CEREN’İN SON ARZUSU


Bu makale 2019-12-06 09:59:09 eklenmiş ve 2069 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

Ceren 20 yaşında. Güzel sanatlarda öğrenci. Balerin. Kendi gibi güzel bir hayat var önünde. Çıkacak hayatın basamaklarını birer birer. Başarılı bir balerin olacak, seyredeceğiz hevesle hayran hayran. Ayağa kalkacağız, alkışlayacağız, bizi selamlayacak güzelliğiyle. Annesi her alkışı yüreğinde hissedecek, hızla çarpacak kalbi, gururla dökülecek yaşlar gözünden. Bir gün sevecek, evlenecek. Beyazlar içinde gördüğünde babası hüzünlenecek, ne kadar zorlasa da tutamayacak kendisini, elleriyle verecek özenle büyüttüğü çiçeğini. Çocukları olacak, hayat katacak dünyasına, su verecek topluma sevgiyle. Hayalleri vardı, hepsi gerçekleşecekti.

Ceren 20 yaşında güzel bir genç kız. Artık yok. Tüm bu gelecekle birlikte bizde de bir şeyler yok artık. Hayatımıza katacağı renk yok oldu birdenbire. Bir bıçak saplandı kalbimize, geleceğimiz akıp gitti habersizce.

Suçlu biziz, hepimiz, her birimiz.

Ne kanun, ne kitap, ne ilahiyat bu gerçeği değiştiremez.

Biz sapladık kalbimize bıçağı yavaş yavaş. Cehenneme uzanan yola döşedik iyi niyet taşlarını. Büyük bir tutkuyla, arzuyla, aşkla yaptık bunu. Kanunsuzluğu kanun kabul ettik, vicdansızlığı erdem. Vicdan sahibi olamadık. Adaleti kanun maddelerinde aradık bulamadık, değiştirdik tutturamadık, ekledik engelleyemedik. Hapishaneler doldu taştı, yenisini inşa ettik yettiremedik. Vicdanı kaybolan bir toplumdan adalet istedik. Oysaki tek yapmamız gereken kırmamaktı. Kırdık, yetmedi üzerine bastık.

Evet, suçlu biziz, bunu biz yaptık. Sapladık kendi kalbimize bıçağı yavaş yavaş. Akan kandan haz aldık. Tutkuyla, arzuyla aşkla yaptık bunu. Hak adına her yol mubah dedik. Kısa yoldan diye ekledik. Bencilliği, egoyu, kibri toplayarak başarıya eşitledik. Hayatı yalan bir matematiğe endeksledik. Oysa ki bir şiir okuyabilirdik çocuklarımıza. Doğayı tanıtabilirdik. Edinilmiş bilginin nasıl düzen oluşturduğunu gösterebilirdik.

Biz yaptık. Hak diye diye kötülüğün pençesinden zevk aldık. Mazoşist duygulara hapsolduk, kaostan beslendik, zevk aldık. Rant uğruna, egemen olma egosuyla avazımız çıktığı kadar bağırdık, bağırdıkça sesimiz daha gür çıktı. Susmadık, dinlemedik, konuştukça bomboş konuştuk. Hakim olduk ya varsın gerisi boş olsun dedik. Güzel tek bir sözcüğün ne ender bir değer olduğunu bilemedik, anlayamadık. Günaşırı unutacağımız bilgilerle doldurduk genç beyinlerimizi. Unuttuk, boş, beleş vasıfsız bilgilerle yeniledik sonraki gün, ertesi gün, her gün, tekrar ve tekrar. Hayat dediğimiz neydi ki aslında. Koca bir hayatı yaşayıp ne öğrendiysek kısa bir özetle sonraki nesle aktaracaktık. Daha fazlası değil. Çocuklarımıza bile dürüst olamadık. Yanlış olduğunu bildiğimizi bile doğru diye aktardık.

Şimdi yapana lanet okusak ne fayda, rahmet dilesek ne olur. Su akar yolunu bulur. Biz mi lanet okuyacağız! Rahmete kavuşan belli, biz milletçe yolumuzu kaybettik. Sevginin almak değil, vermek olduğunu unuttuk biz. Unuttuk kimliğimizi, benliğimizi, bizi biz yapan her şeyi. Hayat denilen neydi ki aslında. Sevecektik, sevdiğimizi mutlu edecektik. Daha fazlası değil. Daha fazlası için berbat ettik kendimizi, geleceğimizi.

Oysa ki nerden geldiğimiz belli, özümüz sevgi, bu böyle gitmez artık dönme vakti.

Ceren, 20 yaşında güzel sanatlarda güzel bir öğrenci. Önünde güzel bir hayat vardı, kendi gibi. Hayalleri vardı, balerindi. Bale yaparken mutluydu, hayat doluydu. Annesinden istemişti, belli ki canı çekmişti. Annesi son arzusunu yerine getirdi, bir çorba yaptı, bekliyordu kızını olacaklardan habersiz. Bir çığlık koptu mahallede. Artık yok. Kalan birkaç resim, bir ana yüreği, birde babasının ömrü boyunca beynini kemirecek bitmeyecek öfkesi.

Suçlu biziz, hepimiz, her birimiz.

Cezamızda çoktan kesildi. Müebbet hapis. Ot bile bitmeyen bir avluda volta.

“Ceren Özdemir anısına ithafen””

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş