sex shop vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
sex shop ordu ordu erotik shop ordu sex shop ordu sex shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop istanbul vibratör seks shop istanbul jartiyer iç giyim iç giyim

KANSER OLMUŞUZ !


Bu makale 2018-11-16 13:48:01 eklenmiş ve 426 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan' ın ülkemiz yönetimine geldiğinden bu yana yürüttüğü bir çalışma var ki hem destekliyorum hemde beğeniyorum.

Kimin üzerinde sigara paketi görürse alıyor, sigarayı içendende içmemesi, bırakması için söz istiyor, verdiriyor.

80 milyonluk ülkemizde sigara içenleri düşünecek olursak tabi ki tek tek kişiler üzerinden yapılan bıraktırma girişimleri az kalır.

Burada verilen mesaj anlamlı.

Ama bu mesaj ile birlikte sigara tüketimini kısıtlayan tedbirler sıkılaştırılırsa ve dahada önemlisi bıraktırmaya ve hiç başlat3mamaya yönelik çalışmalar ve eğitimler verilirse daha faydalı olur inancındayım.

Mesala Avrupa ülkelerinde sigaraya bağlı hastalıklarda tedavi giderleri kullanıcıdan alınıyor,  deniliyor. Hatta duyumlarımıza göre doktorlar sigaranın neden olduğu hastalıklara bakmadıkları, tedavi yapmak istemedikleri söyleniyor.

Sigara lüks tüketim maddesi olarak görülmeli, fiyatlandırılması da vergilendirilmesi de ona göre yapılmalı. Sigarasız alan genişletilmeli.

Özellikle sokakta , ortak kullanım alanlarında sigara içilmesine izin verilmemeli.  İçiciler için açık alanda bile özel alanlar uygulamasına geçilmeli. Yere sigara izmariti atanlar için sıkı takip yapılmalı ceza uygulamasında müsamaha gösterilmemeli.

Japonyada sigara içicileri için bilinen tedbirlerin çok daha fazlası uygulanırken özellikle içiciler içtikleri sigaraların izmaritlerini ellerinde avuçlarında saklayarak atmaları gereken noktaya kadar taşıdıkları anlatılan hikayelerden...

Bütün bunları genel sağlığımızı koruma adına yazmakla birlikte ülkemize maliyeti neredeyse 9 milyar lirayı bulan bir araştırmadaki verileri görünce bu makaleyi  yazmaya karar verdim.

İşte size sonuçları çok ağır araştırma raporu:

KORKUNÇ BİR TABLO!

Akciğer kanserinin Türkiyedeki ekonomik yükünü ortaya koyan Türkiye'de Akciğer Kanseri Raporu açıklandı. Rapor, akciğer kanserinin Türkiye'deki toplam ekonomik yükünün yaklaşık 8,8 milyar TL olduğunu ortaya koydu.

Akciğer Kanserleri Derneği, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türkiye Kanser Enstitüsü ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği'nin bir araya gelerek, AstraZeneca Türkiye'nin desteğiyle hazırladığı bu raporda bir ilke imza atıldı ve akciğer kanserinin Türkiye'de neden olduğu ekonomik yük, tüm doğrudan ve dolaylı maliyetler hesaba katılarak kapsamlı bir şekilde ortaya konuldu.

TÜRKİYE'YE MALİYETİ 8..8 MİLYAR TL

Türkiye'de Akciğer Kanseri Raporu'ndaki verilere göre, akciğer kanserinin ülkemizdeki toplam ekonomik yükü 8.791.885.018 TL olarak hesaplandı. Hasta başı ortalama doğrudan maliyetin küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında 48.731 TL, küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında ise 56.478 TL olduğu ortaya çıktı. Dolaylı maliyetlerin de dahil edilmesiyle hasta başı ortalama maliyetin 175.838 TL'ye yükseldiği belirlendi. Bu durum, akciğer kanserinde dolaylı maliyetlerin toplam ekonomik yük içinde önemli bir paya sahip olduğunu ortaya çıkardı.

ERKEKLERDE 1 KADINLARDA 5. SIRADA

Türkiye Akciğer Kanseri Raporu'nda paylaşılan bilgilere göre Türkiye'de erkeklerde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri iken kadınlarda akciğer kanseri 5. sırada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı Kanser İstatistikleri verisine göre Türkiye'de yaklaşık 50.000 akciğer kanseri hastası bulunmakta.

Raporda sunulan çözüm önerilerinden bazıları şöyle:

Akciğer kanseri için ülkemize özgü risk faktörleri bilimsel çalışmalar ile desteklenerek belirlenmeli.

Hastaların bu risk faktörleri doğrultusunda değerlendirilerek doğru hekimlere yönlendirilmesi sağlanmalı.

Tütün ve tütün ürünü kullanımını azaltıcı tedbirler ve eğitimler artırılmalı, bırakmaya yönelik ilave teşvik edici programlar düzenlenmeli.

Akciğer kanserinde erken tanı önceliklendirilmeli ve bu yönde disiplinler arası uygulamalar yaygınlaştırılmalı.

Dünyada örneklerini gördüğümüz genomik belirteçler ile ilgili ülkemizde de Sağlık Bakanlığı desteği ile yapılacak bilimsel çalışmalar yaygınlaştırılmalı.

Tedavi alamayacak durumda olan hastalar için palyatif bakım ve son dönem bakım merkezlerinin sayısı artırılmalı ve yeni bakım evleri kurulmalı.

Mevcut oluşan ekonomik yük göz önünde bulundurularak, erken teşhisi mümkün kılacak çalışmalar yapılmalı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
sex shop   seks shop   saç bakım   seks shop   seks shop   sex toys   sex toys   gay sex shop gay sex shop strapon nedir kızılay sex shop travesti sex erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   erotik seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   vibratör   izmir sex shop