FAİZLER DÜŞÜNCE


Bu makale 2019-09-17 13:47:36 eklenmiş ve 1910 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Hiç bir şey olmaz

  Ev, araba satılmaz

  Ekonomi canlanmaz

  Öyle bir hava yaratılıyor ki sanki faizler aşağı indikçe millet inşaatlara,  oto galerilerine koşacak. Bankaların önünde kredi kuyrukları oluşacak.

  Çalışanlara yüzde dört, elektriğe, doğalgaza yüzde otuz dört zam yapılırsa; kimsenin cebinde yatırım yapacak para kalmaz.

  İşsizlik oranları sürekli artıyor. Haziranda resmi rakam yüzde on üç. Yani toplumun bir kesimi bırakın almayı, oturduğu evin kirasını, dolmuş parasını ödemekte zorlanıyor. Ve sayıları her geçen gün artıyor.

  Faizlerin düşmesi son derece olumlu. Ülkemiz açısından sevindirici. İş dünyası yatırıma yönelebilir. İşsizlik azalabilir.

  Ancak çalışanlar, emekliler, geniş yığınlar için bir anlam ifade etmiyor. Borç yiğidin kamçısı anlayışıyla uzun vadeli borçlananlar; kamçının acısını tattılar. Bir daha yanına yanaşmazlar.

  Ucu ucuna endekslenmiş aile bütçelerinin neresinden ne kısacaklar ve kredi taksidi ödeyecekler?

  Tüketici, konut, oto kredilerinin akışı; vatandaşın alım gücüne bağlıdır. Günlük yaşantısını zorlanmadan sürdürüp, belli bir miktar parayı tasarruf edebiliyorsa; krediyle yatırıma yönelir. Bu yıl yüzde dörtlük, gelecek yıl da yüzde üçlük zamları önüne koyduğunuzda, ayaklar bankaya gitmez.

  Sadece borcu olanlar tüketici kredilerini yapılandırıp, borçlarını uzun vadeye yayarlar. Bu da düşünüldüğü gibi piyasaya ekonomiye katkı sağlamaz.

  On yıl önceki bahar havası bitti. Kira ödeyeceğime ev alayım diyenler icra kapılarında. Türkiye’nin her yerinde devasa oto mezarlıkları oluştu. Hepsi borç yüzünden el konulanlar.

  Vatandaş günü kurtarma derdinde. Toplumda yarınlarını net olarak görebilen kaç kişi var ki? Nasıl olacak da beş, on yıllık borç yükünün altına girecekler?

  Bir taraftan enflasyon rakamları düşüyor, buna bağlı olarak faizlerde her ay indirim yapılıyor. Öbür yandan fabrikalar üretimlerine ara verip, işçi çıkartıyorlar. Çünkü üretilen ne varsa elde kalıyor. Satışı yok.

  İş güvencesi ve yeterli ücret olmadıktan sonra, faizleri eksiye indirseniz sonuç çıkmaz. Bizim temel problemimiz burada.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş