ORDU ŞEHİR DEĞİL


Bu makale 2019-07-04 13:10:40 eklenmiş ve 2101 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

Hiç kendimizi kandırmayalım. 

Anamızın ak sütü gibi helal olan bazı değerlerimize bile sahip çıkamadık, amma ulusal medya gayri ihtiyari gerçekleri dile getirdi. Ordu Havaalanı diyerek haberlerinde ifade etti.

Bakınız, bir VİP olayı yaşandı Ordu il sınırları içinde. Günlerce seçim öncesi valiye (….) dedi diye İBŞB başkanı olan Ekrem İmamaoğlu suçlandı. Burası beni ilgilendirmiyor hukuk işi nasılsa çözer.

Benim anlatmak istediğim Havalimanımızın ismi. (ORDU-GİRESUN HAVALİMANI) Yapımı devam eden Rize’de ki Havalimanı (RİZE-ARTVİN HAVALİMANI) diye yapılıyor. Şiddetle karşıyım isimlere, o zaman Giresun limanının kapısına da (ORDU-GİRESUN LİMAN İŞLETMESİ) diye yazılması gerekmez mi. Gerekmez çünki Vilayetlerdeki kurumlar bulundukları yerin ismi ile anılırlar. Ama neredeeeee konulara hassasiyetimiz. Onun için diyorum ki Ordu kasaba bile değil kocaman bir BELDE. Fatsa, Ünye ilçeleri çok daha tertipli, daha modern, daha sosyal ve çok daha yaşanabilir.

On yıl uğraştık sahil kumluğundaki ucube 2 binayı yıktırabilmek için. İçkili mekan olduğu için Enver Yılmaz 10 yıl önce alınmış olan kararı hemen uyguladı çokta iyi yaptı. Gelin görün ki üzerinde Atatürk’ümüzün heykelinin de bulunan İLK ADIM anıtının dibine ucube bir çay ocağı konduruldu. Lafta bu belde de sivil toplum kuruluşları, Şehir mühendisleri, mimarlar bulunuyor da sadece tabelaları var. Bu sebepten bir Beldeyiz şehir olamadık.

Seyir terası diye laflar havada uçuşuyor. Teleferik istasyonundan  paraşüt sahası arasındaki yolda giderken sağ tarafı tabiat tabi seyir terası yapmış, gelin görün ki halka hizmet ediyoruz diyen yönetim buraya üç katlı bina ve ucube oturma yerleri, satıcılar vs. rantçılarla işgal edilmiş. Boztepe cazip olacakmış. Hadi canım diyorum. Bir kere bu satış yerlerini çamlığın içine gömün yani çıkışın sol cenahına, dükkanların üzeride oturma yeri olur. Dar olan yol genişler. Seyir terası olsun dediğimiz yerin altına dükkanlar konsun yola hizalı, üstleri seyir terası olur işgaline de izin verilmez. 

Bizlerde yurtiçi ve yurtdışında görüyoruz, kör değiliz. Ordu kadar karanlık, yolları çukur ve yamalarla dolu, uygunsuz otoparklar, taksi durakları, yüksekten bakınca paslı çinkol damların  olduğu çirkin görseller, Tarihe ışık tutan anıtları olmayan, Yazılı düzgün bir tarihi olmayın, yürüyüş cadde yolunun üzeri cilalı mermer döşenmiş, ufacık bir yağmurda göletlerin oluştuğu, milyon TL. harcanmış, kullanışız oturma gurupları ve saksıda ağaç. Sorgulayan var mı bu Beldede. 

Perşembe İlçemiz ile Gülyalı arasında bulunan nüfusu 250 bin olan bu beldenin denizine 365 gün insanları dalış turizmi için çekim alanı yaratalım. Balık popilasyonu içinde önemli olan Uçak, Tiren, Tank. Gemi batıklarını bedavaya mal edip batıralım diyoruz. Bizim batık bölgemiz farklı olsun diyoruz, ilgili bir duyan bulamıyoruz. Oysa bu girişim Otellerin, Motorcuların, Deniz malzemesi satanların, Lokantaların, Taksilerin, Petrol istasyonlarının, Kafelerin, Çarşı esnafının para kazanmasına hesapta olmayan bir gurubu çekecektir. Bu aktivite olmaz ise bu gurubu bu Beldeye getiremezsiniz.

Çikolata park meselesi devreden çıkarılmış. Doğru bir karar. Fuar alanı hizmeti verecekmiş. Bir kere alan yetersiz olmaz. İstenen katılıma kavuşamaz. Otolara yer bulamazsınız. Alışveriş dükkanları olur.

 Bizde diyoruz ki 19 Eylül Stadının üzerini kapatın. Hilmi Güler gibi bir projeci Başkanımız var artık, 20 bin ile zaman zaman 30 bin izleyiciyi içinde barındıracak Çok Amaçlı kapalı mekan. Fuar, Acil Afet Toplanma Merkezi, Sportif Faaliyetler, Bayram ve Konser etkinliklerinin yapıldığı, Kongre ve Mitinglerin yapıldığı birçok konuda Türkiye nin en büyük kapalı mekanına kavuşalım. Bölgemizin  yağmuru bol olması nedeni ile de  bu yapılanmaya muhtacız. İstimlak yapmadan, olan yolları bozmadan Sıdatın etrafı, Orta Caminin etrafı, Eski lise arazisi, Millet Düzü, Valilik Bahçesi, Askerlik Şubesi karşısındaki ve Orman binasının ortasında kalan park  Altları hizmet alanları (Otopark, Kapalı Pazar, Sosyal Alanlar vs.) üzeri Milletin istifade edeceği koskocaman ağaçlarla dopdolu park. Dünyada birçok örnekleri var. Lise ve Vali Konağı yolunda kondu bir protokol oturma iskelesi  ve 50 kişinin oda çoğunluğu protokol bayram kutlaması yapılması etik mi? Güzel bir kutlamamı. 

Kaldırımlar işgal altında otopark olmuş taksi kulübeleri yerleşik. Düzensiz park. Özel araçlar sokaklara park eder durumda geçiş imkanı yok. Logarlar lağım parfümü yayıyor. Sokaklar akşamları karanlık. Yağmur giderleri olmayan sokaklar göçlüklerle doluyor. Çukura düşen araçlar ve yayalar sıkıntı içinde. Trafiğe kapalı alanlarda özellikle motorsikletlerin sürat yapmaları ve düzensiz parkları da ne hikmetse kolluk kuvvetlerinin gözüne çarpmıyor. Sahil yolunda gecenin geç saatlerinde eksoz’u çıkmış vaziyette motorsikletlerin sürat yapmaları, cadde ve sokaklarda hayasızca gürültü yapmalarına ne demeli. 

Ordu Şehir değil derken bu kavramın olması gerekenleri göremediğim içindir tenkitlerim.

Benim bu olumsuzluklara yazdıklarım geçmişten gelen duyarsızlıkların bir ifadesi. 

Şimdi Ordu için gününü bu Beldeyi Şehir kıvamına getirebilmek için 7/24 çalışan bir  başkanımız var. Son toplantıda Ankara’dan bazı yarım kalan yatırımlar için para getirildiğini söyledi. Bunların en önemlisi Otopark ve Melet deresinin üzerine yapılmakta olan çevre yolunun 2. Ayağının inşaatı.

Dr. Hilmi Güler pek yakında birçok projenin hayat geçirilme aşamasına geldiğini ifade etti. Bunlardan bazıları, Rıhtımın uzatılıp kurvaziyer gemilerine hizmet verecek olması, Ünye limanının konteynır limanı olması, Termal su kaynaklarının bulunması, Dere yolu üzerinden Çambaşı yaylasına 2. Yolun bağlanması, Karadeniz Akdeniz yolunun kısa zamanda devreye gireceği yatırımların bir kısmı.

Bir tesbitimi de yazmadan geçemeyeceğim. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızı yakından ilgilendiriyor. Gençler Ordu’yu tercih etmiyor. Para harcayan gurup bu. Ama cazip bir yer değil ordu. Turlar sadece konaklıyor. Karavan ve Çadır konaklama yerleri yok. Plajlar yetersiz en önemlisi de saat 22.00 den sonra halat duruyor. Müzikli mekanların çoğalması şart. Şehir içindeki barların kaldırılması şart. Sahil örnek yerleşim yerlerindeki statüye kavuşturulması şart. Yasakcı zihniyet başarılı olamaz. Turizmin her koluna talip olmalıyız. 

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş