KADINLAR GÜNÜ MÜ ?


Bu makale 2019-03-08 13:23:28 eklenmiş ve 1327 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Haftayı  8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleriyle kapattık. Ülkemizde ve Dünyada kadınlar ile ilgili birçok etkinlik ve haberlerine şahit olduk. Kadınların Dünya ülkelerinde başarı hikayelerinin yanında bizim ülkemizde kadına yapılan şiddet ve ölüm haberleri öne çıktı.

Üzülerek izledik.

Etkili ve yetkili makamlarda olanlarda seyretmiş olmalı!...

Gerçek şu ki erkek egemen toplumlarında olduğu gibi ülkemizde de bir türlü kendi kimliğini bulamayan  kadınlarımız,  bireysel şiddetin ve baskının yanında gerçekte  en büyük  şiddet ve baskıyı uygulanamayan yada eksik uygulanan kimi durumlarda da yetersiz kalan kanunlardan ve  toplum önünde öne çıkmış biz hem cinslerimizden görüyor. Adına sanatçı, yazar, politikacı, düşünür diye sıfatlandırdığımız  kimi kadınlarımız "kadının yeri evidir" " erkek birden fazla kadınla evlenebilir veya aynı çatı altında yaşayabilir " " kadın annedir, ötesi düşünülemez" " kadın şu yaşta evlenebilir" gibi abuk sapuk akla hayale gelmeyecek temelde kadını küçümseyen, sözle şiddet içeren söylemlerde bulunabiliyor veya böylesi söylemlerde bulunanlara ses çıkarmıyor. Yetmiyor, " kadının saçı uzun aklı kısa" gibi  erkek cinsiyetini üstün gören, kadının  zayıf varlık olduğunu ifade eden ata sözlerimiz yorumlanır ve yorumlatılır halde sunumu yapılıyor.

İşte bunlar gibi birçok neden kadınlarımızın yavaş yavaş sonunu hazırlıyor.

Önce biz kadınlar haklarımıza, kimliğimize sahip çıkmalıyız.  Liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK' ün sayesinde bir asır öncesine dayanan gelişmiş ülkelerin kadınlarından  daha önce elde ettiğimiz haklarımızdan geriye gitmemeliyiz.

Erkek egemenliğine karşı güçsüz olduğumuzu kabul edersek bırakınız bizlerin zarar görmesini sahip olduğumuz ülkemiz kaybedecektir biline.

*

Çok derinlere  inmeye gerek yok.

Ülkemiz resmi kayıtların giren kadına olan şiddetin bugünkü göstergesi sözün bittiği yerdir. Tablo çok vahim ve acıdır.

2 binli yıllardan itibaren adına genelde " namus" denilerek 6 bin 600' ü aşkın kadınımız  yaşamdan koparılıp vahşice katledilmiştir. En korkunç olanı ise bu sayı yıllar itibarıyla gitgide her yıl artıyor olmasıdır. Kadın ölümleri, kadına şiddet haberleri sıradan olay haline gelmiştir.

Yine mantıkla bir anlam yükleyemediğim "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" deyimiyle haraket eder, olaylara bir şekilde tavırlı yaklaşmazsak o yılan birgün dokunulmaz olana da dokunur, hayatlar zindan olur...

Bu manada kadına olan şiddetin her türlüsüne  karşı çıkmalıyız. Yasalar tam ve eksiksiz uygulanmalı, yeterli gelmiyorsa yenileri yapılarak güncellenmelidir.

Kadının ekonomik bağımsızlığı olmalı,  işgücüne koşulsuz ve önyargısız dahil edilmeli. Kız çocuklarımızın  okumasına, eğitimine özellikle önem verilmeli. Öğretmenlik, hukuk, yargı ve sağlık sektörü gibi alanlarda kadına daha çok yer verilmeli, ayrıcalık tanınmalı.

Siyasette kadına kota konulmak yerine sınırsız katılımı sağlanacak şekilde düzenlemeler yapılmalı,  yönetim kademelerinde daha çok bulunmasının önündeki engeller kaldırılmalı... Yerel yönetimlerde ve özellikle yerel  meclislerinde kadınlara daha fazla kontenjan sağlanarak  kentlerin gelişmesinde,  yönetilmesinde etkin olmaları sağlanmalı...

Nihayetinde kadına yönelik eşitlikçi yaklaşımın sağlanabilmesi için öncelikle beyinlerde şartlandırılmış düşünceler terkedilerek, kadına her türlü cinsiyetci misyonları yüklemekten vazgeçilmeli. Mesela nikah aktini gerçekleştiren başta belediye başkanları olmak üzere etkili ve yetkili büyüklerimiz  nikah çüzdanını geline vererek beklentilerini sıralamaktan vazgeçmeliler. Yuvanın dişi kuşun yapabileceği kadar, erkek kuşunda sorumlu olduğunun farkında olup özellikle gelinlere "dişi kuş hikayesini" nasihat etmek yerine ortak yaşamın diğer tarafı erkeğe de telkinlerde bulunmalılar...

Bizler günümüzü kutladık. Dünya kadınlarıda kutlu olsun...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş