sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

ARPA BOYU YOL!


Bu makale 2019-05-24 13:17:38 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Fındık hasat sezonu yavaş yavaş yaklaşıyor.

Bugünlerde çiftçilerin gözü dalın ucunda. Doğmuş doğacak fındığı takip ediyor.

Bir taraftanda hasada hazırlık bahçe içi bakım, temizlik, yabani ot mücadelesi diğer bir yanda böceklerle, mantar hastalıkları ile mücadele...

İlaçlar ise dünyanın parası!

Geçen yıldan bu yıla çok zamlanmış.

Çiftçilerimiz fındığa zarar veren böcek ve hastalıklarla ilgili mücadele yapıyor diyorum ancak ifadem sözde olmaktan öteye pek gittiği söylenemez.

Mesela çiftçilerin arasında " küllenme" denilen mantar hastalığı kaç yıldır sonlandırılamadı.

Fındıkda ciddi manada verim düşüklüğüne sebebiyet veriyor.

Halen dünden bugüne ne kalmışsa geleneksel yöntemlerle sorunlara çare aranıyor.

Rakip ülkelerin çiftçileri dekarda 250, 300 kilogram fındık üretirken bizim çiftçimiz halen 75 ile 150 kilogram arasında üretim yapabiliyor. Fındığın anavatanı olan ülkesinde bir türlü bilimsel üretime, makinalı tarıma geçilemedi.

O kadarda tarım kuruluşları, mühendisleri, uzmanları, üniversiteleri, hocaları olmasına rağmen.

Çiftçi sahada, fındık ocağının dibinde dedesinden, atasından ne öğrendiyse onu uygularken işin eğitimini almış gerçek uygulamacı mühendisler 50  metrekarelik odalarda üçerli beşerli masalar başında fındık çiftçisine hizmetle görevlendirilmişler.

Bir türlü odalarından çıkıp üretim adına sahaya inemediler.

Yan tarafta üreticinin kayıtlı olduğu başka bir kuruluş daha var ki;  adı "Ziraat Odası"  

Üreticinin  kendi  odası, kendi kuruluşu.

Ne hizmet yapıyor diyorsanız onu en iyi hizmeti alan çiftçi bilir. Ama her yıl çiftçi üretsede üretmesede artan rakamıyla aidatını ödemeyi  aksatmıyor. 

Doğrusu aksatamıyor. 

Mesela çiftçiye devletin ödediği 100, 150 lira mazot desteği  parayı  alabilmesi için bu kuruluşun onayına ihtiyacı var.  Oda yetkilisi imzayı atmadan önce,  yıllık aidatını  öde sonra  "destek parası" alırsın diyor.

Sanılmasın tek hizmet imza atmak...

Başka hizmetleri de mevcut...

Mesela üretici danışmanları  var.

Üreticiler bilemedikleri konuları onlara danışıyor. 

Devlette danışma ücretini ödüyor.

*

Sonuç hiç değişmiyor.

Dekarda üretim ortalama 75 kilogram.

*

Geçtiğimiz günlerde yeni fındık sezonu öncesinde bu işin ticaretini ulusal ve uluslararası düzeyde yapan İstanbul ve Karadeniz Bölgesi Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği yönetici, ve üyeleri çalıştay düzenlediler.

Bu çalıştayda yapılan konuşmaların içeriği ile ilgili açıklamaları sırası geldikçe konu eder bu sütunlardan sizlerle paylaşırım.

Bugünkü fındık konusunu Karadeniz  Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç' in açıklamasından bir bölümle noktayı koyalım istiyorum.

“Fındık  bir tarım ürünü olarak, ülkemizin ana ihraç kalemleri arasında yer alıyor. Stratejik ürünlerden bir tanesidir. Türkiye’nin bir zamanlar toplam ihracatının yüzde 10’unu oluşturuyordu, şimdi ise tarımda yüzde 10’unu  oluşturuyor. Kemiksiz, yani tamamen yerli ürüne dayalı bir üründür. Yüzde 95 yerli teknoloji ile işlenmektedir. Öyle ki, ithal girdiler çıktıktan sonra ihracat lideri otomotiv sektörünün 10 yıllık katma değeri 23 milyar dolar iken, fındığın 10 yıllık katma değeri 21 milyar dolardır..."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop