sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

BÜYÜK BAYRAMIMIZ...


Bu makale 2019-05-17 13:08:48 eklenmiş ve 574 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

19 Mayıs.

Kurtuluş mücadelemizin ilk adımının atıldığı gün. 

Türk Milleti'nin olmaza olmazı bağımsızlıktır, özgürlüktür, hür yaşamaktır.

Bu niyetle Samsun' a çıkan Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, "YA İSTİKLAL YA ÖLÜM " diyerek parsel parsel paylaşılmış, işgal edilmiş, satılmış Anadolu topraklarında her türlü yokluklar arasında efsaneler yaratarak büyük Türk Milletiyle birlikte iç ve dış düşmanları yenilgiye uğratıp Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur.

Aradan 100 yıl geçmiştir.

İzmirde düşmana ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin heyecanı ve hırsyla ATATÜRK' ümüzün önderliğinde bugünde aynı heyecan aynı hırs ile vatan nöbetindedir büyük TÜRK MİLLETİ.

Biz ezelden beri hür yaşamış bir milletiz.

Elbette bu vatan toprakları üzerinde gözü olan bedbahlar yok olmadılar. 

Dün olduğu gibi bugünde varlar.

Zincir vuracakları,günün gelmesini akbabalar gibi bekliyorlar. 

Daha dün 15 Temmuz'da harekete geçmediler mi?

Ama, yok öyle bir Dünya. 

Hepsi boylarının ölçüsünü aldılar.

Türk milleti söz konusu vatan olunca kurşunun önüne çocuğuyla, genci yaşlısıyla, kadını, kızıyla birkez daha geçtiğini gördüler.

 Mavi gök kubbede sonsuz dek dalgalanacak al bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan mutlu olduğumuz bu vatan toprakları kolay kazanılmadı. Her karış toprağında şehidimizin kanı var.

 Minarelerimizden ezan sesi dalga dalga yayılıyorsa, camilerimizde özgürce ibadetimizi yapabiliyorsak, sokakta çocuklarımızla koşabiliyorsak,  yastığımıza başımızı koyup uyuyabiliyorsak  bu günlerimizi işte o 19 Mayısa ve Atatürkümüze borçluyuz.

Büyük bayramımız milletimize kutlu olsun.

*

19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor

Bayramı' nın sonraki günü 20 Mayıs' ta özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi' nde kutlanan geleneksel bir bayramımız daha var. İlimiz dışındaki illerde festivaller, şenlikler düzenlenerek kutlanan  "Mayıs Yedisi" geleneği Ordu ilimizde malesef halkımız kendi  kendine kutluyor. Yerel yönetimlerimiz belediyelerimizden ilimizde de festival ve şenlikler düzenlenerek halkımıza bir bayram kutlaması organizesi yapılması dileği ile  bir alıntı  makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum...

MAYIS YEDİSİ...

Mayıs yedisi, Miladi 20 Mayıs'ta Doğu Karadeniz’in Trabzon, Giresun, Ordu İllerinde kutlanılan bayramdır. Rumi takvimde de 7 Mayıs'a denk gelmesinden dolayı Mayıs Yedisi olarak adlandırılmıştır. Bu gelenek, Mayıs Yedisi, Su bayramı, Deniz Bayramı gibi isimlerle   adlandırılmaktadır. Yörede her yıl bu bayram festivaller ve şenlikler eşliğinde kutlanılmaktadır.  Beşikdüzü Mayıs Yedisi Şenliği ve Giresun Aksu Festivali bunların en tanınmışları olmakla beraber, bu etkinlikler su ile karanın buluştuğu yerlerde yapılmaktadır. Mayıs Yedisi kutlamalarının temel ritüelleri şunlardır:

1)  Sacayaktan Geçme: Çocukları olmayan kadınlar üç kez sacayaktan geçerler. Bu sayede çocuklarının olacağına inanırlar. Sacayak burada soyun devamı ve bereketin simgesidir. Bu özellik Türk destanlarında görülür.

2)  Denize Taş Atma: İnsanlar: “derdim belam denize” diyerek yedi çift bir tek taşı suya atarlar. Burada doğanın canlanmasıyla tüm kötülükleri götüreceği inancı vardır. Burada yedi sayısı önemlidir. Yedi sayısı Türklerin kutsal sayılarındandır.

3)  Su Kenarlarında ve Ada Etrafında Dolanma: Hasta kişiler, çocuğu olmayanlar, dileğinin kabul olmasını isteyenler yedi kez Giresun adası etrafında dolaştırılır. Ada turu, Hamza taşı etrafında başlar ve tekrar orda biter. Beşikdüzü’nde ve kutlamanın yapıldığı diğer yerlerde ise yedi dere ağzı dolaşılır. Özellikle bu alanlarda sara hastaları dolaştırılır.

4) İnekleri Yıkama: Hayvanlar denize getirilerek suyla arındırılır. Suyun hayvanlara güç ve enerji verdiğine inanılır. Hayvanlar yayla göçü öncesi yıkanarak göçe hazırlanır. Bu ritüel artık yazın geldiğinin ve denize girilebileceğinin de göstergesidir.

 Bu temel uygulamaların dışında var olan inanışlar ve ritüeller şunlardır:

1) Dere ile denizin birleştiği yerlerden seher vakti su alınıp ve o suyla yıkanılır. Dereden alınan suyun hastalıkları götürdüğüne inanılır.

2) Denize kıyısı olmayan ilçelerde yedi dereden su alınarak bu uygulama gerçekleştirilir. Suyun sert aktığı şelalelerin altından da su alınır. Bu suyun kutsal olduğuna inanılır.

3) Sağ ayak ile denize girilir ve yedi dalga üzerinden geçilir. Yedi dalga üzerinden geçen kişinin evinde yıl boyu bereket olacağına inanılır.

Alıntı İskender Kekeş

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop