KİBELA ÇİKOLATA HAYIRLI OLSUN


Bu makale 2019-09-22 13:56:24 eklenmiş ve 1502 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

RESİMDEKİ KUYRUK EKMEK KUYRUĞU DEĞİL OTOBÜS KUYRUĞU HİÇ DEĞİL ANKARA’DA SAĞRA TARAFINDAN ÜRETİLEN ÇİKOLATA KUYRUĞU

Başkan Dr. Hilmi Güler’in  büyük projelerinden biri olan çikolata fabrikası kazandırma sözü nihayet gerçekleşme yoluna girdi.

İlk ürün için isim belirlendi ve tarihten gelen bir sesti sanki. KİBELA heykelinin kim derdi ki bir çikolataya marka olsun. Oldu işte. İsim hakkı da kurulan şirket tarafından alındıda.

Bu ürünün Fındıklısı, sütlüsü, Bitter’i olacak hatta belki de fıstıklısı veya Antep fıstıklısı, bademlisi de olacak. 

Ünal Sağra’nın 1985 yılında kurduğu mağazalar zinciri Türkiye ve yurt dışında 280 mağazaya ulaşmıştı. Bu mağazalarda 120 çeşide yakın fındıklı lezzetler vardı. Hele çeşmeden akıtılan ,Sarelle’nin içindeki fındık bol,  fındığın kokusu etrafı sarardı. Buram buram fındık kokusu yayılırdı. Şimdilerde bu ürünlerin hiçbiri pazarda yok. Piyasada fındıklı ürün çeşidi bir elin parmakları kadar az. Tüketimde yok.

Tarafımdan çekilen bu resim Ankara Kızılay semtindeki mağazanın bayram öncesi kapısındaki onlarca metrelik kuyruğu ispatlıyor. Sağra Special mağazaları rakiplerinin hedef tahtası olmuş, aleyhin yaptıkları propaganda ve çarşaf çarşaf medya ilanları halkı hiç etkilememiş tonlarca ürün takdirle karşılanmış, tüketilmişti.

Tabi ki bu başarının arkasında Ailenin yanı sıra  çalışanların özverisi vardır. Bu bilgili insanımız 1994 yılından sonra fabrikayı ya emekli olarak terk ettiler ya da diğer çikolata fabrikaları tarafından anında işe alınarak üst düzeyde görevlendirildiler. Birçoğu şimdilerde emekli olurken bazıları da rahmetli oldu. Bir okuldu Sağra fındık ve çikolata entegre tesisi.

Çikolata fabrikası öyle ucuza kurulacak bir tesis değildir. Çikolata evde yapıldığı gibi basit bir üretimde değildir. Başkan çok iddialı bir işe soyundu. Onlarca devasa çikolata fabrikalarının yanı sıra pazarda bin’in üzerinde fındıklı krema yapan merdiven altı tabir edilen tesiste şu an faaliyet te.

Artık dünyada çikolata üretimindeki trend değişti. Bir bölüm vereceğiniz reçeteyi talebinize göre hazırlayıp teslim ediyor, siz sadece bazı ilaveler yaparak kalıplama yaprak paketliyorsunuz. Dolayısı ile süper pahallı olan hamur denen teknolojiyi kurma ihtiyacınız olmuyor. Fabrika kurulumu daha ucuza çıkıyor. Bu sektörde 2. El makine pazarı revaçta. Çıkarmak istediğiniz ürüne göre makine bulmak kolay. Yerli üretimde ileri safhada.

Çok ünlü markaların ürünleri gördüm ki 1950’lerin makineleri ile üretimlerine devam ediyor. Önemli olan, lezzet ve güvenilirlik. Marka, ürünün damaktaki lezzeti ile değer kazanır ve pazarda tercih sebebi olur. Bu sektörde yaratıcı olmak gerekir,  taklitten kaçmak önemlidir. İşte Ünal Sağra fındıklı yeni lezzetleri yarattı, medyayı iyi kullandı en önemlisi de dünya çapında grafikerlerle çalıştı, grafikerler yetiştirdi (Behnan Ulaş gibi), reklam filmleri ile bizzat ilgilendi, senaryolarına katkıda bulundu. Ambalajların baskı tekniklerini çok iyi bilen kişi idi. 

Tabi ürünün lezzeti ve fiyat politikası da tüketimin bir numaralı tercih nedenidir. Bu piyasa uğraş, araştırma ve azim gerektiren bir konu. gıda üretimi risklerle dolu. Kolay değil. 

Kurulacak olan bu fabrika mutlaka başarılı olacak, yeni fındıklı markalarımız olacak. Olmak zorunda. Sağra, Karalar, Orsan ve Or-kur geçmişteki örneklerimiz!..

Soran olursa çikolatanın üretim bilgilerine sahip olan bir kişi olarak dağarcığımızdaki, eteğimizdekileri paylaşırız. Kalın sağlıcakla. 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş