sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

TEMMUZ


Bu makale 2019-07-16 13:31:34 eklenmiş ve 1554 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Piyasada bereket olurdu 

  Alış veriş, düğün, dernek 

   Eylül veresiye iş görülürdü 

  Hele dalda fındık çoksa, fiyatta açıklanmışsa yüzler gülerdi. 

  İlçelerin, kasabaların hafta günleri vardı. Çarşı, pazar şenlik yerine dönerdi. Tüccarlara fiyat sorulur, esnaflarda çaylar içilir, amele hazırlığı yapılırdı. 

  Fındık geçim kapısıydı. Köylere çıkılır, imece usulü çalışılır, bahçeler toplanmaya hazırlanırdı. 

  Temmuz dert ayına döndü. İstenmeyen misafiri  bekler gibi, fındığın başlayıp bitmesi bekleniyor. Fiyat yok, umut yok, neşe yok. Öyle bir hal ki; çok olsa para etmiyor, zarar.  Az olsa masrafı karşılamıyor; külliyen zarar. Bıraksan, bir yılda bahçe orman. 

  Diğer tarım ürünlerine benzemiyor. Bu sene yapmıycam, ekmiycem deme şansı yok. Ya da kesip, yerine  başka ürün dikecem de denmiyor. Bizim arazilerde, bu iklimde ne olur ki? 

  Ayrıca denendi. Fındığı kesip kivi dikenler pişman oldular. Başlangıçta çok iyiydi. Kivi çoğalıp,  pazar da olmayınca; yine zarar edildi. 

  Bu temmuzda alternatif ürün tartışılacak. Sorun bu gündemle kapatılmaya çalışılacak. 

  Deniyor ki fındık iç pazarda tüketilmiyor. Çaya ne diyecez. Buğday en temel en çok tüketilen besinimiz. Makineyle tarım yapılan, yılda üç, dört ürün alınan bölgelerde köylüler ekip, dikmeyi bıraktılar. Göz alabildiğince uzanan bereketli topraklar boş. 

  Yani sorun üründe değil. Sahipsizlikte. Ürünün, değerine  satılamamasında. Verilen emeğin, edilen masrafın karşılığının alınamamasında. 

  Her temmuz fındık biraz daha ölüyor. Bakımı yapılmayan, ormana terk edilen bahçeler çoğalıyor. İl dışında yaşayanlar artık fındığa gelmiyorlar. Yaşlılar uğraşamıyor, gençler köylerden kaçıyorlar. 

  Sorun sadece köylerle sınırlı değil.  Yansıması; Ordu sokaklarına, esnafa. Piyasaya para girmiyor. Olanı fındık toplamak için gelenler alıyor zaten. Onlar da memleketlerine götürüyorlar. 

  Belirsizlik  en kötüsü. TMO devreye girecek mi girmeyecek mi? Fiyat ne olacak? Fındık politikamız ne? 

  Ve daha vahimi serbest piyasa aktörleri stoklarımız yeterli, diğer ülkelerden de alıyoruz, bu yıl şu kadar ton alacağız deseler; fındığı ne yapacağız? 

  Olmaz demeyin. Yapılanlar, yapılacakların teminatıdır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
YEP
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop