Peki, Sosyoloji’yi de Okuyarak Ne Öğrendim?


Bu makale 2019-10-03 14:34:41 eklenmiş ve 588 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Sorumluluk duygusuyla yaşayan saygıdeğer insanlar ve okurlar,bugün sizlerle daha önce Ünye den ve bölgesinden sorumlu hazine avukatlığı yaptıktan sonra istifa ederek ayrıldığı adalet bakanlığına yeniden geçerek severek ve isteyerek göreve başlayıp mesleğinin hakkını vermek için çalıştığı cumhuriyet savcılığından emekli olan Avukat Metin Kazan yaşamı boyunca karşılaştığı bütün olumlu ve olumsuzlukların üstesinden okuyarak,öğrenerek,daha çok okuyarak öğrenerek hayata dair daha çok bilgi sahibi olarak gelmek ve olumsuz yaşam sürmeyi yaşam biçimi haline getirmişlerle hak hukuk ve adalet mücadelesi verebilmek için her fırsatta okuyup öğrenmekten başka çıkar yol olmadığının kanıtlamak için aldığı hak,hukuk ve adalet eğitiminin üstüne en genel ifadesiyle toplumu ve toplumsal gerçekleri araştıran, inceleyen, karşılaştıran ve yorumlayan bir bilim dalı olan sosyoloji’yi okuyup,fani dünyanın olmazsa olmaz en mükemmel canlısı olduğu kadar, en gaddar,en hain canlısı olan insanlarla meşru zeminde kalarak bilgi ile mücadele etmek için “Peki Ne Öğrendim ”başlığı altında kaleme aldığı makalesini paylaşarak insan olmak ve insanca yaşam sürmek isteyen bütün insanların fani hayatta huzurla yaşam sürmeleri için helal rızık kazanmak adına seçtikleri mesleki alanlarında daha çok yararlı olmaları için çok okuyup öğrenmelerine,meslek dalındaki bilgilerine daha çok bilgi katmalarına karınca kararınca katkımız,faydamız olsun istedik.

Öncelikle iyi ve güzel ahlaklı örnek insan olmak için yoğun mücadele verenlerden biri olan emekli savcı, hak hukuk ve adalet adamı Avukat Metin Kazan’ın okuma ve öğrenme azminden kesitler.Buyurun sizlerde okuyun,öğrenin, okuyup öğrenmenin insan için önemine tanıklık edin bizler gibi…

2016 Eylül de başladığım 2. Üniversite-Sosyoloji Bölümünden, ortalama 4/3.32-100/83 ile 3 yılda, Eylül 2019 da mezun oldum.

Peki ne öğrendim?

Bilmediğimin ne kadar çok bilgi olduğunu öğrendim.

Sosyoloji ile yaşantıma, sosyal gerçekliğe, içinde bulunduğum sosyal ve kültürel değerlere, ülkemin sorunlarına toplumsal bir bakış ile bakmayı öğrendim.

Ne öğrendim?

Hayatımda, anlamacı ve yorumlamacı olarak, “Weberci" düşüncede olduğumu, öğrendim.

Öğrendim ki rasyonel akıl ve vicdan ile her sorun çözülebilir…

Tüm sosyal sorunlara yönelik sosyal reçeteler üretildiğini ama bunların toplumumuz tarafından yeterince bilinmediğini öğrendim.

Sosyolojik ve felsefik bilginin ancak muhakemeli, analitik ve eleştirel düşünme becerisi ile bir anlam kazandığını öğrendim.

Sosyoloji ile insanları, ideaları, beklentileri, kaygılarını ve acıları daha iyi anlamayı,insanlara empati ile yaklaşmayı, “öteki “ denilen toplumlar ve gruplar hakkında bilgimi artırmayı, korku ve çatışma yerine, hoş görüyü ve barışı teşvik etmeyi, akıl bilincimle özgür kalabilmeyi öğrendim.

Toplumda insan ilişkilerinde iletişim engeli, kötü güdüleme, olumsuz davranış örüntüleri, toplumsal yapı, sosyal statü ve roller üzerinden başkası hakkında önyargı, peşin hüküm ve boş inançlarla yapılan saldırılara konu ötekilere atfedilen kusur ve hataların, herkesin içinde bulunduğu kusurlar ve hatalar olduğunu öğrendim.

Devlet kuramlarını, siyaset felsefesini anlamak suretiyle ne kadar çok bilgiye sahip olunursa, daha iyi yarınları bu sayede kurabilme gücünün elde edileceğini öğrendim.

Sosyolojinin çözüm vaadi içinde, toplumsal tabakalaşma, eşitsizlik, gelir adaletsizliği, yoksulluk, işsizlik, eğitim ve kültür sorunlarının üstesinden gelebilecek sosyal önerileri,tarihsel süreçlere odaklanarak, hangi durumda hangi toplumsal hastalıkların neden, nasıl hangi şartlarda tekrar ettiğini ve bu toplumsal hastalıklardan nasıl kurt ulunabileceğini öğrendim.

Bir sosyoloji mezunu olarak, sosyal olay ve olgular hakkında sistematik düşünüp, daha iyi bir gelecek ve güvenilir açıklamalar yapabilmenin, topluma sunulabilecek en büyük vatanseverlik olduğunu öğrendim.

Bu konuda Türkiye’deki sosyolojinin öncüleri olan Prens Sabahattin, Ziya Gökalp, Hilmi Ziya Ülken gibi üstatlar üzerinden “Türkiye Nasıl Kurtarılabilir?”sorusuna verilen cevapları öğrendim.

Toplumun ve toplumu oluşturan tek tek bireylerin adalet, hak, hukuk, görev ve sorumluluk kavramlarını bilmeleri halinde, yetkin bir toplum olarak, daha huzurlu, mutlu ve iyi bir yaşam süreceklerini öğrendim.

Öğrenmeyi öğrenerek, okumayı, okudukça kendimi eleştirerek zihnimi aydınlatmayı ve pratik hayatta öğrendiklerimi uygulamayı öğrendim.

Dahası, bilgimin ne kadarda az olduğunu anlamam karşısında, öğrendiklerimi pekiştirmek için "Felsefe" de okumam gerektiğini öğrendim. Çünkü her insanın sermayesi yine insanın ta kendisi.İçinde insan olmayan hiç bir olumlu yada olumsuz iş yada olay yok.

Beşer ve şaşar yaratılmış olan insanın hata yapmayanı olmaz ise,insanın en az hata yaparak hayatını sürdürebilmesinin en önemli yolu da okuyup öğrenerek kendisini alanında yetiştirmesidir.

Bütün olumlu ve olumsuzlukların odağındaki canlı,dünyanın olmazsa olmaz en mükemmel ve aynı zamanda da en gaddar canlısı akıl izan sahibi insanın ta kendisi…

Dünyadaki bütün kötülüklerin başı cehalettir.Bütün olumsuzluklar cehalet ile başlar.Çünkü cehaletin,cahil insanların tek sermayesi şiddettir,nefrettir, nefret dilidir..

Doğruluğun,dürüstlüğün,iyiliğin ve güzelliğin güzel yaşamın ilk ve tek sermayesi de sevgi ve saygı dilidir.Şiddetten kurtulmanın sevgi ve saygı dili kullanarak hayatı tadında yaşamanın yolu okumak ve öğrenmektir.Alanında daha çok bilgi sahibi olmaktır.

Demek ki akıl sahibi insanın,düşünerek yaşayan ve yaşamak durumunda olan insanın insanca yaşam sürmesi ve birlikte yaşadıklarıyla çok daha mutlu ve huzurlu yaşam sürmesi için okuyup öğrenerek daha çok bilgi sahibi olması şarttır diyor,saygılar sunuyorum..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş