sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

LİSANSLI DEPOCULUK


Bu makale 2019-03-12 13:46:18 eklenmiş ve 167 kez görüntülenmiştir.
Levent Aksoy

   Fındık gözden çıkartıldı

  Amaç üreticiyi oyalamak

  Olmayacak duaya amin dedirtmek

  Önerilen sistemin temel şartı; üreticinin paraya ihtiyaç duymadan ürününü çuvallaması. Gübresinden ilacına,amelesinden patozuna kadar her gideri cebinden karşılaması. Artı fındığını satana kadar geçen sürede de geçimini sağlaması.

   Fındık dolar gibiydi. Çürümez, kokmaz,durduğu yerde değer kazanır,her an alınır satılır ve paraya çevrilebilir bir üründü. Başşakçı girmesin diye bahçelerde nöbet tutulurdu.

  Ne zaman ki devlet elini çekti, serbest piyasa ekonomisine terkedildi; sorunlar başladı. Zararına yapılan bir iş haline geldi. Köylü bahçesine ürününe küstü ormana bırakıyor.

  Bunca sorunun belirsizliğin ortasında, depo tartışmalarıyla insanlar oyalanıyor. Sadece üreticiler değil tüccarlar da dertli. Kimileri battı. Kalanlar ise varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar.

  Fındıkta asıl tehlike başka. Gürcistan’dan İtalya’ya, Almanya’dan Amerika’ya, Şili’den Çin’e üretim alanları genişliyor. İhracatçılar ihtiyaçları olan ürünü dış pazarlardan karşılıyorlar. Bizde ise verim düşüyor. 

  Kalite avantajımızı alfatoksindi, küflenmeydi gibi nedenlerle kaybediyoruz. Tüm bunların sorumlusu olarak üretici görülüp, fatura onlara çıkartılıyor.

  İstisnalar dışında köylerde yaşayan insan profilleri belli.Yaşlılar; evlerini ocaklarını terk edemiyorlar. Ya da çaresizlikten köylerinde kalanlar. Olması doğa koşullarına bağlı olan, fiyatı belli olmayan, devlet desteğinden çıkartılmış bir ürünün peşinde; hangi genç köyde kalır?

  Böyle devam ederse köyler tamamen boşalacak, bahçeler bakımsızlıktan ormana dönecek. Kentlerde nüfus patlaması yaşanacak. Devlet çok önemli bir ihraç gelirinden mahrum kalacak. 

  Fındık sezonunda fiyat, kalan zamanlarda depoculuk veya alternatif ürün tartışmalarıyla zaman geçiriliyor. Süreç tamamlandığında ne satacak fındığımız ne de alacak pazar kalmayacak.

  Devletin belirleyici aktör olup, üreticiyi desteklemediği sürece; fındık sorunu çözülemez.

  

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop