Bağırarak Çocukların İçindeki Aslanı Öldürme….


Bu makale 2019-09-13 12:24:06 eklenmiş ve 519 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Ogünlerin dünyası ile o günlerin insanı ve insan dostu canlıları, bugünün dünyası ile bugünün insanlarından ve insan dostu canlılarından çok mu farklıydı ki bugün benzer hatayı bırakın bir evladın yapmasını bir başkasının yapması halinde ne yaptın, ne ettin, nasıl tutunda elinden düşürdün diyerek ikaz etmek, uyarmak ve hatta azarlamak, tokat atarak şiddet kullanarak kişiyi terbiye etmek şöyle dursun çocuğu kişiyi dünyaya geldiğine pişman ediyor çoğu anne baba ve aileler.

Atalarımız zamanın evvelinde dünyanın olmazsa olmaz en mükemmel canlısı insan ve insan dostu tüm canlılarının sevgiyle ve saygıyla yetişmesine ve yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla zamanın evvelinde “ne ekerseniz onu biçersiniz” özdeyişini söyleyerek, insanlar geleceklerini sevgi ve saygı temeli üzerine inşa etsinler istemiş.

Bu yüzden geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın bütün evlatlarımızın ve hatta insan dostu tüm canlıların sevgi ve saygıyla doğru düzgün yetişmelerine insani katkı sağlarsanız o insanın ve insan dostu tüm canlılarında hayat boyu aynı düzgünlükte ailesi başta olmak üzere bütün çocuklara öylesine düzgün davranmasını sağlamış olursunuz ve topyekûn millet olarak hep birlikte sağlamış oluruz.

Ancak o günün annelerini ve ailelerini günümüzde mum yakarak arasak ta biraz zor buluruz bu gidişle her halde diye düşünüyoruz kötü gidişata bakarak ama y Allah’tan ümit kesilmez.Çünkü insan düşünerek yaşayan canlıdır.Er yada geç aklı başına gelir ve gelecektir inşallah..Geçte olsa günümüzde olduğu gibi şiddet ve nefret dili kullanarak insanları darda ve zorda bırakarak yetiştirmek yerine sevgi ve saygı dili kullanarak sevgiden ve saygıdan yana tavır sergileyerek Fakir Baykurt iyi ve güzel örneğinde olduğu gibi özlenen,arzulanan iyi ve güzel ahlaklı örnek evlatlar sayesinde örnek insanların ve örnek idarecilerin yetişmelerine katkı sağlayacaklardır.

İşte İyi ve güzel ahlaklı örnek insan ve örnek idareci yetiştirmeye iyi ve güzel örnek olan gerçek hayattan bir kesit..

Kahveden gelen güzel kokulara dayanamayan Fakir Baykurt annesine “Çay isterim, ille de çay!” diye tutturmuş. Annesi ise bu isteği geri çeviremez.

Fakir Bayburt’un elinden tutup kahveye götüren annesi kahveci Topal Hüseyin’i yanına çağırıp “Hüseyin bir bardak çay getir benim oğlana” der.

Çay geldikten sonra ise o an ki heyecan ile çayın nasıl içileceğini bilemeyen Fakir Baykurt sıcak çaydan büyük bir yudum aldıktan sonra ağzı yanınca bardağı birden yere fırlatır.

Çay bardağı toprağa düştüğü için kırılmasa da Fakir Baykurt annesinin ona tokat atacağını düşünür. Fakat öyle olmaz. Annesi Topal Hüseyin’i çağırıp bir çay daha getirmesini ister.

Fakir Baykurt’a ikinci çay geldikten sonra bu kez çayı üfleyerek içer. Yıllarca annesine o gün niye kendisine tokat atmadığını sorsa da annesi bu soruyu hep cevapsız bırakır…

Fakir Baykurt’un annesi bu sorunun cevabını yıllar sonra oğlunun öğretmenlik yaptığı köy okulunda verir. Annesi Elif Baykurt’un dersine girdiği o günü ise şu sözlerle anlatır;

“Sınıfta estim, gürledim!.” Ders bitince dışarıda anneme sordum “Anacığım beğendin mi öğretmenliğimi?” Annem ise “Eh, işte fena değil” dedi. “Müfettişler geliyor; iyi veriyor, pekiyi veriyor. Sen de fena değil diyorsun, nasıl olur böyle?” diye sordum.

Fakir Bayburt’un annesi ise herkese ders olması gereken şu sözleri söyler;

“Yıllarca sordun, durdun. Şimdi söylüyorum, aç kulağını dinle! Ben sana çay döktüğün gün kızsaydım, içindeki aslan küserdi. Dövseydim, o aslan ölürdü! Böyle öğretmen falan olamazdın. İşte, sen de benim yaptığımı yap ve sakin ol. Dayak atıp bu çocukların içlerindeki aslanı sakın öldürme diyor,saygılar sunuyorum!…”

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş