KİME HİZMET...!?


Bu makale 2019-08-23 13:27:22 eklenmiş ve 1621 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık üreticilerinin beklentilerini

karşılayan fiyat açıklaması Karadeniz Bölgesi' nde memnunluk yaratırken, üreticinin pazara fındık indirdiği bugünlerde serbest piyasada üretici aleyhine yeniden ters rüzgarlar esmeye başladı...

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımızın talimatıyla fındık daha dalındayken Giresun kalite fındık için kilogramı 17, Ordu levant kalite fındık için 16.5 TL fiyat belirlenmişti.

TMO açıklanan bu fiyat üzerinden alım yapacaktı.

Nitekim alımlar için TMO belirlenen takvime uyarak üreticilere randevu vermeye başladı.

Fındık üreticisi için Devlet cephesinde bu gelişmeler yaşanırken serbest piyasa da da TMO' nun alım yapacağı fiyatlar düzeyinde başta manavlar ve serbest piyasa çevreleri 18 TL ye varan rakamlarda üreticiden fındık alımı yaptılar.

Her şey beklentiler doğrutusunda  yolunda giderken Ordu ve Fatsa Ticaret Borsa'ları 16, 17 liralık serbest piyasa fiyatının altında bir fiyatla ki, tabelalarına 15 TL yazarak günlük fiyat açıkladılar.

Dolayısıyla yeni sezon için ilk kez tabela fiyatı açıklayan bu iki borsa yönetiminin girişimi üreticiden,  piyasa çevrelerinden, siyasi kesimden ve sivil toplum örgütlerinden büyük tepki aldı.

Nitekim Ordu ve Fatsa Ticaret Borsa'larının geçen yıllarda alışıla gelen zamandan daha erken fiyat açıklayarak, piyasada kendiliğinden oluşan 16-18 TL aralığındaki  fiyatı aşağı çekme çabası her kesimin tepkisini gördü. 

En sert tepki ise fındık ve üreticisi için mücadelenin neredeyse simgesi haline gelen MHP İlimiz Milletvekili Sayın Cemal Enginyurt' tan geldi.

Ordu Ticaret Borsa' sının önünde fiyat tabelası ekranının altında 15 TL' lik fiyata tepki koyan üreticilere açıklama yapan MHP Milletvekili Cemal Enginyurt Borsa Başkanına ismiyle seslenerek, " Sizi sokakta gezdirmeyiz" dedi.

Üreticilerden alkış alan bu açıklama ve siyasi tepki üreticilere güven verirken Ordu ve Fatsa Ticaret Borsa' larının fiyatı her  kesim tarafından sorgulanır oldu.

Milletvekilimiz Cemal Enginyurt, Ordu ve Fatsa Ticaret Borsa yönetimlerinin üretici ve milli ekonomi aleyhine girişimde bulunmalarından dolayı görevden alınmaları gerektiğini, yerine kayyum yönetiminin atanmasının daha doğru olacağını da ifade etti.

Bu noktada bizlere de bir çift söz söylemek düşerse öncelikle Sayın Milletvekilimiz Cemal Enginyurt' u kutlayarak söze başlamak isteriz.

Her kim ki çiftçimizin alın terinin karşılığını kendi küçük menfaatleri doğrultusunda yabancılara peşkeş çekiyorsa, milli ekonomimizi zarara uğratıyorsa hukukende, ahlakende en ağır ceza yaptırımını görmelidir.

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fındık fiyatının arkasında herkes durmalı, destek vermelidir.

Söylenenler doğruysa ki Avrupalı kendi üreticisinin ürettiği kalitesi " ham fındık" ayarındaki ürüne 30, 35 TL. karşılığı fiyat veriyorsa, Dünyanın en kaliteli fındığı neden bu fiyatlara satılmasın.

Hedefi bu fiyatları kendi çiftçisi adına yakalamak olmak olanların fiyatı küçülte çabalarını anlamış değiliz, kaldı ki açıkladıkları fiyat kime hizmet etmekte, kim kazançlı çıkmakta,  arkasında olan sebepler nelerdir?

Fiyatı oluşan serbest piyasanın altında belirleyen her iki borsa yönetimi gerekçesini açıklamalıdır. Yoksa çiftçi alehine, alınterininin karşılığını yok sayanlara ne derse hakkıdır biline...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş