Ramazan Anıları 2: Dömbelek…


Bu makale 2019-05-15 12:42:08 eklenmiş ve 913 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

Daha önce kısaca bir iftar gününü ve İspirli’den pide alma sürecini anlatmıştım. İftar topu atıldıktan sonra, susuzluktan kırılmış bedevi misali suya saldırınca, haliyle yemekle aramız iyi olmuyordu. Gün boyunca şunu da yiyeceğim diye hayal ettiğim her şey birden anlamsızlaşıyordu.

Annemin zoruyla yediğim ve içtiğim olmasa muhtemelen zayıflıktan kırılacaktım. (Bakmayın şimdiki dombili halimize) Yemek sonu ağırlığı ile semelek semelek dolaşır, o günkü orucun bitme sevincini yaşar, kaldı bilmem kaç gün diye sayardım.

Arkadaşlarla gündüzden sözleştiğimizden ve babamdan aldığım özel izinle (genelde izin vermez, gizlice kaçardım) “dömbelek” için toplanırdık….

Dömbelekçilik, şehir hayatında pek banal bulunsa da köy hayatının ve Ramazan’ının vazgeçilmeleri arasındaydı.

Sizler bizim İlker’in çok güzel dömbelek yaptığını bilmezsiniz… Evden aşırdığı un eleğinin altını çıkarır ve gübre naylonunu öyle bir gererdi ki dokunduğunda 9/8 lik ritim çıkarırdı. Fındık ışkınından da baget/tokmak yaptı mıydı ayaklı orkestra gibi olurdu.

Ezelinden beri kibar, nazik olan Sinan ve Cüneyt’in sesleri bana ve Patlağa (M.Ali) göre daha terbiyeliydi. Dömbelekte İlker, solistler Cüneyt ve Sinan, yandancı patlak ve benden oluşan grupla:

İşte geldim kapınıza/ Selam verdim hepinize/ Eski cami direk ister/ Söylemeye yürek ister/ Benim karnım toktur ama/ Arkadaşım börek ister, gibi mani ve türkülerle dömbelekçilikte zirve yapardık.

Sabırsızlıkla kapının açılmasını ve verilecek hediyeyi beklerdik.

Fındık, elma, armut, şeker, börek, pasta (bütün tatlılara pasta derdik) gibi hediyeleri toplar orada bitirirdik. Dömbelekçilikte, para çok nadir olarak verilirdi. Köy yerlerinde ancak öğretmen veya zengin kişiler para verirlerdi. (Çok zengin kişiler pintilikten kapıyı bile açmazlardı) Hiç unutmam Behiye Hocamın kendisi gibi öğretmen olan eşi Hüsamettin Bey bir keresinde iki buçuk lira vermişti. Parayı özellikle çalışkan ve gözde öğrencisi Patlak M.Ali'ye vermişti. Patlak pinti olduğundan o parayı bizimle paylaşmamış ve "sonra hallederiz" demişti. (O parayla Bitcoin aldığı ve bugünkü servetinin ana kaynağı olduğu iddia ediliyor) Mübarek günler mobalı- günahı boynuna.

Gezerken diğer dömbelekçilerle karşılaşılır ve kimin ne hediye verdiği öğrenilir, ona göre taktikler belirlenirdi.

Hoşlandığımız kızların kapılarına utancımızdan gidemezdik. İlker dömbeleği çaldığı için mecbur giderdi ve Mısırlı Ahmet yanında çırak kalırdı.(Dünyaca ünlü darbuka üstadı) İçimizde en cesurumuz Cüneyt’ti eğer sevdiceğinin abisi anlamasaydı, Ramazan sonunda kesin kaset çıkaracaktı. Kaçarken tele taktığı kot pantolonuna hala yanar…

Dömbelekçilik hayatımızı Sinan’ı ısıran köpek bitirdi. Koca harmanda Sinan’ı köpeğin ağzından alacak daş-kötek-sopa bulamamıştık. Allahtan köpek yaşlı ve dişleri dökülmüştü. O gün bu gündür Sinan’la bir yerlere gideceksek “daşınız, köteğiniz var mı?” diye sorar.

Çocukluktaki Ramazan dömbelekçiliği, gençlikte kahve kültürüne dönüşmüştü… (devamı var) 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş