sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

ÜNAL SAĞRA 5 YIL ÖNCE (DÜN) ARAMIZDAN AYRILDI


Bu makale 2019-03-03 13:51:45 eklenmiş ve 291 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

Dursun Kahraman  ve Kaniye Sağra’nın ikinci çocuğu olarak 01.01.1938 yılında Ordu da dünya gelen  Ünal Sağra şehrimizin yetiştirdiği popüler gençlerinden birisi idi.

Yaratıcı ve yatırımcı bir kişiliğe sahip olan Ünal Sağra İl’imize ve Ülkemize fındığın gelişmesi ve bolca tüketilmesi için yaptığı çalışmalarla bir fındık duayeni  olarak isim yaptı. Türkiye de Entegre fındık sanayinin ilk kurucu ailesinin bir mensubu.

 

Fındığı kara çuvaldan kurtararak modern ambalajlarda sunan, Çikolata konusunda çeşitli markalar  yaratan, üretimi Ülkemiz de ve Dünya pazarların da marka haline getiren Ünal Sağra bu hizmetlerinden bıkmadı. Halkımız lezzetli kaliteli ve ucuz çikolata yeme alışkanlığını kazandı. Açtığı Sağra Special mağazaları ile Türkiye de bir ilki başardı. Mağazalarında fındık ve türevlerinin yanı sıra Sağra fabrikasının ürettiği fındıklı çikolatalar ile fındık tüketimini arttırırken mağazaların önlerinde kuyrukların oluşmasına da vesile oldu. Fabrikasında zaman zaman 2000’in üzerinde çalıştırdığı personeli ile şehrin katma değerine vesile oldu. Fındık işçisi 365 gün çalışacağı fabrikasına kavuştu. Araştırmacı kişiliği sebebi ile  Fındığımız ın baş belası olan Alfatoksin illetini yenmeyi başardı.  Düzce den yurt dışına gönderdiği fındıkların hiç biri bu illet yüzünden geri gelmedi. Yurtdışından geri gönderilen fındıkların içindeki Alfa toksini öldürmeyi başardı. Temizledi. Bu gün bu illet hala başa bela önümüzde duruyor. İtalyan’lar  iki  gün önce Avrupa Birliğine yaptığı müracaatta “ Türk Fındığının Alfa toksin nedeni ile Kanser yaptığını bildirdi” İspanya yine Türk Fındığına kota konulmasını istedi. Hadi bakalım buyurun cenaze namazına. 

Ordu Spor ’un yönetiminde gözükmeyen Sağra ailesi takımın maddi ve manevi  en önde gelen destekçisi idi. Zaman zaman takımın ihtiyacı olan Avrupa marka malzemeler sporcuların en hoşuna giden ve severek kullandıkları malzemeler olurdu.

Ordu’dan Dünya’ya sloganını reklam ve filimler de sıkça kullandırdı. Bazı Reklam filmlerin de Ordu Spor TV. lerde ürün reklamları dahi yaptı. Takım ilk göğüs reklamını SAĞRA yazılarak taşıdı. İhtiyaç duyulan para konusunda cimrilik yapılmadı. İstekler hiç geri çevrilmedi.

Ben şahidim ki Ünal Sağra Türkiye’ye döndükten sonra şirketin başına işinin ehli insanları getirmek istedi. Görüşmelerin çoğunda şahsen yanında idim. Belki şaşıracaksınız ama her konuda anlaşma sağlanmasına rağmen Hava Limanının olmaması nedeni ile bir türlü sonuç alınamadı. Gurur kaynağımız,  sanatçımız Kamil Sönmez’i  reklam  filimlerin de Karadeniz şivesi ile oynatmak istedi fakat tek kanal olan TRT bu reklama bir türlü izin vermedi. Neymiş, Türk şivesi bozulurmuş.

Değerli abim Ünal Sağra Hamburg Konsolosluğunda geçirdiği kalp krizi sonunda hastaneye kaldırıldı, bir hafta yaşam mücadelesi  verdi,  02 Mart 2013 Cumartesi günü hakkın rahmetine kavuştu. Eşi ve 4 çocuğu ile birlikte Ordu dan da çok sayıda cemaatin katılımı ile İstanbul Teşvikiye camiinde kılınan cenaze namazının sonunda İstanbul Ulus mezarlığında toprağa verildi. Ailenin isteği  İstanbul da toprağa verilmesi idi. 

Ünal abi, Ordu da kurulu olan kurum ve kuruluşlar vefasızlık örneğini sen ve ailen içinde göstermekten geri  kalmadı.  Oysa Ordu İli sizlerle fındığın kabuğunu kırdı, Türkiye ve Dünya da isim yaptı. Ordu aslında Sağra ailesine kültürel ve ekonomik konuda çok şey borçlu. Ne yaparsın Ordu geçmişini kıskanan bir şehir. Gerçek manada yazılı Tarihi olmayan bir şehir. Tarih adına yazılanların çoğu tutarsız, eksik, yanlış bilgiler içeriyor. Ahbap çavuş söylemleri tarihi bilgi olarak satırlarda yerini almış. 

Kendilerini yüksekten uçuran bay ve bayanlar unutmayınız ki  “GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYANLARIN  GELECEĞİDE OLMAZ”. Mezarlıklar geçmişine sahip çıkmayanlarla dolu. Silinip gittiler. Söz uçar, yazı kalır. Bugün hem Ünal Sağra’yı andım, hem de geçmişten bir şeyler paylaştım.

Allah rahmet eylesin. Ordu  ve fındık  sana çok şey borçlu.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop