19 EYLÜL STADI VE BAYRAMLAR


Bu makale 2019-09-01 13:28:50 eklenmiş ve 2451 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

30 Ağustos Zafer Bayramımız Ordu beldemizde de kutlandı. Son yıllarda diğer milli bayramlarımızda kutlanıyor zaten. Milli Bayramlarımızın sönük geçtiği, katılımın yok denecek kadar az olduğu, en önemlisi de Ordu Lisesi yolunda kutlanıyor olması ayrı bir tezat.

“Maziye Bak Ne Kadar Şendik” diye bir şarkımız vardır bilirsiniz, bende bayramlarımız konusunda mazime baktığımda ne kadar şen olduğumuzu hatırlıyorum. Tüm Milli Bayramlarımızda bu beldede muazzam bir katılım halk tarafından gerçekleşir, tüm okullar görseller sunar, esnaf ve fabrikalar araçların üzerlerine konumlandırdıkları işleri ile ilgili objeleri ile karnaval havasında geçit törenlerine katılırlardı. Akşamları mutlaka fener alayı düzenlenir, özellikle Halk Eğitim Salonu’nda mutlaka milli gün adına balo düzenlenirdi. Öğrenci idim, aynı zamanda da okul bandosunun Tambur Majörü idim,  Müzik yaptığım için Baloda orkestrada kutlamanın bir parçası olurdum. Güzel günlerdi anlayacağınız. Coşkuydu bayramlar.

Bakıyorum da, şimdilerde bayramlar ruhsuz ve sanki kerhen yapılıyor. Sokak ve caddeler süslenmiyor, Taklar yapılmıyor, bir sessizlik bir suskunluk havası hakim. 

Bölgemiz yağışlı bir iklim. Sanırım uzun anlatmama da lüzum yok. “Görünen köy kılavuz istemez.”  30 Ağustos 2019 bayramı beldede açıkça bir kez daha görüldü, şahit olduk hava yağmurlu.

Yıllardır yazıyor ve kendime göre de bir proje ortaya koydum. Diyorum ki Ordu ekonomik olarak yerlerde sürünüyor, Turizm iç açıcı değil, yatırım yok, Belediyeler borç batağında çivi dahi çakamıyorlar, Yollarda yürünmüyor. Devlet ve Araştırma hastanelerimizin durumları içler acısı, uzman doktorlarını kaybediyorlar, yetersiz konumdalar.

Lafım bayramlardan geldi ya, işte diyorum ki 19 Eylül stadımızın yıkım kararından vazgeçin. Üzerini kapatalım, (Millet düzü, Eski lise ve ticaret lisesi arazisi, orta cami boş alanı, Valilik boş alanı, askerlik şubesi, kaymakamlık ve orman müdürlüğü boş alanları) üzeri ağaçlarla dolu yeşil alan olsun, alt bölümleri otopark, Pazar yeri, ticari alanlar ve sosyal birimler haline getirilsin. Bu işler  için  istimlak yapmayın, yollara dokunmayın, altyapıya da bozmayın. 

19 Eylül Stadımız kapalı hale getirildiğinde Karadeniz’in en büyük ve en kapsamlı gösteri ve toplantı merkezi olacak. Bayramlar burada katılımı çok ve bitiminde çeşitli etkinliklerle şölene dönüşecek. Sportif organizasyonların merkezi olacak. Büyük bir fuar alanına kavuşacağız, yılın belli aylarında mesleki fuarlar düzenlenebilecek. Mitingler burada medeni bir ortamda yapılabilecek. Müzik organizasyonları  en az 35 bin kişilik kapasite ile gerçekleşebilecek. 11 bin kişi oturarak konser izlerken, saha ortasında en az 26 bin kişi ayakta etkinliğe katılabilecek. Yurt dışından da bir çok misafirimiz en az 3 gün için bizlerle  olacak. Bu yazdıklarım hayal değil. Ne dedi BŞB Başkanımız Dr. Hilmi Güler “ TAKLİT EDEN DEĞİL, TAKLİT EDİLEN OLACAĞIZ” Yazdıklarımın bir örneği hangi İl’de var, bir düşünün. Yok. O zaman bizde olsun. Üstelik masrafı az getirisi çok. Düşünün istiyorum Valilik neden müze olmasın, sergi alanı olmasın. Askerlik Şubesi ve yanındaki Kaymakamlık daha etkin değerlenmesin. İnanıyorum ki bu sunmaya çalıştığım düzenleme dünyada ses getiren parklar arasında yerini alır. Merkezde olan bu mekana katılım hat safhada olur. Esnaf para kazanır.

Ordu için hayal etmek gazel, yazmakta. Kalın sağlıcakla.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş