Kity Genovese Sendromu...


Bu makale 2019-09-02 13:40:35 eklenmiş ve 2753 kez görüntülenmiştir.
Sevil Erdal Uzun

1964 yılında Amerika’da New York şehrinde akşam üstü çok ıssız olmayan bir bölgede, Kity Genovese adında bir kadın saldırıya uğrar. Bir saat boyunca şiddet, tecavüze yeltenme, darp her türlü işkenceye maruz kalır. 

Ölmez, orada acılar içinde yatarken cani tekrar gelir ve öldürür kadını... Çevrede 37 kişi olaya şahit olmuştur. Olay Amerika’da büyük yankılar uyandırır. Psikologlar psikiyatrisiler olayı incelemeye alırlar. Sonuçta herkes diğer kişiler haber eder diye sessiz kalmıştır. Onlarca insanın gözü önünde öldürülen kadının durumu, biri söyler, biri haber eder adı altında başkasına havale tam bir kaçış senaryosuna döner.

Bu olaylara, bu tip davranışlara tüm dünyada Kity Genevose adı verilir. Tam bir duyarsızlık durumu... Biz de de yeni yaşandı başka bir vaka, boğazı kesilirken ölen bir annenin Emine Bulut’un “ölmek istemiyorum” diye haykırışının ve yavrusunun ”anne ölme” deyişinin üzerinden çok geçmedi... Videoya çekildiler, kanlar içinde boğazını tutan anneyi kurtarmaya çalışmadı hiç kimse, yardım etmediler. Herkes oradaydı ama kimse yoktu, görmediler, duymadılar. Tam bir Kety Genevosa olayı!!! 

Emine Bulut arkadaşımız da zorba kocası tarafından öldürülen yüzlerce kadından biriydi sadece. Farkı ,onun ölüm anının canlı canlı yayınlanışı... Sonuç; zorba istediğini elini kolunu sallaya sallaya alır ve gider. Bir film gibi bu son olayı seyredenler de kendi dünyalarında mutlu mesut hayatlarına devam ederler! Bize de yine bir kadın öldürülmüş “ gören var mı, seslerini duyan var mı?” sorusuyla baş başa kalmak düşer...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş