Kanunlar Güçlüyü Korumak İçin Değildir Ama…


Bu makale 2019-08-21 13:54:45 eklenmiş ve 480 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Hoca aslında ders vermek istemektedir: “Kanunlar ne için vardır?” diye sorar.

Kanunlar herkesin ve her kesimden insanların uyarak yaşamlarını huzur ve güven içerisinde sürdürmeleri için vardır. Senden benden olanı koruyup,olmayanı dışlamak yada göz göre,göre Soma acı ve feci olayında olduğu gibi kanunlara uyarak hayatını sürdürmeye çalışanları bizden değil diye ölüme yollamak ve haklarını hiçe saymak değil..

Kısacası kanunlar dün, bugün ve halen daha ülkemizde ve özelliklede Müslüman Coğrafyasında olduğu güçlüyü korumak, güçsüzü ezmek için değildir ve olmamalıdır, ama okumayan, öğrenmeyen, sormayan, sorgulamayan ve düşünmeden yaşayan insanların yüzünden güçlüyü koruyan oluyor maalesef...

Tabi bu çok yanlı ve çok yanlış. Doğru olan "Hz. Muhammed Aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Fırat kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!" "Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer'den sorar onu!" örneğinde olduğu gibi,kanunlar ve uygulayanlar ülkenin her bir yanındaki olumlu ve olumsuzluklardan sorumludur..

Kanunlar yeni bir güne daha dinç ve zinde uyanmak için yatarak istirahat etmek mecburiyetinde olan kendinden ve yaptığı işinden emin ister kanun koyucu, ister kanunları uygulayıcı, isterse kanunlara riayet etmekle yükümlü olan herkes ve her kesimden insanın başını yastığa koyduğunda ben bugünü nasıl geçirdim diye kara, kara düşünmeden huzur ve güven içerisinde derin uykuya dalmalarını sağlamak için vardır.

Hukuk fakültesinde öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar, öğrenci “Ali” diye cevap verir. Öğretmen bir anda,

“Defol bu sınıftan, bir daha asla dersime gelme” der.

Bütün öğrenciler şaşkınlık içindedir ama herkes susar. Ali adlı öğrencide sınıfı terk eder.

Hoca aslında ders vermek istemektedir: “Kanunlar ne için vardır?” diye sorar.

Birçok öğrenci düzeni korumak, toplumda yaşayan bireylerin hak ve hürriyetini sağlamak yaşam haklarını idame ettirmek, devlete güveni, devletin saygın bir vatandaşı olduğunu göstermek, her yerde hakkını yasalar çerçevesinde arayacağını bilmek, devletin vatandaşına haklarını nasıl arayacağını göstermek için diye cevaplar verilir.

Bir öğrenci de “Adalet için" der.

Hoca bu cevabı verene parmağı ile işaret ederek işte aradığım cevap: “Az önce arkadaşınıza adaletsiz davrandım!” der ve sınıf kapısını açarak öğrencisini içeri alır ve esas sözlerini söyler:

“Haksızlığa hepiniz şahit oldunuz, neden tepki göstermediniz, arkadaşınızın hakkını savunmadınız!

Herkes susar.

Hoca en büyük dersi verir :“Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkûmdur. Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış, tüm toplum kesimlerine yapılmış bir tehdittir ” diyor, saygılar sunuyorum

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş