sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

MEKTUP DOĞURDU


Bu makale 2019-11-22 09:23:27 eklenmiş ve 615 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

Nasrettin Hocayı ve fıkralarını bilmeyen yoktur. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamış Sivrihisar’da doğmuş Akşehir’de yaşamını yitirmiş Anadolu’muzun en fantastik figürlerinden biri olan Hoca Nasrettin’in kazan doğurdu hikayesi en bilinen fıkralarındandır.

Bir mektup hikayesi haftalardır gündemimizde epey yer buldu ve üzerinde günlerdir tartışıldı. Diplomatik ve akademik düzeyde yapılan tartışmalarda oldu, duygusal yönden de. Diplomatik bakış açısına göre yoğunluklu ortak kanaat, mektubun geldiği aynı kaynaklarla aynı anda geldiği gibi geri gönderilmesi idi. Duygusal bakış açısına göre ise milletimize yapılan bu hadsizliğin cevabı en ağır şekilde verilmeliydi. Büyükelçi çekmek, üsleri kapatmak hatta sadece savaş zamanlarında olabilecek büyükelçilerini göndermek bile dile getirildi. Mektubun içeriğindeki ifadeler haklı ve doğal tepkiyi de beraberinde getirdi. Zaten bu mektubun kendileri tarafından servis edilmesi ve servis edilme biçimi itibari ile de başlı başına absürt bir durumdu. Daha da absürt olan mektubun tarafımızca yırtılıp atıldığı söylentileriydi. Tabi ki bu sadece bir söylentiydi, resmi bir açıklama gelmedi. Neyse ki yakın bir zamanda bir tarihi buluşma gerçekleşecekti ve bu hadise bir şekilde orada sonlandırılacaktı.

Gün geldi, görüşmeler gerçekleştirilip basın toplantısına geçildiğinde iki farklı psikolojik durum karşımıza çıktı. Cumhurbaşkanımızın rahat, emin, samimi hafif gülümser tavrı ama bir o kadarda dikkatli oluşu dünyanın elbette ki gözünden kaçmadı. Diğer tarafta ise rahat, umursamaz, ve kibirli görünmeye çalışan ama bir o kadarda sıkıntılı olan bir başkan profili gerçeği de gözlemlendi. Bu sıkıntılı halin kendi kurumları içerisindeki anlaşmazlıklardan kaynaklı ve kendi azil süreci olduğu varsayılabilir. Trump’ın “sadece dost canlısı gazetecilerden soru alalım” söylemi basın özgürlüğü kapsamında güne damgasını vurdu. “Dost canlısı gazeteci” söylemi ileriki zamanlarda mizah malzemesi olarak dünya kamuoyunda epey yer bulur. Trump’ın öyle bir ruh hali vardı ki, ülkemizden gelmiş bir gazetecinin sorusu işine gelmediğinden “gazeteci olduğunuza emin misiniz, Türk hükümeti için çalışmıyor musunuz” tepkisi aslında ABD tarafının sinirlerinin ne kadar gergin olduğunun göstergesidir. Genel hal böyle iken Amerikalı bir gazetecinin mektubun içeriğine de vurgu yaparak operasyonun sebebi sorusuna karşılık Cumhurbaşkanımızın cevaben konuşmasının arasında “CİA teşkilatının bu adamın terörist olduğuna dair vermiş olduğu belgeyi de yine ben kendilerine bugün takdim ettim. Gelen mektubu da aynı şekilde kendilerine verdik.” ifadesi bende filmin kopmasına sebep oldu. Öyle ki mektupla birlikte ABD nin kendi istihbarat teşkilatının gizli belgesi de ABD başkanına takdim edilmiş. Yok artık demeyin; Nasrettin Hoca ‘nın fıkrasındaki gibi mektubun yırtılıp atılmasına inanılıyor da aynı yerden tarafımızca lehte duruma hasıl olan başka bir mektubun tarafımıza ulaşılabilirliğine neden inanılamıyor. Putin etkisi mi diyeyim, ABD ‘nin kendi kurumları arasındaki savaş mı diyeyim, yoksa 1000 yıllık Kadim Türk sistematiği mi diyeyim bilemedim. Ancak bildiğim bir şey var ki oda “mektup doğurmuş”.

Yeni nesil diplomasi bu olsa gerek. Karşılıklı diplomatik hamleler ve karşılıklı psikolojik savaş ne olursa olsun bizim için esas olan sınırlarımızda herhangi bir terör oluşumuna müsaade etmeyeceğimizdir. 

Geçen hafta ölüm yıldönümü olan şairimiz Orhan Veli Kanık ’ın dediği gibi “Ben başkalarından ne mektuplar aldım, ama ne çare ki onlar mektup; benimki hakikat”

Sevgi ve saygı ile…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop