ORDU’DA VEBA HORTLAR


Bu makale 2019-11-25 00:38:39 eklenmiş ve 1699 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

   Onlarca vatandaş benimle irtibata geçip OSKİ’nin uygulamasını anlattılar. Bende o anlarda konuya vakıf oldum.

OSKİ yönetimi aldığı bir kararla kuruma 250.- Tl. borcu olanların su saatlerini söküp hizmetini sonlandırmaya başlamış. İnsanların olmazsa olması olan suyun bir ailenin veya bir işletmenin suyunun kesilmesi insani olarak ta, İslami olarak ta hiç uygun bir davranış değil.

Üstelik İslam dinimiz temizliği önde tutan bir inancımızdır.  Su saatini söküp almakta neyin nesi.  Konu, adam mührü kırıp ta suya ulaşmasın diye önlem aslında.  Mührü kırmak yasalarımıza göre suç.  Sayacı  sökmek niye. Ben söyleyeyim, borç  tahsil edilecek, sayaç için takma ücreti ilaveten (40.-tl.) alınacak. Bu tahsilat işlemi yaygınlaştı.

Beş vakit alnı secdede olan bu yönetim bu söküm kararını nasıl aldı. Neden ekonominin bozuk, işsizliğin tavan yaptığı bugünlerde daha radikal bir karar alıp ödemenin daha rahat yapılmasını sağlamadılar.

Soruyorum,  İmkansızlık yüzünden suyu kesilen hanenin veya iş yerinin sorunu daha insancıl halledilemez  mi?  Ev kadını yemeğini nasıl yapacak?  ev halkı  tuvalet  sorununu  nasıl halledecek?  Abdest  alamadığı için namazını kılmayacak mı?  Gusül abdesti almak ihtiyacı doğan kişi sokağa (cenabet) mi çıkacak?  Yaşam alanı nasıl hijyen hale getirilecek? Bu soruların ışığında temizliğin yapılamadığı toplumlarda veba mikrobu hortlar, ortaçağa döneriz. Çare basit,  kurum alacağını makul ve uzun bir zamana yaymalı ki zamanında ödeyeceği su parasını da rahatlıkla ödeyebilmesin.

SİSTEM YANLIŞ

İleri ülkeler de, ülkemizin bazı yerleşim alanlarında  elektrik, su ve doğalgaz saatleri kartlı sistemlerle ücreti üstelik peşin tahsil ediliyor. Bu demek oluyor ki, borçlanmıyorsunuz, cebinizdeki paraya göre hizmeti satın alıyorsunuz, kurum sayaç okuma personeline ihtiyaç duymuyor, kesici ve takıcı kişilere  ihtiyaç duymuyor, muhasebede elaman tasarrufu sağlıyor dolayısı ile kurumun giderleri azalınca zam yapmak zorunda kalmıyor.  Aklın yolu bir.

BİR ANEKTOT

10 yıl önce İstanbul da ki evime kartlı su sayacı bağlatmak istedim. İlgili kurumun beyaz masasına gidip dilekçemi verdim. Ordu da olduğum bir sırada telefon ettiler ve sayacı bağlayacaklarını söylediklerinde Ordu da olduğumu söyledim. Aldığım cevap aynen şudur;  “ beyefendi, biz sayacınızı takacağız. İl dışında olduğunuz için belki mesai saatleri dışında gelebilirsiniz.  Mağdur olmamanız için sayaca 3 ton su yüklüyoruz kartı da site yönetimine bırakacağız olur mu?  Tabi ki uygundur teşekkür erdim”  dedim. Karta su parası yüklediğimde önceki borcumu da tahsil ettiler 50 TL.lik su satın aldım kullanabilmek için. Bu hizmetin karşılığında sayaç parası dahil hiç bir ücret ödemedim. Su paramı hep peşin peşin ödedim.  21. Yüz yılda hizmet budur.

İŞTE PROJE

Büyük Şehir Belediye Başkanımız Dr. Hilmi  Güler’den  diliyor ve istiyoruz ki, su sayaçları kesimine son verin, borçları uzun vadeye yayınki aylık ödemesini de vatandaş rahat ödeyebilsin, musluklar kuru kalmasın, vatandaş ibadeti dahil ihtiyacını görebilsin, cünüp gezmesin, sabah duşunu alabilsin, çamaşırını yıkayabilsin, tenceresini kaynatabilsin.

Sayın başkanım, yaptırım  imkanlarınızın neler olduğunu iyi bilen ve geniş pencereden fikirler üretebilen birisiniz. 

Proje kapsamında  sayaç  üreten fabrikalarla temasa geçebilirsiniz. Ordu ilin de insanları borçlandırmayan, sıkıntıya sokmayan hizmete önayak olabilirsiniz.  Bu hizmet sizinle mümkün.

Diyorum ki Doğal Gaz, Elektrik ve Su sayaçları kartlı sistem olsun. Su da kısmen uygulanıyor. Hem istihdamda tasarruf sağlanır hem de insanlar böyle çağ dışı cezalara maruz kalmazlar. İnşallah şu ekonomik  krizde, işsiz insanlar su ile cezalandırılmazlar. İstismarcılar içinde mahkeme ve icra makamları ne güne duruyor.

Kalın sağlıcakla.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş