sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

KATAR


Bu makale 2019-05-21 13:02:22 eklenmiş ve 609 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

Bir küçük ülke

Çoğumuz yerini bilmeyiz

Askeri ve ekonomik partnerimiz oldu

Kurtuluş ve bağımsızlık mücadelemizin yüzüncü yılında, hedef muasır medeniyet seviyesiyken; çıtayı Katar parasına kadar indirdik.

İttifak, müttefik, dostluk anlayışımız, politikamız sıcak para eksenine oturdu. Ekonomi sıkıştıkça çarkları döndürebileceğimiz ortaklar arıyoruz. Katar da bu dönemde öne çıktı ve kankamız oldu.

Ülkemize yaptıkları bir yatırım yok. Kurdukları fabrikalar, ürettikleri istihdam alanları veya ülkemizin geleceğine, insanımıza katkı sunacak bir portföyleri de yok.

Sadece parayı bastırıp istediklerini satın alıyorlar. Bu noktada düşünülmesi gereken; gerçekten Katar mı bunları yapıyor? Yoksa yeni bir Truva Atı vakası mı yaşanıyor?

Memlekete getirdikleri dolarlar oranında, ekonomik bağımsızlığımıza ipotek koyuyorlar. Devamı imtiyazlar ve geçmişte olduğu gibi kapitülasyonlardır. Aynı oyun bir asır sonra yeniden tekrarlanıyor. Tarihin tekerrür etmesine izin mi vereceğiz?

Yeni dostumuz, Kıbrıs’ta İsrail ve Amerika’yla ortak enerji kaynakları arıyor. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’yle iş yapıyor. Amerika’nın sesinden Türkiye bölgeye sakın gelmesin diye tehdit ediyor.

 Akdeniz’de egemenlik haklarımız tehlikedeyken, bize ambargo uygulayan devletlerle ilişkilerini geliştiriyor, silah alım anlaşmaları yapıyor.

Diğer pencereden bakarsak, başta İsrail olmak üzere güç merkezleri, küçük bir Arap ülkesinin Türkiye üzerinde bunca etkin olmasına,  Ortadoğu’da güçlenmesine izin verirler mi acaba?

Uluslararası ilişkiler denkleminde sabit sayılar yoktur. İki kere iki dört etmez. Özellikle Arap coğrafyasında pragmatizm esastır. Osmanlı’nın son yıllarında, Yemen çöllerinde bu gerçekliği en iyi yaşayan ulus biziz. 

Elbette tarihsel kırgınlıklar, düşmanlıklar üzerine kurgular yapılamaz. Ancak tarihten dersler çıkartıp, temkinli hareket etmek zorunludur.

Günümüz dünya konjonktüründe pazarların ve küresel ekonominin daraldığı, her devletin kendi geleceğini sağlama almaya çalıştığı ortamda; ülkemizin de rotasını doğru çizmesi gerekir.

Bize düşmanlık yapanlarla dost olan, birlikte bize karşı hareket edenlerden hayır gelmez.

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop