Devlet Böyle Adamlarla Yönetilir...


Bu makale 2019-09-30 11:19:04 eklenmiş ve 531 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Ülke genlinde olduğu gibi Ünye de hayatını okuyup öğrenerek huzur ve güven içerisinde yaşamanın gayreti içerisinde olanlar ile okuyamamış ve öğrenememişlere de sevgi ve saygıyla yaklaşarak onlarında okumuş ve öğrenmişler gibi huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamaya hakları olduğuna inanarak yaşayan sorumluluk sahibi saygıdeğer insanlar ve okurlar;bugün sizlerle hereksin ve hepimizin bildiği gibi devlet adına millete hizmet için milletten aldığı yetkiyle iktidar olanlar doğal olarak her devlet kurumuna bir yetkili atayacak.

Söz konusu yetkili dün,bugün ve halen özelliklede günümüzde olduğu gibi beni,bizi iktidarın yetkilisi bu kuruma atadı diye yetkiliden yada yaverlerinden haklı ya da haksız şekilde gelen emir ve talimatlara sırf bizim adam diye boynum kıldan ince emriniz başım üstüne demek yerine, saygın devlet ve millet adamı İsmet İnönü’nün başbakanlığı,Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurcusu dünya lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı 1934 yılında,göreve getirilmiş dönemin Milli Eğitim bakanı Niğdeli Abidin Özmen beyefendiye Atatürk’ün yazdığı ve yaveriyle ilgilileri de beraberinde gönderdiği mektubu alıp okuyup Cumhurbaşkanı Atatürk’ün istediğinin kendi hizmet anlayışıyla uyuşmaması üzerine emre aykırı ama haktan,hukuktan ve adaletten yana tavır koyarak olması gerekeni,doğru olanı yaptığını ve bu tarihi anıyı,tarihi değeri olan ve hiçbir yerde yayımlanmayan bu anının unutulup gitmesine gönlü razı olmayan bakanın yeğeni yüksek mimar H. Rahmi Özmen’in, 15.08.1985 günü söz konusu mektubu gazeteci yazar Vahap Okay beye' vererek,Okay beyin 15.09.1985'te yayınlattığı özel ve önemli aynı zamanda günümüz devlet yetkililerince örnek alınacak yazısını paylaşarak devlet idaresinde görev yapan tavandan tabana bütün yetkililerin payına düştüğü kadarını almasına karınca,kararınca katkı sağlayalım istedik.

Yıl 1934, o dönemde Milli Eğitim Bakanlığı Ulus'tadır. Bakan ise Niğdeli Abidin Özmen'dir.

Bakan, makamında çalışmaktadır. Kapı çalınır. Bakanın gür sesi: "Giriniz!"

Atatürk'ün yaverlerinden biri, yanında iki çocukla makama girerler. Konuklara yer gösterir ve zarfı açar.

Atatürk'ten gelen bir mektuptur bu:

"Bay Abidin Özmen, Milli Eğitim Bakanı..." Abidin Özmen zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur:

"Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz bir liseye (parasız yatılı olarak) kaydını yaptırın..."

Bu, Atatürk'ün bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan Özmen, Orta Öğretim Genel Müdürünü çağırtır ve şu direktifi verir:

"Yaver Bey'in yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocukların Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının veli ve ödeyen hanesine Atatürk'ün ismini yazdırarak bana getiriniz." der.

Bakanın emri yerine getirilmiştir. Abidin Özmen de kısa bir mektup yazarak Yaver Bey'le Atatürk'e yollar. Mektubun içeriği şöyledir:

"Muhterem Atatürk, Yaver Bey'le göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi biri bulunduğu için; bu çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi.

Bu nedenle her iki çocuğunda emirleriniz gereği Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ek'te takdim ediyorum..."

Atatürk bu mektup üzerine, devrin Başbakanı İsmet İnönü'ye telefon ederek: "Bak senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı." diyerek olayı anlatmış.

İnönü, Bakan adına özür dilemiş. Atatürk: "Yok! demiş özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve doğruyu gösterebilse."

Tarihi değeri olan ve hiçbir yerde yayımlanmayan bu anının unutulup gitmesine gönlü razı olmayan bakanın yeğeni yüksek mimar H. Rahmi Özmen, 15.08.1985 günü bu mektubu gazeteci yazar Vahap Okay'a iletir. O da 15.09.1985'te gazetesinde yayımlar.

İşte devlet böyle kurulur, devlet böyle adamlarla yönetilir diyor,saygılar sunuyorum...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş