POST MODERN İŞGAL


Bu makale 2019-08-14 11:15:58 eklenmiş ve 1735 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Kazdağları son nokta

  Bu da olmaz denilen yer

  Tepkiler o yüzden büyük

  Bergama’dan heslere, Hasankeyf’ten Kazdağları’na  Anadolu coğrafyası, doğasından tarihine yok ediliyor.

  Mezopotamya uygarlığından Yunan mitolojisine uzanan tarihsel mirasımız kayboluyor.

  Konunun ekolojik boyutunu bir yana bırakalım. Yapılan iş post modern işgal girişimi gibi. Bize düşman devletlerin gayesi kaynaklarımızı ele geçirmek. İstediklerini kiralıyorlar ve alıyorlar. Yer altındaki madenleri alıp, üstünü çoraklaştırdıktan sonra; kalanını ne yapacaklar?

  Ulaşım, iletişim, enerji, madenler, su, tohum, fındık….akla gelebilecek her alan serbest piyasaya açıldı. Çok uluslu şirketler de seçip seçip alıyorlar.

  Kısa vadede sıcak paraya ulaşıp ekonomi çarklarını döndürme, günü kurtarma adına; geleceğimizin üzerine ipotek koyuyoruz.

  Kıbrıs’ta enerji kaynakları için savaşı göze alıyoruz. Doğru yapıyoruz. Ancak elimizin altındakileri altın tepside adamlara ikram ediyoruz.

  Eğer illaki bu madenlerin çıkartılması gerekiyorsa; devletin ilgili kurumları var. Biz çıkartalım. Zenginliklerimiz yabancılara gitmesin. Milletimiz faydalansın, devletimiz zenginleşsin.

  Ordu’dan bakıldığında Kazdağları bir anlam ifade etmeyebilir. Aynı anlayışla yapılan hesler bölgemizi ne hale getirdi? İklim değişti. Doğal denge bozuldu. Hortum, kasırga gibi görülmemiş doğa olaylarını yaşıyoruz. Fındıktaki verim düşüklüğü de cabası.

  Öylesine kamplaştık ki; şartlı refleksler veriyoruz. Her konuda hemen iki cephe oluşuyor. Düşünmeden, tartmadan karşılıklı tepkiler doğuyor.

  Kanadalı bir şirket gelecek. Türkiye’nin en temiz havasının olduğu ormanları kesecek. Oradan yıllarca altın çıkartacak. Kazandığı parayı alıp ülkesine götürecek. Biz de arkasından bakacağız. Karşılığı vereceği işletme ruhsat bedeli.

  Böylesine bir konuda bile ortak akıl üretemiyoruz.

  Siyasi konularda farklı düşünebiliriz. Hayata bakışımız ayrı olabilir. Söz konusu olan doğamız,  kaynaklarımız,  zenginliklerimiz, geleceğimiz olunca; toplumsal mutabakat zorunluluktur.

  Bu memleket bizim diyorsak eğer “ki demeliyiz hepimiz” dağına taşına, havasına suyuna, tarihine geleceğine duyarlı olmalı, sahip çıkmalıyız.

 

  

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş