FINDIK İÇİN SEVİNDİREN HABERLER GELDİ


Bu makale 2019-08-04 12:34:08 eklenmiş ve 2387 kez görüntülenmiştir.
Kamil Çebi/Her Telden

 

Son yıllarda  hatta daha da  eskiye  dayanan yıllarda fındık ürünü için böylesi güzel haberler alamamıştık.  Gelen haberler adeta müjde özelliği taşıyor, gelecek için de umut ışığı  yakıyor.

 Sevindirici haber  önce üretici kesiminden  gelmeye  başladı.

  Çiftçiler, geçen yıl düşük olan fındık rekoltesinin,2019 yılı fındık  hasat döneminde iyi  olacağını konuşmaya başladılar. Rekolte üzerine yapılan ‘ ürün iyi olur’ tahminleri  kesinlik kazanınca da üreticilerin yüzü güldü.

Fındık dalda kendini göstermeye başladığında , bu defa serbest  piyasada fiyatların düşük olup olmayacağı   tartışmaları  başladı. Fındık fiyatları düşük olur endişesi yaşayan fındık üreticileri devletin serbest piyasaya müdahale etmesini istediler.

‘Devlet fındığa sahip çıksın, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımı yapsın,’ denildi.  

İşte ‘ ne olacak fındığın hali’  tartışmaları sürerken Ankara’dan gelen haber, fındık diyarında yeni bir sevinç  rüzgarı  estirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, TMO'nun  bu sezon fındık  alımı yapacağını  ve   taban fiyatlarının da., Giresun kaliteli kabuklu fındık için 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için de kilogramda 16,5 lira olduğunu  açıkladı.

Üretici gelen bu yeni haber üzerine de   sevincine sevinç katıp mutlu oldu.   

Yapılan bir başka açıklamada da , dünya fındık üretiminin   % 80’inden fazlasını üreten Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan  arasında   fındıkla ilgili işbirliği çalışmalarının  başlatıldığı belirtildi.  

Böylece önümüzdeki dönemlerde  fındığın dünya piyasalarında hak ettiği değeri sürekli kılmak amacıyla önemli bir adım atmış oldu.  Bu işbirliği  de olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi..

Güzel haberlerin sonuncusu da, Fındık ürününü değerlendirmek üzere işbirliği içerisine giren devletlerin    Tarım Bakanlarının Ordu’ya geleceği  haberi oldu.

 

 Ordu’ya gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili    fındık hasat  şenliğine katılacaklar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘ Fındık Hasat Şenliği’ 6 Ağustos’ta başlayacak,  

 Böylesi bir organizasyonu  Ordu’da hatta Türkiye’de ilk defa  görüp şahit oluyoruz.

Fındığa sahip çıkıyoruz mesajı vermek için 3 devletin, 3 Tarım Bakanı Ordu’ya geliyor…

  Bu da bize gösteriyor ki, İhracatı ile Türkiye’ye katıksız,  kimilerine göre kemiksiz döviz girdisi sağlayan fındığı artık devlet  görmüştür. Üreticisini ağlatan bir fiyat politikasına müdahale kararı almıştır.

İnşallah TMO fındık alımı yaparken üreticisini üzmez. Devletin  açtığı bu yolda üreticileri kırmadan dökmeden yoluna devam eder. Geçmiş yıllarda TMO fındık alıyordu ama, üreticiler  fındığını teslim ederken çektiği sıkıntılar nedeniyle kuruluşa fındık teslim etmede  pek iştahlı değildi. TMO yetkilileri bunu bilerek hareket etmelidir. Gereksiz uygulamalarla ‘ kılı kırk yararak’ fındık alırsa fındık alım deposu önünden üreticiyi kaçırır.   Bunu hatırlatmada fayda görüyoruz…

Her şeye rağmen  fındık ürünü için alınan bu yılki fiyat politikasını olumlu bulduğumuzu söylemek isteriz.

 

 

 

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş