8.5 YILI BOŞA GEÇEN ODÜ VE YENİ REKTÖR


Bu makale 2019-07-29 13:41:06 eklenmiş ve 2394 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

8.5 yıl öncesini dün gibi hatırlıyorum. Ordu Üniversitesi rektör seçimleri var önümüzde. Doğal olarak bir hareketlilik olduğunu gazeteci olarak duyuyor, takip ediyor ve yazıyoruz. Bu adaylar içinde Ordu’lu olan Prof. Tarık Yarılgaç’da var. Kendisini hiç görmedim, tanımıyorum ve hiç bir sosyal etkinlikte de karşılaşmadım. 

Rahmetli büyüğüm eski Ordu Milletvekili Olgun Akın ziyaretime geldi ve dedi ki “Atilla adaylardan Prof. Tarık Yarılgaç benim damadım. Çok iyi bir insandır. Son derece  mesleğin de başarılıdır. Ordu Üniversitesi için lazımdır. Bu konuda desteklerini ve yazılarını bekliyorum, seninle tanışması istiyorum. Ziyaretine gelecek” Hakikaten vatandaş Yarılgaç’la yüz yüze tanıştım ve fikirlerini dinledim. Seçimlerde sıralamada altta olmasına karşın Cumhurbaşkanı tarafından Rektör yapıldı. Bu kez yasa değişti seçim olmadan direk Cumhurbaşkanı tarafından Rektör atanıyor.

Zaman içinde o naif insan gitti Rektör olunca tamamen değişti. Öğretim üyeleri tek tek ayrıldılar, üniversitemizin başarısı da ortada.

ODÜ tamamen şehirden koptu. Üniversitemizin varlığının farkında dahi olamadık. İçine kapalı, Medya ile savaşa girmiş, Karşı kaldırımda çekim yapan kameramanlar bekçileri tarafından dövülmüş, yerel gazeteler keyfi abone yapılmış.

Bu günler de  Tıp Fakültemiz önceliğimiz diye gündem yapılmaya çalışıyor oysa 6 senedir Tıp Fakültemiz hizmette olacaktı da olamadı iste gerçeği.  Sağlık Bakanı Recep  Akdağ, Sağlık Bakanlığı olarak ODÜ Tıp Fakültesinin yapımını üstlenmişken kampus içinde yerini de beğenmişti, ne yazık ki Rektör Prof. Tarık Yarılgaç “ bu kısmı yeşil alan olarak düşünüyoruz efendim” demesi üzerine inşaattan vazgeçildi. Sonrasında aynı arsa üzerine devasa Sahne Sanatları Fakültesi inşa edildi. Eski SSK hastanesi bugünlerde perişan bir halde Üniversite Hastanemiz olarak hizmet vermeye çalışıyor. 

Üniversitemizin kurulması için, önemli bir ihtiyaç olduğu için onlarca yazı yazan ve gündeme getiren, kurulan derneklerde görev alan bir babanın yani gazeteci Rıza Şimşek’in oğlu olarak, gazeteci olarak bu olumsuzluklara göz yummadım. Yanlışları doğru göstermedim. Yalakalık yapmadım, olması gerekenleri dile getirdim. Ağır eleştiriler yaptım. 

Tıp Fakültesi Ünye de yeni yapılan ve o an açılışı yapılmayan Devlet Hastanesi devredilecek söylentilerini gündeme getirerek vatandaşlarımızın bilgisine sundum. Ünye, açılan kampanya da 10 bin imza ile tıp fakültesini Ünye ilçemize istediler, olamadı.

Rektör Prof. Tarık Yarılgaç yazdıklarım nedeni ile şahsımı 5 kez mahkemeye verdi. Bir mahkemeden beraat ettim. Hakim gerekçeli kararında adeta Gazetecinin vasıflarının neler olması gerektiğini yazmış ve karar Tribün Gazetesinde tam sayfa olarak ta yayınlanmıştı. Adeta bir ders niteliğindeydi. Daha sonra verilen dört dava dilekçesi Savcılar tarafından ret edildi. 

Benim yazdıklarım Rektör’ü uyarıcı yazılardı, kendisi hakaret kabul etti. 

Rektör Prof. Tarık Yarılgaç  8.5 sene zarfında iki dönem görevde kalmış kendinden beklenen başarıyı gösterememiştir. 

Üniversitemiz, çağın üniversitelerinin çok gerisinde kalmış, varlık gösterememiş, isminden bahsettirememiş, geleceğin meslekleri için atılımlar yapamamış,  şehirle kopuk olmuş, vasıflı olamamıştır. 

Bunlar benim izlenimlerim. Aksini düşünüyorsanız Ordu Üniversiteniz hayırlı ve uğurlu olsun. Komşu İl’lerin Üniversitelerini kıskanır oldum.

Bir dip not vermek zorundayım. Ben vatandaş Tarık Yarılgaç için tek bir yazı yazmadım. Söz söylemedim amma Rektör Prof. Tarık Yarılgaç için çok sözde söyledim, yazıda yazdım. Bu benim gazeteci olarak asli görevimdi. Geçmişte yazdıklarımı şimdi arkasından yazmıyor um  yani. Yazdıklarımın belgeleri de ODÜ. içinden

Şimdi ODÜ’de yeni bir dönem başlıyor. Rektörlüğe Samsun İlahiyat Fakültesi mezunu, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Ali Akdoğan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı. Kendisinin Haç görevinde olduğunu öğrendik. Ümit ediyorum ki yukarıda bahsettiğim olumsuzlukları yaşamayız. Biran önce Tıp Fakül temiz’e kavuşma girişimlerini başlatır.  Ordu’nun süratle Tıp Fakültesine ihtiyacı vardır, gereklidir, geç kalınmıştır.

Çağdaş ilimlerin olduğu fakülteler istiyoruz, Yeni mesleklere bilgili bireyler yetişsin istiyoruz. Şehir’le kaynaşan, sosyal etkinliklerde göz dolduran gençler görmek istiyoruz. Yeni fakülteler için ODÜ. alanının genişlemesini istiyoruz.  İstiyoruz da istiyoruz. Sizce çok şey mi istiyoruz.

Kalın Sağlıcakla.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş