sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

ZARAR


Bu makale 2019-05-14 13:25:53 eklenmiş ve 325 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

  Tüpraş, Çaykur, THY…

  Tüm kurumlar zarar açıklıyor

  Rakamlar da devasa boyutta

  Kuruluş temelleri Cumhuriyet’e dayanan, ülkemizin önemli kurumları batıyorlar. Görünüş geçmişte yapılan özelleştirmeler gibi yok pahasına elden çıkarılacaklar. Satarken alacağımız para, mal varlıklarını bile karşılamayacak.

  Devletin elindeki işletmeleri özelleştirmesi, satması anlaşılır. Ekonomik, siyasi tercihtir. Ancak bu yapıların mütemadiyen zarar etmesi ve o nedenle satılması başka bir durum.

  Bu mantıktan hareket edersek belediyeleri nereye koyacağız? Merkezi yönetimin üstündeki  en büyük gider kalemi yerel yönetimlerin borçları. O zaman onları da özelleştirelim.

  Yaklaşık otuz beş yıldır aynı zarar ediyor gerekçesiyle kurumlarımızı elden çıkartıyoruz. Yalnız işin garip tarafı her zaman alıcı çıkıyor. Satın alırken ödedikleri parayı çıkartıyorlar ve kar ediyorlar.

  Yüz yıllık Cumhuriyet birikimiyle yönetemediğimiz kurumları, adamlar gayet güzel yönetiyor, ürettiklerini de bize satıp para kazanıyorlar.

  Çaykur nasıl zarar edebilir? Her evde her mekanda her dakika tüketilen bir ürün. Kendi toprağımızda yetişiyor. İthalatla ilgili hiçbir girdisi yok. Tam tersine ihraç ürünü. Üreticiler çayı ucuz sattıklarını söylüyorlar. Özel çay fabrikaları  kazanıyorlar.

  Daha kötüsü, bir alanda satılan işletmenin yerine yenisi yapılamıyor. Çünkü anlaşma gereği o sektöre müdahale edilemiyor. İşte fındıkta sahadan çekilip, yabancı firmaların önü açılınca; piyasaya karışılamıyor. TMO kasımda öylesine fındık aldı. Yani Fiskobirlik devreden çıkınca sorun çözülmedi. Şimdi feryat ediyoruz.

  Sonuçta kurumlarımız milletin vergileriyle kuruldu. Bugün  de borçlarını vergilerimizle ödüyoruz. 

  Olaya matematik bakmamak gerek. Özelleştirmeyle gider azalıyor. Gelen sıcak ve yüklü paralar gelir hanesine yazılıyor. Fakat uzun vadede sonuçları farklı oluyor.

  Çikita muzla başlayan sürecin sonu; patates, soğan kuyrukları oldu.

  Artık bu yaraya neşter vurulmalı. Hata neredeyse bulunmalı. Yönetim zaafiyetleri ortadan kaldırılmalı. Kaybettiğimiz her kurum yüz yıllık birikimimiz ve ülkemizin geleceği.

  Mesele aile bütçesi gibi. Dededen, babadan kalan mirası satıp, bir süre rahat yaşayabiliriz. Peki para bitip, satacak mal kalmayınca ne yapaacağız?

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop