Yol Ayrımı; F/35 ve S/400 sarmalındaki Türkiye (3)


Bu makale 2019-06-14 13:27:59 eklenmiş ve 1203 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

Görüldüğü gibi TC‘nin askeri ve ekonomik anlam da önemli çıkmazları (BEKA Sorunu?) bulunuyor. Buna mukabil; “Hükümran bir devlet” olarak izlediği bir de yol haritası var.

TC tarihi incelendiğinde önemli sıkıntı ve sorunlar, her daim milli birlik ve beraberlikle aşılmıştır. Yakın tarihimizde ki; Kıbrıs Barış Harekâtı, 1999 depremi, 40 yıldır süren terör olayları ve terörist başının Suriye’den çıkarılması, ekonomik, sosyal ve askeri anlamda, devlet aklının devreye girmesiyle, çözülmeye çalışılmıştır. Bu uğurda ki ekonomik sıkıntılar (1974 harekâtından sonra ortaya çıkan ve bugünkü iktidarın can simidi, CHP = yokluk ve kuyruk iddiası, Deprem vergileri olarak hayatımıza giren ve hala devam eden vergiler.) ve sosyal sıkıntılar, Teröre kurban verdiğimiz şehitlerimiz ilk akla gelen örneklerdir. Milletimiz birlik beraberlik içinde sıkıntıları göğüslemiştir.

Üstelik bu olaylar; “koalisyon hükümetleri” döneminde olmuş ve ağır aksakta olsa, TBMM nin neredeyse tamamının desteği milli konularda “milli mutabakat” sağlamıştır.

Bugünkü iktidarın tek adam, tek parti ve dar kadro ile “Beka sorunumuz var” demesi ve “Sadece biz çözeriz, bizden başka kimse çözemez” ifadeleri, açıkça seçim kazanmak için başvurulan popülist ve ayrımcılığa yol açan, tehlikeli bir yaklaşımdır. 

Köklü bir devlet geleneği olan TC’de; beka sorunu üzerinden, korku yaratarak iktidarı elde tutma isteği, maalesef ülkemizi kutuplaştırmakta, milli birlik, beraberlik duygusunda azalma tehlikesi yaratmaktadır. Bu durum; iktidara destek verenlerde; “Sadece biz memleketi düşünüyoruz. Bizim dışımızdakiler ihanete yatkın.” algısını oluşturmakta ve ülkedeki kırılganlığı artırmaktadır.

TC’nin bugünkü sorunlarını çözmek için TBMM nin mutabakatı, desteği ve denetimi çok önemlidir.

Evet! önemli sorunlarımız var. Bu sorunlar, belli ki çocuklarımızın geleceğini çok yakından ilgilendiriyor. Çözüm TBMM ve tarafsız, partisiz; Cumhurbaşkanlığı makamıdır. 

Unutmayınız ki başka Türkiye yok.

Not: Askerlik sistem değişikli önemlidir. Tek tipe evet. Belli eğitim, yaş vb. kriterlere uygun bedelli de olabilir. 6 aylık süre sonu, maaşlı 6 ay askerlik çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Teknik ve idari anlamda ki profesyonelleşme iyi olsa da, muharip askerin sözleşmeli Er, Erbaş yapılması; “Her Türk asker doğar ve Vatan sana canım feda” duygusunu yok eder. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş