Yol Ayrımı; F/35 ve S/400 sarmalındaki Türkiye (1)


Bu makale 2019-06-12 13:10:41 eklenmiş ve 1136 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

TC hükümran bir devlettir. Bağımsızdır. Kendi kararlarını kendi verir. Karar verirken; kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapar. Devlet aklı; mutlak liyakatli insanlar tarafından kullanır. Verilen kararların sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçları olur.

Bu sonuçlar; tarihimizin her döneminde önemli kırılmalar, başarı ya da krizlere yol açmıştır. Bedelini de ödemişizdir.

Belli ki bu günlerde de bu süreçlerden biri yaşanıyor. Bir yol ayrımındayız.

Malumunuz TC “Batı ve Nato” ittifakına dâhil. Askeri anlamda, iki kutuplu dünya düzeni gereği; Nato silah, mühimmat ve elektronik harp silahları ile teçhiz edilmiş.

İki kutuplu Dünya düzeninin yıkılıp, doğu bloğunun parçalanmasından, normalde TC’nin karlı çıkması gerekirken; maalesef tam tersi olmuş ve müttefiklerinin neredeyse ana hedefi haline gelmiştir.

Türkiye, Irak ve Suriye’de Mehmetçiğimizi şehit edenler; müttefiklerimizin komuta ve korumasında olup verdikleri silah ve lojistik imkânlarla, azdırdığı terörist gruplardır.

Kıbrıs, Ege adaları ve Akdeniz; tam anlamı ile kaynıyor.

Müttefiklerimizin (!) TC’ni hasım olarak görmesinin ana sebebinin; TC’nin hükümranlık ve etki alanı içindeki enerji kaynaklarıyla, bu kaynaklara erişim konusunda, (Anadolu ve Kıbrıs) coğrafyasına bağlı taktik üstünlüğü olduğu çok aşikardır.

Doğu Akdeniz’de özellikle ABD ve İngiltere himayesinde; Arap, İsrail, Rum (Yunan) ve bazı AB devletlerinin oluşturduğu şer ittifakına ait onlarca savaş gemisi cirit atıyor. Buna mukabil; Türk Deniz Kuvvetleri, bütün imkân ve kabiliyetiyle, TC menfaatlerini korumak için bölgede gece gündüz nöbet bekleyip, devriye görevi icra etmekte.

Ayrıca batı sınırlarımızda Bulgaristan; tamamen AB ve ABD güdümüne girip, son olarak 16 adet F-16 savaş uçağı ve Patroit savunma sistemleri almış ve ülkesinde gayri resmi olsa da ABD’ye askeri üs vermiştir.

Ekonomik kriz yüzünden, uçak- gemi (Sivil/Asker) seferi bile düzenlemekte sıkıntı çeken Yunanistan, Türkiye’nin özellikle Deniz Kuvvetlerindeki vurucu gücünün artması ve Anadolu Uçak Gemisiyle (F/35 burada önemli) mekanize bir taburu, çıkartma/amfibi harekât kabiliyetine kavuşturmak üzere olduğunu bildiğinden, uluslararası uzun bir tatbikat ayağıyla, on binlerce Amerikan askerini Yunanistan’a çağırdı.

Gürcistan ise özellikle Almanya ile ekonomik ve sosyal ilişkilerini artırırken, şimdilik sorunsuz gibi gözükse de orta vadede Ermenistan-Azerbaycan-Kırım vb. konularda, Alman ekolüne yakın olacak gibi gözükmektedir.

İran ise; Suudi Arabistan’ın finansörlüğünde, bir ABD saldırısı bekliyor.

(Devamı Var)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş