2+2= 7


Bu makale 2019-10-08 13:36:11 eklenmiş ve 1796 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Enflasyon hesabı bu

  Zam üstüne zam yapılıyor

  Enflasyon düşüyor

  İnanmamak, itiraz etmek sonucu değiştirmiyor. Resmi açıklama esastır. Dolayısıyla çalışana, emekliye yapılan zamlar buna göre belirleniyor.

  Doğalgaz, elektrik, benzin kullanmayalım. Hesap sepetindeki fiyatı artmayan ürünlerle hayatımızı sürdürelim. Göreceğiz ki enflasyon düşüyor. Aldığımız zamlarla gelir düzeyimiz yükseliyor.

  Örneğin gıda enflasyonu. Domatesi yazın iki ay yiyelim. On ay aklımıza getirmeyelim. İlla da yiyecem diyorsak ucuzken konserve yapıp kenara koyalım. Yok yıl on iki ay yiyeceğiz diyorsak hesaba itiraz etmeyeceğiz.

  Ekonomi matematiğinde devrim yaptık. Bilindik evrensel kuralları alt üst ettik. Kullanılan ürünlere ne kadar zam yapılırsa; enflasyon o oranda düşüyor.

  Yani bu tempo sürdürülürse ki öyle görünüyor, eksiye inecek. Demektir ki çalışanlar, emekliler bırakın enflasyon farkı almayı, artış alamayacaklar.

  Önümüzde zor yıllar var. Devlet bütçesi bir şekilde denkleştirilir. Bizler için o kadar kolay olmayacak. Alıştığımız yaşam standardından vazgeçmek zorunda kalacağız.

  Tek kalem maaşımıza yapılacak yüzde üçlük zamlar hangi faturamıza, ihtiyaçlarımıza yapılan zamları karşılayacak?

  Tüm hesaplar inşaat sektörünün canlanması üzerine kuruluyor. Enflasyon ve faiz düşecek. Vatandaş kredi kullanıp ev alacak. 

  Peki temel giderlere yüksek, ücretlere düşük zam. Üstüne krediyle ev. Yani yıllara uzanan borç. İnşaatın kapsama alanı dışındaki diğer esnafa ne kalacak?

  Kentimize bakalım. Ortalık tavukçu kesti. Onlar da kapatıyorlar. Fidangör en gözde mekanlardan biri. Hali ortada. Kiralık dükkanlar, sürekli değişen esnaflar. 

  Bu reçete geçmişte defalarca denendi. Yeni özelleştirme alanlarıyla desteklendi. Tutmadı. Devletin, milletin borç yükünü artırmaktan başka bir işe yaramadı.

  İşte Ordu. Yeni mahalleler, çok katlı binalar. Sonuç işsizlik, yoksulluk, borç, göç. En büyük işverenler Belediye ve İşkur ne yapacağız derdindeler.

  İnşaat ve özelleştirme anlayışından vazgeçilip yerine fabrika, milli üretim anlayışı gelmedikçe; sorunlarımız devamlı ağırlaşır.

  Açıklayanların dahi inanmadığı enflasyon rakamları; milleti fakirleştirmekten başka bir işe yaramaz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş