Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ekim 2022 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
4 Haziran 2022 Cumartesi Saat: 06:43

ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ AÇILIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin açılmasına ilişkin iş birliği protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Er
ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ AÇILIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin açılmasına ilişkin iş birliği protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalandı. 

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen protokolle Türkiye'de açılacak uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, uluslararası öğrencilerin eğitim alması amaçlanıyor. 

 Kültür Turizm Bakanlığı iş birliğiyle atılan her adımın çok kısa sürede meyvesini verdiğine işaret eden Özer, "Güzel sanatlar liseleriyle ilgili olarak bir hafta içinde tüm illerimize güzel sanatlar liselerini kurduk. Artık Kültür Turizm Bakanlığının tüm kadrolarıyla birlikte güzel sanatlar liselerimizi yeniden şekillendiriyoruz. Yeniden yeni açılımlarla çok kaliteli eğitim vermeleriyle ilgili ortak çabalarımıza devam ediyoruz. Sayın Bakanımızla mesleki eğitimde belki de paydaşlarımızın içerisinde en fazla katkıyı veren Bakanımız, kendisine özellikle teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 Özer şöyle devam etti: "Mesleki eğitimde o paradigma değişikliğini yaptığımız yani sektörün temsilcilerini eğitimin tüm süreçlerine dâhil ederek müfredatı güncellemeden işletmede beceri eğitimleri, öğretmenlerin eğitimi, istihdamda öncelik, öğrencilere burs sağlanması gibi çok kapsamlı iş birliğinin ilk adımını da Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptık. Turizm alanındaki insan kaynağı ihtiyacını gidermek için atmış olduğumuz adımlar her geçen yıl büyüyerek yeni kapsama dâhil edilen okullarla zenginleşti. Artık İngilizce, Rusça hazırlık sınıflarının olduğu uluslararası turizm alanında eğitim veren ve süreçleri birlikte yönettiğimiz okullarımız var."

Mesleki eğitim okullarının artık başarı hikâyeleriyle kendini göstermeye başladığını belirten Bakan Özer, "Artık akademik olarak başarılı öğrenciler, mesleki eğitimi tercih etmeye başladılar. Aslında en büyük kırılma noktalarından biri budur çünkü 1999'daki katsayı uygulamasının meslek eğitimde yol açmış olduğu en büyük travma, akademik olarak başarılı öğrencilerin mesleki eğitimden uzaklaşmasıdır. Bu akış tersine çevrildi Allah'a şükür... Mesleki eğitimdeki üretim kapasitesi altı yedi kat arttı. 200 milyonlar bandından yıllık 1 milyar 162 milyon bandına geldi. İnşallah, bu sene Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 1,5 milyarlık gelire ulaşmayı hedefliyoruz ve şu an itibarıyla zaten bunun üçte birine ulaşmış durumdayız. Ben inanıyorum ki 1.5 milyar değil, 2 milyarın üzerine çıkacak." diye konuştu. 

Konuşmasında Millî Eğitim Bakanlığı ile farklı alanlarda yürüttükleri ortak çalışmalara işaret eden ve kültür ile eğitim konusunu birbirinden ayırmadıklarını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Eğitim ve kültür arasındaki ilişki ne kadar güçlenirse, kültürle ve sanat, eğitim öğretim hayatımızın içine ne kadar daha fazla nüfuz ederse inanıyorum ki eğitimin kalitesi de o kadar yükselecektir." dedi.

 YTB marifetiyle yürütülen çalışmalar neticesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarla daha sağlıklı ilişkiler kurduklarını belirten Ersoy; onların sorunlarını, ihtiyaçlarını tespit ettiklerini, sundukları çözüm önerileriyle vatandaşların yaşadıkları ülkelerde kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağladıklarını anlattı.

Soydaş ve akraba topluluklar coğrafyasında bulunan ülkelerin ekonomik ve sosyal sektörlerin iş gücü taleplerini mesleki ve teknik eğitimle karşılamak, uluslararası standartlara uygun mesleki yeterliliğe sahip iş gücü yetiştirmek amacıyla ortak bir çalışmayı hayata geçirdiklerini anlatan Ersoy, "Kardeş topluluklardan belirlenecek gençlerimizin Türkiye'deki mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleştirilmesi ve desteklenmesini planlayarak Ankara, Balıkesir, Bursa, İstanbul, Konya ve Ordu'daki okullarımızda bu öğrencilerin eğitim almalarını sağlayacağız." ifadesini kullandı.

PROTOKOL KAPSAMI

Protokol kapsamında ilk olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek'ten oluşan altı Balkan ülkesinden 60 öğrenci alınacak. 

 Uluslararası öğrenciler; İstanbul Beşiktaş İSOV Dinçkök , Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı, Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik, Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen, Bursa Tophane, Ordu Altınordu TOBB ve Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olmak üzere altı ildeki bu yedi okulda eğitim alacak. 

 Söz konusu eğitimler; belirlenen okulların makine ve tasarım teknolojisi, yenilebilir enerji teknolojileri, maden teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri, elektrik elektronik teknolojisi ve yiyecek içecek hizmetleri alanında verilecek.  nHABER MERKEZİ

Bu haber toplam 675 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler