“Goysidin oludu”


Bu makale 2018-12-20 13:12:17 eklenmiş ve 564 kez görüntülenmiştir.
Metin Topkaya

Bu ülkede kim millete hizmet için iktidara gelip, ant içip/yemin ettiyse ne zaman eli daralsa; yandaşa, oğluşa, oramıza buramıza koyma azmindeki mütocuklarına para yetiştirmek için depremden, ekonomik krize hiçbir fırsatı kaçırmaz, muhakkak vatandaşın cebine ve yastık altına el atar.

Çocukken bizde öyleydik. Dara düşünce (Nur içinde yatsın) babaannemin cebine, yastık altına ya da sandığına el atardık. Cebinden muhakkak bir şeyler çıkarırdı. Uzun, zayıf ve kınalı ellerini öperek mutlulukla alırdık. Sandığından çıkan, hafif naftalin ve hüzünlü sandık kokulu, fındık ve cevizlerin tadına da doyum olmazdı.

Bugünlerde dünya durdukça iktidar olmaya ant içmiş hükümetimiz; ekonomik daralma (kriz yasak) sebebiyle vatandaşın yastık altındaki, altın ve parasına yüksek getiri ayağıyla göz dikmiş durumda.

 Lakin durum zor. 

Sebebini babamın çok eskiden anlattığı bir anekdotu paylaşarak anlatmak istiyorum. (Müsaadenizle)

Zamanında bizim köyde “hayta” bir genç varmış. Bir gün dayısının yanına gelmiş ve nasılsın iyi misin faslından sonra, dayısından borç istemiş. Dayısı: “Yeğenim bizim odada, yastığın altında para var. Al onu.” demiş. Bir süre sonra yeğeni tekrar dayısını ziyaret etmiş ve hoş beşten sonra bir kez daha borç istemiş. Dayısı: “Oğlum bizim odada yastığın altında var. Git al.” deyince, yeğen sevinçle gidip yastığı kaldırmış. Bir bakmış para yok. Şaşkın bir şekilde: “Dayııı burda para yokkiii!” demiş. Dayısı: “Geçen aldığını goysidin oludu yeğenim.” demiş.

Yani; ey hökümet! geçen aldıklarını yerine koymadın ki. Goysidin oludu…. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş