altınordu reklam
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı ev sistemleri
22 Eylül 2022 Perşembe Saat: 09:36

“IŞLER DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR!”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu Çaybaşı-İlküvez’de köylülerin 3 yıldır kapatılmasını istediği çöp alanına giderek incelemelerde bulundu.
“IŞLER DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR!”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu Çaybaşı-İlküvez’de köylülerin 3 yıldır kapatılmasını istediği çöp alanına giderek incelemelerde bulundu. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Katı Atık Vahşi Depolama Alanı olarak kullandığı bölge, köylülerin büyük mücadelesine sahne olmuştu. Köylülerin kadını erkeği ile sıfırın altında, soğukta 1500 metre yüksekte kar kış aylarca verdiği mücadele jandarma müdahalesi, mahkemenin izaha muhtaç uzaklaştırma kararı ve pandeminin araya girmesi ile sekteye uğramıştı. Tekrar alana giden Adıgüzel, gördüğü manzara karşısında şu açıklamayı yaptı:

 “Burada 2 buçuk yıl önce kışın soğuğu, gecenin ayazı 1500 metrede 70 yaşında köylüler doğasını bekledi. Pandemi dendi engellendi, jandarma gönderildi, köylüler emniyete götürüldü bir kısmı hapse atıldı. Halen mahkemeleri var. Hatta bu çöp alanına itiraz eden kadınları “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu” nu bahane ederek cezalandırılmaya bile kalktılar. Yani kadını koruma kanunu ile çöp alanını kadınlardan korumaya kalktılar. 

Bugüne kadar defaatle hem OBB’ye hem ilgili firmaya uyarı yapıldığı halde bir milim düzeltme yapılmadığını ve işlerin daha da kötüye gittiğini görüyoruz. Çöp alanından aşağı doğaya akan simsiyah sudan örnek de aldık. Bu konuda İçişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na önergelerle durumu soruyoruz. Burada biriken zehirli sıvının arıtılmasının da yapılmadığı ve başka bölgeye de taşınmadığı, doğrudan çevre derelere tahliye edildiği yöre halkı tarafından söyleniyordu. Bu durumu şahsen yaptığım incelemede de yerinde tespit ettim. Zehirli sıvının salındığı yerlerde ağaçların kuruduğu, hayvan ölülerinin görüldüğü, bitki örtüsünün tahrip olduğu ve yoğun koku ile doğrudan siyah renkli dere yataklarında zehirli atığın aktif bir şekilde arttığı da açıktır. 

Ayrıca köylülerin video ile tespit ettikleri bir diğer konu da; gece ve yağmurlu havalarda görüş azken, bilerek havuzda biriken suyun derelere tahliye edildiğidir. Ayrıca yaptığımız araştırmada zaten Çevre ve Şehircilik Ordu İl Müdürlüğü’nün 2020 yılı Şubat ayından itibaren sahadaki bu olumsuzlukları, arıtmanın yapılmadığı, zehirli suların derelere serbestçe salındığı ve yakın kaynak sularında etkilenme tespit edildiğinin OBB’ye resmi yazı ile iletildiği, daha sonraki süreçte birden çok kez yüklenici firmaya cezalar yazıldığı, hem OBB’nin hem de firmanın bu durumu düzeltme ile ilgili taleplere şu ana kadar olumlu bir yanıt vermediğini öğrendik. 

Hal böyle iken ve Çevre ve Şehircilik Ordu İl Müdürlüğü de tespit yapmışken aradan geçen 2 buçuk yıla rağmen düzenleme bir yana durumun daha da kötüye gitmesi korku vericidir. 

Göksun yaylasında bu çöp alanı tam iki derenin doğduğu alanın ortasındadır. Bu alan Curi deresi ile Akçay deresinin gözüdür. Bu alandan tahliye olan suların karıştığı dereler alt seviyedeki Çaybaşı İlçemize ve Ünye İlçemizin birçok mahallesine su temin etmektedir. Buradaki durum idari olmaktan çıkmış, hukuki ve cezai yaptırımlar olması gereken seviyeye ulaşmıştır. 

Bugün burada bir köylü kadın Erdoğan’a seslenerek buradaki insanımızın durumunu en güzel şekilde anlatmıştır: SANA OY VERDİK BİZE ÇÖP VERDİN, OYUMUZU GERİ VER ÇÖPÜNÜ GERİ AL!” n DUYGU BAŞ

Bu haber toplam 75 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “IŞLER, DAHA, DA, KÖTÜYE, GİDİYOR!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler