sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

ARKADAŞIM HÜR GENERAL TUNCER ENGİN


Bu makale 2018-12-31 13:21:52 eklenmiş ve 396 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

 

1962 yılı Temmuz’unda rıhtımda başlayan arkadaşlığımız 28 Aralık 2018  Cuma günü son buldu. Artık Tuncer Engin arkadaşımı zaman zaman mezarı başında ben ve dostları birlikte anacağız.

Benim Tuncer ile olan arkadaşlığım tam 56 sene sürdü. Bu arkadaşlık sonradan soğuyan bir birliktelik değil, hep sıcak bir dostluktu.  İkimiz de tahmin edeceğiniz her konumuzu bilirdik. Frekanslar Orkestramız ile olan yaşantımızda verdiğimiz konserlerde, Türkiye’de ilk köy konserlerimiz de batı müziğimizle insanları coşturduk. Ordu Sineması film öncesi yaptığımız etkinlik takdir edildi. Birçok ailenin il ve il dışındaki mutlu günlerinde misafirleri hop oynattık hop oturttuk. Karadeniz orkestralar yarışmasında 1. liği elde ettik, Upuzun saçlarımızla ki Ordu’ da 4 kişi idik ailelerden fırça yiyorduk, Polis zoru ile kafamız 3 numara oldu ama kökü bizde idi yeniden eski halini aldı. Gitarlarımız ve diğer cihazlarımız Avrupa orkestralarından farklı değildi, Ses düzenimiz zamanın en iyi cihazları idi, Gurup üyelerimiz Tuncer Engin-Atilla Şimşek-Şevki Ustaoğlu-Sedat Erdoğan-Doğan Akdeniz- Tuncay Yılmaz ve Suavi Usluca sahne direktörümüz Nizam Çelebi den oluşuyordu.

PİLAJ VE MÜZİK

1972 YILI Mart ayında zamanın Belediye Başkanı Veysel Akgün beni ve Tuncer’i makamına davet etti ( Başkanın düğün gecesinde de bizler müzik yapmıştık) dedi ki ;“ Çocuklar plaj çok sönük ve geceleri de çok sessiz.Yazlar daha hareketli olmalı bölgede biz eğlence sektöründe bir ilk olalım istiyorum. Pilajın motel kısmını Belediye olarak biz işletelim Restaurant bölümünü de sizden tek kuruş almayalım siz işletin. Teklife hemen atladık. Atladıkta elde çatal, bıçak, tabak dahil hiçbir malzeme yok. Zaman 2.5 ay. Torik Restaurantı işleten, yaz aylarında kapatan, Plaj motellerinde yazı geçiren Necmi Kurtuluş namı değer Torik Necmi abimizden yardım istedik.  Bizden hiçbir talebi olmadan tüm malzemeyi plaja taşıdık. Meşrubat işimizi ki günde iki kamyonet tüketiliyordu Hasan Nazlı abimizden sonsuz kredisi ile temin ettik. 1972 ve 1973 yılları gündüzleri Nizam Çelebi’nin yüksek volümlü müziği ile deniz zevki çıkarılırken akşamları ilk disko eğlencesi de devrede idi. Frekanslar Çarşamba ve Cumartesi akşamları canlı müziği sabahın 04’üne kadar devam ettiriyordu. Yazdığım gibi 1 aşçı ve yardıma gelen garson arkadaşlarımızla bu hizmeti verirken ilginin çok olması nedeni ile kıt olan malzemenin yıkanması ve servise sunulması şarttı. Müzik aralarında Tuncer ile mutfağa gider biriken bulaşığı yıkar döner tekrar eğlenceyi devam ettirirdik. Çalışmaları ya Halk eğitim salonunda veya Düz Mahalledeki Ordu  Sesi Gazetesi yanındaki Rıza Varol’ a ait boş fındık deposunda yapardık. Kar kaçar sokak hayranlarımızla dolardı. Bir anı; Yine depoda çalışıyoruz, birden kepenk açıldı karşımızda İşadamı Haki Yener evi karşıda camları da büyüktü “çocuklar çok güzel çalıyorsunuz, çokta hoşuma gidiyor ama içinizde bir tanesi var ki dom dom sesi çıktığında hanım dahil tüm çocuklar camlar düşmesin diye tutuyoruz onun sesini biraz kısarsanız camları kurtaracağız,” dedi. Baktık bu benim Bas gitar’ın yediği halt.

Senede en az iki kez Ulusoy ile Ankara’ ya gider biraz kalır, Gönç Palas’ ta konaklar, Varan Turizm den İstanbul bileti alır Bolu dağı tesislerinde mutlaka bol kaşarlı domates çorbası, köpüklü ayran ve yemeklerinden tüketirdik. Sedat,  Talat ve Hüseyin Erdoğan ın Taksim Ülker sokaktaki mütevazi öğrenci evlerinde 2-3 hafta birlikte olur başta çiçek pasajı, müzikholler, sinemalar, tiyatrolar ve mağaza ziyaretlerimiz devamlı olurdu. 

Ordu Sineması girişinde bulunan küçücük dükkan’ı kiraladık. Sigara, Mendil, Parfüm ve makyaj malzemesi satmaya başladık. Bir gün parfüm tereği düştü tüm cam şişeler kırıldı iflas ettik. Buket pastanesi serüvenimiz akşamları iş sonrası yerimizdi.

TUTKULARI

1974 Yılında benimde gazetecilik yapmam Tuncer için devamlı iş kapısı oldu. Zaten 1973 yılında müzik yaşantımızı sonlandırmıştık. Yakın akrabası Ziver Engin ile Matbaa ve Gazetecilik serüveni de böylece başladı. Karadeniz 52 gazetesini kurdu, yıllarca yayınladı, Birçok soruna el bastı gündeme getirdi. CHP den Belediye Meclis üyeliği ve imar komisyonu başkanlığı yaptı. Ordu Gazeteciler cemiyetinin kurucusu ve başkanlığını yaptı. Orduspor fanatiği seviyesinde hayranı ve destekçisi idi. Judo, Sualtı avcılığı, Yayla tutkunu sevdiği spor dallarıydı. 

Gazetecilik mesleğinde kıskanç ve rekabetci olamazsanız gazeteci de olamazsınız. İkimizde bu kuralı tam olarak yerine getirdik. Gerektiği gibi birbirimize yazılarımız oldu kırıcı olmadık. Her ortam da yan yana oturduk. Arkadaşlığımıza zarar getirmedik. Son güne kadar kardeş olduk, destek olduk, fikribir olduk. Tribün gazetesinde birlikte yazar olduk, haberci olduk, foto muhabiri olduk. Yukarıdaki kameralı resmimi de İstanbul Turizm fuarında Tuncer çekmişti.

SOSYAL HAYAT

Tuncer, çok yönlü, aile ve akrabalarına kol kanat geren, para göz olmayan, arkadaşları ile bir arada olmayı seven, sosyal sorumluluğu olan kişiliği nedeni ile dernek ve etkinliklerde görev alan bir T.C. vatandaşı idi. Çocukluk arkadaşımız Ayhan Turnalı ile evlenmesindeki başarım her ikisi tarafından hiç unutulmadı. Bu izdivaçtan Aytunç Orhan Engin’i bizlere emanet bıraktı. 

Ocak ayı gazetecilerin ölüm ayı derdi. 2019 Şubat gelince çok şükür atlattık demek isterdik ama olmadı. Rahat uyu kardeşim. Cenazen muhteşem oldu. Sevenlerinle orada idik. şahsen ben yüzlerce taziye ve başın sağ olsun temennileri aldım. Gazeteciler Cemiyetleri üzerlerine düşeni yaptılar, Büyükşehir Belediye Başkanımız Engin Tekintaş seyahatini erteledi, Kurum ve Kuruluşlar üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiler. Çocukluk arkadaşların Eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji eski Bakanı ve Ordu BŞBB. Adayı Dr. Hilmi Güler, İşadamı Onur – İhsan Çetinceviz kardeşler cenazene katılıp döndüler.

Tuncer ile olan arkadaşlığımdaki anılarımız kitaba ancak sığar. Kısmet olursa yaşantımı ve gazetecilik hayatımı, Ordu nun bu yaşantı içindeki doğru tarihini kaleme almak niyetim devam ediyor. Bu kitapta mutlaka birlikteliğimiz sayfalar dolusu olacak. Sana Amerikan General şapkası gelmişti. Bu yüzden sana General diye hitap ederdik te sen ben Hür Generalim derdin. 

Kardeşim, hayat böyle bir şey. Dün beraberdik bugün ayrı düştük. Seni hiçbir zaman unutmayacağım. Gerçek Dünya da buluşmak üzere nurlar içinde yat. Mekanın cennet olusun, nurlar içinde uyu Generalim.

Kalın Sağlıcakla.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop