Ramazan Anıları 1: Pide…


Bu makale 2019-05-14 13:29:28 eklenmiş ve 849 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

Ramazan gelince nedense aklıma ince, uzun boylu ve cibe kollu çocukluk zamanlarım gelir.

Annemin (olmazsa olmazı) kuru yufkayla (kıyma ve soğanlı) hazırladığı sahur sofrasına, semelek semelek oturup bir iki lokma yediğimi, sabah “keşke daha çok yeseydim” diye hayıflanacağımı bile bile, tamam doydum diyip kendimi yatağa atışım ve niyet edip etmediğimi bile hatırlayamadan uykuya daldığım zamanlar gelir aklıma…

Eğer öğleye kadar uyuyabilirsem, kendimi şanslı hissederdim. (Uyansam da gözlerimi açmazdım.)

Sokağa arkadaşlarla buluşmaya çıkar, hasta olduğu ve “ışıttığı” için oruç tutmayanlara gıpta ile bakardım. Hayalimde hep “ışıtma” vardı. Lakin, bizim “yem yiyen tavuklu saat” durmaz, çalışır ve tam zamanında alarmı çalardı.

Top oynarken fazla koşmazdım. Susayınca dudaklarıma su değdirir, “Kuzu Mehmet” hocamın anlattığı 61 korkusunu yaşardım. Dayanamayıp su içen arkadaşlarımın 61’den yırtmak için “oğlum niyet etmedim ki” diye bağırışları hala kulağımdadır…

Upuzun günlerde; hele öğleden sonra iyice takatten düştüğüm saatlerde, tanrının neden bu eziyetli ibadeti insanlara farz kıldığını da az sorgulamamıştım.

İkindi saatlerinde mutfağa doğru seğirtip, annemin de oruçlu olduğu ve bir dayanma kapasitesi olduğunu düşünmeksizin (çok üzgünüm anne) “anne akşama ne var” diye sorar ve canımın çektiğini isterdim. (mada govuştururdum)

Babam yorgun argın eve gelirdi. Ramazan’da bir de buna asabiyeti eklenirdi. Anneme, onu niye pişirmedin, o öyle mi olur, acele etsene gibi akla hayale gelmeyen ve Ramazan boyunca bitmeyen asabiyet eziyetini, şimdi gülümseyerek hatırlıyorum…

Sonra benim için Ramazan’ın en zorlu saatleri gelirdi: İftara yarım saat kala İspirli’den pide almak. Kuyruk taaaa, Beşikçioğlu Manifatura’nın önüne uzanırdı. Gün boyunca geçmeyen zaman, o kuyrukta hızla geçerdi. Bir iki geç kalma ve fırça-şamar tecrübesinden sonra hangi saatte sıraya girersem tam zamanında evde olacağımı öğrenirdim. Erkenden pide almak da en az geç kalmak kadar tehlikeliydi.

Sıcak pide, cibe gibi kollarımı yakar, kokusu aç midemde isyanlar çıkarır ve Bakkal Kadir Amcadan alınan soğuk litrelik kolanın (depozitolu) karşısında yerini alırdı.

İftara bir iki dakika kala Boztepe’den atılan iftar topunu pencereden sabırsızlıkla gözlerken; on, dokuz, sekiz diye geriye saymalar arasındaki zamanın uzunluğunu hala hissederim. (Devamı var…)

Not: Daha önce de ifade ettim. Müftülük dışında kamu tarafından iftar çadırı kurulmasına karşıyım. İddia ediyorum; Ordu’da (19+1) belediyeler tarafından verilen iftar yemeği maliyetleri, Ordu ilindeki tüm ihtiyaç sahiplerinin (Suriyeliler dâhil) bir yıllık yeme, içme ve barınma masraflarını fazlasıyla karşılar. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş