sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

Hidayet Kitabıdır (2)


Bu makale 2019-05-22 13:52:57 eklenmiş ve 98 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

İyi de Peygamber bugün Bebek'te yaşayan bir high-society değil ki. O tarihin, o coğrafyanın bir parçası...

Aynı kişiler aynı beklentiyi Kur'an'dan da bekliyorlar. 

O madem Allah kitabı, o zaman onda her şey mevcut olmalı, Allah kadar mükemmel olmalı. Gelecekte olacak her bir şeyden ama zımmen, amma şifreli haber vermeli diyorlar. Aynı anda tüm zamanlara ve tüm zeminlere/ coğrafyalara hitap etmeli... Anlamları sonsuz olmalı. Çalkaladıkça ondan yağ çıkartmalıyız. Hem de sür-git sonsuz kadar.

Özetle; Kur'an Allah kadar mükemmel değildir. 

Peygamber de Allah resulüdür amma, tanrı değildir. Bir beşerdir. Hem de belli bir coğrafyanın ve tarih diliminin insanı! Birazcık empati yapmalıyız. O zaman dilimine gitmeli, o çağın sosyal yapısını hayal etmeliyiz.!

Kur'an'a dönelim ve kurtulalım. 

Yok, böyle bir kolaycılık. 

Bugün Somali'nin yarısı hafız, yarısı da yarım hafızdır. Üstelik Arapça'yı da biliyorlar. Ama insana tavuk kadar değer verilmiyor bu ülkede. Ekonomisi, hukuku yerlerde sürünüyor. Ya da onlarca Arap devleti/ülkesi. Bakın bakalım İslam’ı bizden daha güzel yaşıyorlar mı? Okudukları, anladıkları Kur’an onları adam etmiş mi?

Kur'an şifa. Doğru. Ama müttakilere şifa ve hidayet. Yani ahlaklı /ilkeli ve sorumluluk bilincine sahip kimselere şifa

Öyle cafcaflı laflarla kendimizi kandırmayalım. "Kur'an bana yeter" falan! 

Yetmez. Bilim lazım, irfan/hikmet lazım. Vicdanları harekete geçirmek lazım. İnsafı, sevgiyi egemen kılmamız lazım. Ahlakımızı tezkiye etmemiz lazım. Nefislerimizi tasfiye etmemiz lazım. Tarih /siyer bilmemiz lazım. İnsanı tanımamız, psikoloji /antropoloji vs. vs. bilmemiz lazım. Lazım da lazım.

Allah'ın en büyük ayeti olan insan ve onun aklı Kur'an kadar değerli, belki daha değerli. Çünkü vahiy gelmese bile insan o aklı ile doğruyu-yanlışı bulmakla mükellef. O akıl ki, içimizdeki Cebrail.

Kur'an ayetlerinde vucûh var. Aynı kelime bulunduğu bağlama göre farklı anlamlara gelebilmekte. 

Ama tabiat ayetlerinde vucûh yok. Tabiat ayetleri çok daha net. Kantitatif, ölçülebilir, tartılabilir, dokunulabilir somut gerçekler. Bu gerçekler demir kadar soğuk, kılıç kadar keskin! Yani yalın ve acı gerçekler. Hem de evrensel.

Yoksa tabiat ayetleri Allah'ın ayetleri değil mi?

Üstelik ayetler ne zaman, hangi olaydan sonra nazil olmuş? Kime nazil olmuş? Maksadı ne? Emirleri inşâî mi, ihbari mi?

Kaldı ki her şey dinden ibaret de değil. Din bir araç. Kur'an'da bu dinin temel kaynaklarından sadece biri. Bu din de ahiret için değil. Dünya için. 

Karar verelim, eğer bu din ahiret için ise yatalım kalkalım namaz kılalım, oruç tutalım, tesbih çekelim, terk-i dünya edelim. Eğer bu din dünyamızı tanzim için ise, onu güncelleyelim. Akıl ile bilim ile, makasıd-ı şeria ile hayata getirelim. 

Demek istemem o ki; Ayetler çok! Yeter ki doğru okuyabilelim. İmam-ı Azam'ın oğluna dediği gibi; "Oğlum ben ahlakı ahlaksızlardan öğrendim. Baktım ahlaksız kimselerden herkes nefret ediyor...." 

Yeter ki insanın nazar ve niyeti saf/temiz olsun! 

Üstelik "ayet" bile hakikatin ta kendisi değildir. 

Hakikati gösteren bir "alamet, belirti, İŞARET" tir! 

Hakikatleri /gerçekleri ayetler doğrultusunda aramaya devam; Ama kevnî /tekvînî, ama kelamî /lafzî! 

Her bir taş yerinde ağır.

Dinin de bir sınırı, haddi/hududu vardır! 

Doğal sınırlarına çekmek lazım.

Haddini aşan her bir şey zıddına inkilab eder diyerek insan ve insanlığın huzurlu ve güvenli geleceği adına büyük önem arz eden özel ve önemli yazısını noktalayan ilahiyatçı yazar Saadettin Merdin beyi kutlar,saygılar sunarım..  SON

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop