TÜRK KADINI


Bu makale 2019-11-07 16:17:47 eklenmiş ve 1643 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

 Bir süredir bir cumhuriyet kadını tartışması sosyal ve görsel medyada gündem oluşturuyor. Sosyal ve siyasal birlikteliklere, kılık, kıyafet ve bireysel yaşam formatına göre ‘Cumhuriyet kadını’ başlığı altında bir rol model üzerine tartışılıyor. Cumhuriyetin değerleri diye nitelendirilerek sübjektif kriterlere göre sosyal medya üzerinden kadınlar teste tabi tutulmaya çalışılıyor. Her siyasi kanattaki sosyal medya trolleri resimler paylaşıp yorumlar yaparak çoğu zaman incitici ifadelerle hedef kitlelerini etkilemeye çalışıyor. Meşrebine ve dünya görüşüne göre karşılıklı ahlak sınırlarını aşan öyle tartışmalar yaşanıyor ki akıllara ziyan.

‘Cumhuriyet kadını’ polemiği seneler boyunca yaşanan başörtüsü polemiğinin yeni bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Nabız yoklanıyor, sınanıyor, gözlemleniyor. Bu bilinçli polemik üzerinden millet ayrıştırılmaya çalışılıyor.

Bölücülüğü yalnızca terörizm de aramamak gerekiyor. Her türden 5. Kol faaliyetlerini ülkemizde hissetmekteyiz. İnsanların arasına nifak tohumları ekmek, kamplaştırmak, kutuplaştırmak, farklılıkları derinleştirerek provokasyona açık hale getirmek, bir arada yaşam şartlarını oluşturan ortak değerleri değersizleştirmek. Bu faaliyetlerin hepsini yakın tarihimizde yaşadık, halen yaşıyoruz. Yetmedi mi kutuplaşma? Daha ne kadar bu ve bunun gibi ayrılıkçı söylemlere prim tanıyacağız. ‘Celladına aşık olmak’ diye bir söz var. Aşık olduğumuz cellat ayrışma. Her seferinde kibir ve mağduriyeti çarpıştırarak haz alıyoruz. Bunlar üzerinden edebiyat yaparak mutlu oluyoruz. Faydası kaosa ve kötülüğe. Zararı millete.

Boş verin şu cumhuriyet kadını söylemlerini. Ben size gündemdeki iki Türk kadını örneği vereyim.

Gülnur Aypet ; T.C. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı. Barış Pınarı Harekatına karşı dünya medyasında yapılan ülkemize yönelik karalama kampanyasında yalan, yanlış, uydurma haberlere karşılık uluslararası yayın yapan BBC ve Fox news da verdiği röportaj ve demeçlerdeki savunmasında ki tavır, davranış, söylev ve akıcı yabancı diliyle her kesimin takdirini kazandı.

Seçil Yıldız Gedikbey ; Şırnak’ın İdil ilçesinde anaokulu öğretmeni. Mesleğinin hakkını vermek için vatanını, bayrağını, devletini seven aydın nesiller yetiştirme gayreti içerisinde. ‘Hoş gelişler ola’ marşı eşliğinde öğrencileriyle Cumhuriyet bayramı kutlama anının videosu pkk bölücü terör örgütü sempatizanları tarafından sosyal medyada paylaştırılıp isim ve adres verilerek hedef gösterildi. Her kesimden #seçilöğretmenyanlızdeğildir# etiketiyle kendisine inanılmaz bir destek oluştu.

Burada polemiğin siyasal boyutuna vurgu yapıyorum. Ancak kadınlar adına konuşmanın, cevap vermenin ve savunmanın haddime olmadığının bilinciyle cumhuriyet kadını polemiğine verilebilecek mizahi mesaj niteliğinde en güzel cevap 1989 dan kalma bir şarkı olabilir. Türk popüler müziğinin duayenlerinden Sezen Aksu ‘nun ‘beni kategorize etme’ şarkısı sosyolojik derinliği olan keyifli, naif ve güzel bir şarkıdır.

Sevgi ve saygı ile…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş