Yol Ayrımı; F/35 ve S/400 sarmalındaki Türkiye (2)


Bu makale 2019-06-13 13:44:04 eklenmiş ve 1174 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

Velhasıl etrafımızda sıkıntı büyük.

Türkiye’nin milli çıkarları mutlaka korunmalıdır. Şu anda; Ege ve Akdeniz’de hasmane tutum içinde olanlar, bu zamana kadar dost olduğumuz/bildiğimiz (!) ve silah sistemlerimizin dost diye tanımladığı müttefiklerimiz. 

Özellikle hava savunma alanında; elimizde bulunan araç, gereç, silah vb. sistemlerin, ana tedarikçisinin müttefiklerimiz (!) olduğu düşünülürse, tehlikenin büyüklüğü daha iyi anlaşılmaktadır. İleri teknoloji kullanılan (bilgisayar, uydu vb.) bu silah ve seyrüsefer sistemlerinin yazılım ve ana komuta merkezlerinin olduğu, tedarikçi ülkelerle (Müttefik!) ortaya çıkabilecek bir krizlerde, ne gibi sorunlarla karşılaşılabileceği, maalesef henüz tam olarak bilinememektedir.

Bütün bu şartlar altında en iyi çözüm, şüphesiz “Yerli ve Milli üretimdir.” Elbette bu konu da TC önemli adımlar atmıştır. Lakin TC’nin; zaman zaman diğer devletlerden de silah, teçhizat ve teknoloji alması-satması doğaldır. 

Özellikle; dost ve düşman kavramlarının her an değişebildiği bir coğrafyada bulunan TC’nin savunma sanayinde çeşitlilik istemesi, son derece makul ve anlaşılır bir istektir.

Bilindiği gibi çağımızda; füze ve yüksek irtifadan atılan güdümlü silahlar son derece etkin olarak kullanılmaktadır. TC, alçak irtifa güdümlü füze ve taarruz/savunma sistemlerine sahip olsa da yüksek irtifa güdümlü (uçak/gemi/karadan atılabilen) füze savunma ve taarruz imkânlarına sahip değil.

Etrafımızda ki bu yoğun hareketlilik, TC’nin tehdit algısını ve refleksini şekillendirmektedir. 

Yerli ve milli teknoloji imkânlarıyla; Uçak Gemisi (TCG-Anadolu), yeni nesil Firkateynler, İnsansız Hava Araçları, Tank ve ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı), Tüfek, Top ve Füze, Uçak ve Radar sistemleri ile TSK’nin ihtiyaçlarını karşılamaya başlamıştır. 

Hava Savunma Sistemi ile ilgili dış tedarik çalışmalarında ise üretici ülkelerle yapılan pazarlıklar ve ülkenin milli menfaatleri (TC’nin ifade ettiği; mutlak komuta kontrolü ve Ar-ge hakkı) gereği, Rus menşeli S/400 Yüksek İrtifa Hava Savunma sistemleri alınmaya karar verilmiştir. Aynı zamanda Batı menşeli Patroit denilen Hava Savunma sistemlerine de talip olunmuştur.

Ayrıca Hava Kuvvetlerini modernize etme adına; ABD öncülüğünde ki F/35 savaş uçağı projesine “Üretici Ortak” sıfatıyla katılmıştır. 

Bugün özellikle ABD tarafından TC’nin S/400 almasını engellemek için; F/35 projesinden Türkiye’yi çıkarırız tehdidinin ana sebebi; (Bence) ABD öncülüğünde Arap, İsrail, Yunan şer ittifakının, kısa vadede, TC çıkarları (Özellikle Doğu Akdeniz) üzerindeki, siyasal, askeri ve ekonomik çıkarlarıdır.

Evet; F/35 kaliteli ve hava yer için ihtiyaç duyulan, dikey iniş- kalkış yapabilen yeni nesil bir uçaktır. Ancak “Vazgeçilmez değildir.” Başlangıçta fiyat olarak, uygun şartlarda alınabileceği değerlendirilerek, ortak olunan proje, zaman içinde aşırı pahalılaşmıştır. Bir kere alınınca lojistik sorunları, bağımlığı (ABD, Almanya) ve pahalılığı, TC ekonomisini zorlayacaktır. Türkiye bu ihtiyacını başka uçak ve taktik değişikliklerle hatta eldeki imkânlarla ile karşılayabilir.

Fakat S/400 TC’nin olmazsa olmazı, özellikle Doğu Akdeniz başta olmak üzere, tehdit olabilecek füze ve uçaklara karşı, can damarımız ve caydırıcılığımız olacaktır. (Devamı Var)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş