YÜZLER GÜLDÜ


Bu makale 2019-07-30 12:19:07 eklenmiş ve 1849 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  İyi fiyat

  Beklentilerin üzerinde

  Bu yıl yüzümüz gülecek

  Alım garantisinin olması önemli. Hep söylendi, devlet belirleyici aktör olmalı. Ancak o zaman fındık sürdürülebilir bir ürün haline gelir.

  Serbest piyasanın insafına bırakıldığında; ürün mundar olur. Düzce’den Rize’ye tüm Karadeniz coğrafyasının geçim kapısı olan fındık, sahipsiz bırakılamaz.

  Devletin fındık alımından zararı olmaz. Uygun koşullarda bekletildiğinde çürümez, kokmaz bir mal. Geçmiş yıllarda TMO aldığı fındığı her zaman kar ederek sattı. Yani üreticinin yanında devlet de kazanıyor.

  Fiyat üzerinden farklı değerlendirmeler de yapılıyor. Sokak enflasyon rakamları, üretim maliyetleri, diğer giderler vb. hesaplandığında; fiyatın az olduğu söyleniyor. Doğrudur. Ancak reel gerçeklikten baktığımızda devletin piyasaya girmesi, alım garantisi vermesi ve açıkladığı fiyat beklenmiyordu. Sadece temenni ediliyordu.

  Yalnız atılacak başka adımlar da var. Öncelikle TMO fındık alırken, almamaya yönelik uygulamalardan vazgeçmeli. Hassas terazide altın tartar gibi fındık alınmaz. Bölgemizin arazi ve iklim şartları belli. Kim istemez ki harman zamanı güneş olsun, çise inmesin. Nem Karadeniz’in dokusunda var. Fındığa da işliyor. 

  Milyonlarca fındığın içinde çürük çıkabilir. En azından fire payı düşülüp, köylünün fındığı alınmalı. Kamyona geri yükletilip gönderilmemeli. Zaten aynı fındığı tüccarlar TMO’ya satıyorlar.

  Elbette bizler de dikkat etmeliyiz. Toplarken, kuruturken, koruğunu çürüğünü seçerken özen göstermeliyiz. Amele bulamam veya iznim bitiyor diye erken toplamamalıyız. Nasolsa satıyorum anlayışıyla, çuvallayıp götürmemeliyiz.

  Sayılı gün tez geçer. Bu işin senesi, seneleri var. Bu yıl yapılan doğru uygulama yasalaşmalı. Devamlılığı olmalı. Her yıl TMO’nun piyasaya gireceği, alım garantisi vereceği, enflasyon oranında fiyat artışı yapacağı; kayıt altına alınmalı.

  Böyle yapılırsa köylü bahçelere geri döner. Belirsizlik ortadan kalkar. Göç durur. Ordu’nun, bölgenin ekonomisi canlanır. İnsanlar geleceklerine umutla bakarlar.

  Fiyata, uygulamaya siyaseten de bakmak gerek. Nedenini, niçinini sorgulamadan alkışlanmalı. Vatandaşın yüzünü güldürecek her iş takdir edilmeli.

  İktidar uzun yıllardır  en çok oyu aldığı kentimize, bölgemize vefa borcunu ödedi. Bundan sonra da bu yolda yürümeli.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş