200 PROJE VE ÜZERİ


Bu makale 2019-03-18 13:46:05 eklenmiş ve 3293 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

Ordu İl’im söz konusu ise gerisi teferruattır  denir ya.

İşte bu laf hakikaten benim için önemli, Babam içinde önemli idi. İleriyi görmek,  yaşadığımız bu yerleşkemizin  başkaları içinde gelinmesi, görülmesi ve en önemlisi dersler çıkarılması gereken  yer olması önemli.

Birçok insan yurt içi ve yurt dışındaki izlenimlerini harmanladığında Ordu henüz şehir vasıflarını tamamlayamamış bir yerleşke bana göre. Bu düşüncelerimi zaman zaman dile getirmekten hiç geri kalmadım, kalmamda.

Pazar günü Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Hilmi Güler  kapalı salonda önceden ilan ettiği 200 projesini katılımcılara sundu,  Tv. den de canlı olarak yayınlandı. 

Proje 200 adet amma uygulama alanları 19 ve katları toplanınca 552 rakamına ulaşılıyor.

İzlerken keyif aldığımı itiraf etmeliyim.  Çünki şehir olabilmek için olmazsa olmazları gözler önüne seriliyordu. Görseller şahane idi. 

Bazı yöneticiler akıllarına getirmeseler bile şu an yaşayan yaşıtlarım ve büyüklerim iyi bilirler ki 70 li yıllarda Rıza Şimşek Boztepe teleferik  fikrini gündeme getirdiğinde yerleşkede yaşayanların % 80’i Teleferiğin ne olduğunu bilmiyordu. Gerçek oldu.

Sayın Güler belikli proje adamı olduğunu konuşturmuş. Yurt içi ve Yurt dışı seyahatlerinde gördükleri için “ bu güzellik Ordu içinde güzel olur” demiş bir yerlere kaydetmiş. Hazırlık aşamasında benimde yıllardır önerdiğim , yaşamımıza gelir getirecek projelerimden bazılarını da değerlendirmiş. Hatta Rahmetli Ünal Sağra’nın 20 NİSAN 2009 da gazetemizde manşetten verdiğimiz önerisi “Konteynır Limanı Şart” isteği Ünye Limanı için cuk oturmuş. Bu taşımacılık yollarımızdan binlerce devasa (Tır) kamyonların kara yolundan çekilmesi içinde önemli. Hatta en ucuz taşımacılık.

Gördüğüm ve tanıtımdan çıkardığım sonuç şudur. Sayın Güler mütevaziliğini bir kez daha konuşturdu. Ben bilirim, Biz biliriz demedi Siz Bilirsiniz dedi. Kendisinin ve düşünen insanlarında proje bazındaki görüş ve önerilerini bir araya getirdi ve sundu.

Özellikle yerleşkenin en önemli eksiği  Oto park. Bu yüzden kaldırımlar işkal altında, sokaklar maganda kılıklılarca kapatılabiliyor, kavgalar çıkıyor. Huzuru bozuk yaşıyoruz.  

Düz Mahalle Millet düzü, Orta cami boş alanı, Hamam düzü yani eski lise arazisi, 19 eylül bağışlanmış vakfedilmiş arazinin zemin altlarının Otopark, kapalı Pazar ve sosyal mekanlar için kullanılması yerleşkeyi rahatlatacaktır. Üzerinin orman havasında dizayn edilmesi  Dünya parkları sıralamasına girebilecektir. Hatta Valilik ve arazisi arazisi, Askerlik şubesi ve Altınordu Kaymakamlığı ile orman dairesi ve bitişiğindeki ağaçlık alanda bu projeye dahil edilmeli.

Bu aşamada 19 Eylül Stadımızı yıkılamaz. Yıkılmamalı nedeni çok açık.

19 Eylül Stad’ı  Atatürk’ün Ordu ziyaretini hatırlatır. Birilerinin, Kurucu olarak kabul ettiğimiz, Halkın ufak katkıları ile yaptırılan Belediye Başkanımız Süleyman Felek’in büstünün sökülüp çöpe atılmasından bir farkı  olmaz.  Bazı illerdeki Belediyelerde olduğu gibi Atatürk  heykellerini  kaldırıp yok etmelerinden bir farkı olmaz. Tarih bu yıkımı her zaman sorgular.  Affetmez. 19 Eyül stadımız futbol dışında bir çok etkinliğe ev sahipliği yapacağı gibi ihtiyaç duyulan eksiklikleri de giderecektir. Devasa çok amaçlı salona sahip olacağız.

Lise caddesin de 40-50 kişinin katıldığı Bayram kutlamaları hiç güzel oluyor mu.  

Milli Bayramlarımız, Dini günlerimiz 20  gerektiğinde 30 bin kapasitesi  ile kutlanması , bir şölen havasında kapalı mekanda yapılıyor olması şık olmaz mı.  

Karadeniz’in en kapsamlı sosyal bir mekana sahip olmamız yanlış bir istek mi. Yıkılması bir vasiyetin ihlal edilmesinin yanı sıra Durugöl’e devasa beton yapılar yapılmasından ne farkı var ki. 

Projeler Deniz, Kara ve Hava turizmine dayalı. Belki iç çarpıklıklarında giderilmesi ile şehir olabiliriz diye düşünüyorum.

Bu yerleşkenin Valisi var, Belediye Başkanları var, Emniyet Müdürleri var düzeni sağlamak için ama şehir vasfı yok, bu yerleşkede düzen yok.

Diğer adaylardan da ciddi ele tutulur projeler bekliyor, umut ediyorum. Hamasi bir takım söylemlerle  olmayan sivil toplum kuruluşlarını ikna edebilirsiniz ama Basınımızı ikna demezsiniz, edilememiştir. 

Kalın sağlıcakla.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş