışanların gelir gider dengeleri bozulup, iş garantileri ortadan kalktıkça kredi çekip ev alma düşünceleri oluşmuyor. Cesaret edemiyorlar.

  Geriye kalan yabancılar. Kanal İstanbul veya yeni kentler oluşturma amacı burada. Hafriyatından yapımına yaklaşık on yıl ekonomide canlılık, sıcak para, geçici istihdam hedefleniyor.

  Faizlerin düşürülme gayretleri, kamu bankalarının dağıttığı krediler, yeni projeler; hep sektörü hareketlendirmeye yönelik. 

  Yerel seçimler somut gerçeği bir kez daha gösterdi. Pratik, güncel hayat durduğunda vatandaşın siyasi tercihi değişir. O nedenle yönetenlerin önceliği bu alandaki akışı sağlamak.

  Geçmişte otoyollar, havaalanları, stadyumlarla yaptıklarını şimdi şehir hastaneleri ve yeni kentlerle yapmaya çalışıyorlar.

   Daha garibi ekonomistlerin, iş dünyasının uyarılarına, olumsuz sonuçlarını belirtmelerine rağmen betonlaşmada ısrar edilmesi. Öyle bir sarmala girildi ki inşaattan çıkıldığında kriz. Devam edildiğinde yine kriz.

  Bir de rant boyutu var. Konuşulan rakamların büyüklüğü dudak uçuklatıyor. Bu alanda faaliyet gösteren çevreler özellikle belediyeleri zorluyorlar.

  Ordu konunun en güzel örneği. Havaalanından stadyuma, toki binalarına, sitelere şehir değişti. Görünüşte büyüdü, modernleşti. Karşılığında ekonomi daraldı, işsizlik arttı. Her gün yeni iflas haberleri, kapanan iş yerleri, satışa çıkartılan mülkler.

  Borç içinde yüzen belediyeler.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş