ÜFÜRÜKTEN BORAZAN


Bu makale 2019-11-29 09:34:25 eklenmiş ve 1613 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

Borazan borudan yapılma, perdesiz, üfürükten varlığı işlerlik kazanan bir çalgı türüdür. Tarihte ilk borazanlar hayvan boynuzundan yapılmış, hayvan seslerini taklit etmek için kullanılmıştır. Borazan olmak, borazanlık yapmak gibi deyimlere ev sahipliği yapan borazan kelimesinden çıkan borazancıbaşı tabiri halk arasında sahibinin sesi anlamında kullanılır.

Yakın tarihimiz kronolojik olarak çok dizi olaylara şahitlik etmiştir. Özellikle Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yaptırımlarla başlayan süreçte vatandaşın devlete olan güvenini sarsacak ve siyaset kurumunu çaresiz bırakacak şekilde türlü provokatif eylemler sahaya sürülmüştür. 70 lerde sağ-sol ideolojik kavgaları, mezhepsel ve etnik çatışmalar körüklenmeye çalışılmış, farklılıklar manipüle edilerek iç huzurun bozulması maksadı hep diri tutulmaya çalışılmıştır. 90 lar ise illegal aktivitelerin zirve yaptığı senelerdir. Her gün bir olay, bir eylem, bir suikast, terörle mücadele ile geçen yıllar. 2000 ler ve 2010 lar da  aslında bir başka operasyonel faaliyetlerin seneleriydi. Vatandaşın gözüyle nitelik olarak az gözükse de devlet sistematiği her an operasyona tabiydi.

Son tahlilde ve tahliyede bir yazı; “Kağıttan flüt” müş. Kağıttan flüt yapmış, çok yetenekliymiş, sırtını duvara dayamış, çalıyormuş, kimse ziyarete gelmiyormuş ama şeker atıyorlarmış, bu alkış demekmiş. Edebi acıtasyonla birlikte subliminal mesaj.

“Yer mi Türk polisi” diye halk arasında bir tabir vardır. Kulağımızda yer kalmadı ki duyalım. Ne borazana tahammülümüz var artık, ne flüte.

Ne isteniyordu yani. İşgale dur denmese miydi. İç savaş mı çıksaydı. Suriye gibi terör örgütlerinin istilasına mı uğrasaydık. Irak gibi bölünse miydik. 4 milyon mülteciye bir o kadar daha mı eklenseydi. Çaresiz mi kalsaydık. İçimize işlenen zehirle ordumuz lav mı edilseydi.

“City of life and death- Nanjing!” filmi 2009 yılında çevrilmiş 2. Dünya savaşı öncesinde Japon ordusunun dönemin Çin başkenti Nanking istilasını ve katliamını anlatır. Ordusuz kalmanın ne demek olduğu bu filmde en acı şekilde anlatılır. Filmi bitiremedim, sinirlerim bozuldu, insan olduğumdan utandım.

Bu topraklarda yaşayabilmenin bir bedeli var. Bu bedel Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün gençliğe hitabesinde açık ve net şekilde belirtilmiştir. Bu hitabe yalnızca bir öngörü değil, aynı zamanda her an tarihin tekerrür edebileceğinin işaretidir.

Mesela bir başka enstrüman hikayesi de var, “Fareli köyün kavalcısı”. Kısaca hatırlatayım. Köy çok pistir. Köyü fareler basar, çocuklar hastalanmaya başlar. Köyün ileri gelenleri biçare düşünürken bir kavalcı gelir, ödeme karşılığında farelerden köyü kurtaracağım der. Köylü kabul eder, bir gayda üfürür kavalcı, fareleri alıp götürür. Köylü sevinir, kavalcı ödemeyi ister. Köylü reddeder, derki “bu çok, ne yaptın ki, sadece kaval çaldın”. Bunun üzerine kavalcı bir başka gayda üfürür, bu sefer köyün çocuklarını alır götürür. Köylü biçare çocukları ararken kavalcı gelir derki “ödemeyi yapın çocukları getireyim”. Köylü çaresiz öder. Kavalcı der ki “yine geleceğim”. “Niye” diye sorar köylü. Kavalcı cevap verir, “köyünüz pis”.

Eğer biz köyümüzü temiz tutmazsak, ekonomiyi, eğitimi ve sosyal yaşam kalitesini geleceği öngören sağlam temeller üzerine inşa etmezsek daha çok üfürükten enstrümanlar dinler, üfürükten tayyarelerin peşinden koşar, gençlerimizi heba eder, bitmeyen bedeller öderiz.

Bizim ne borazana, ne flüte, nede kavala ihtiyacımız var. Bizde kapı gibi “Gençliğe Hitabe” var.

Sevgi ve saygı ile…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş